Kuchnia żmudzka

Danka Cywińska   2003-08-29         3   like 1

Jest taka kraina Żmudzią zwana, co leży między dolnym Niemnem z północno-zachodniej, a Nawiążą ze wschodniej i Windawą od południowo-wschodniej strony objęta.Jako państwo Żmudź zorganizowała się w XIII wieku. Ale niedługo książęta żmudzcy uznali zwierzchnictwo władców Litwy.

W 1422 roku Żmudź włączona została do Wielkiego Księstwa Litewskiego, ale zachowała nazwę i odrębność administracyjną, sądowniczą, ale również kulinarną.

Jaki Żmudzin jest?
Żmudzin to człowiek silny, honorowy i samostanowiący o sobie. Jak przegrywa to też z honorem.
Król Władysław Jagiełło, chcąc pomóc klerowi w nawracaniu Żmudzinów z pogaństwa na wiarę katolicką, sam zajął się ich przekonywaniem.
W jednym z przemówień do zebranych Żmudzinów przekonywał ich, by porzucili swoich dotychczasowych bogów pogańskich, oczyścili się z grzechów przez publiczne ich wyznanie i wspólny chrzest.
Jako że Jagiełło miał duży posłuch wśród Żmudzinów, przekonał ich do katolicyzmu.
Oni wybrali najzacniejszego spośród swoich, który to w następujący sposób wyraził ochotę przyjęcia wiatry katolickiej:

Kiedy bóstwa nasze, których cześć od przodków była nam przekazana, przez Ciebie, najjaśniejszy królu i twoich żołnierzy zostały zniszczone i jako słabe i niedołężne od Boga Polaków pokonane, porzucamy więc te bóstwa, a przechodzimy do Boga polskiego jako mocniejszego.

Kuchnia
Kuchnia żmudzka bardziej niż litewska zachowała swoją odrębność i obroniła się od wpływów zewnętrznych. Cechą żmudzkich potraw jest obfity udział w każdej z nich słoniny, masła lub śmietany.

Logo żmudzkiej kuchni powinien być cepelin...
Nazwa "cepelin" pochodzi od statku powietrznego w kształcie cygara skonstruowanego przez Ferdinanda von Zeppelin.

Mnogość cepelinów, ołatków i blinów w kuchni żmudzkiej ogromna.
Ciasta to przede wszystkim ciężkie tłuste torty i słynny już w całej Europie sękacz.
Przyprawy - a dużo ich do każdej potrawy należy dodać - to przede wszystkim: kminek, imbir, goździki i cynamon. A i naleweczki przedniej jakości Żmudzini produkować potrafią.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.