Kuchnia grecka, kuchnia pełna słońca

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-08-29         4   like 4

Wielu mówi, ze kuchnia grecka w zasadzie nie istnieje.

Sąd taki bierze się stąd, iż wiele potraw, które są jedzone w Grecji, spotkać można również w sąsiednich krajach. Cóż - chyba to zjawisko powszechne w wielu krajach - pomysły bowiem na potrawy, to jedna z rzeczy, które najłatwiej przekraczają granice państw.
Nie jest bardzo wykwintna, nie jest bardzo skomplikowana. Opiera się przede wszystkim na warzywach, owocach morza, mięsa w niej niezbyt wiele. Potrawy są proste w przygotowaniu, czasem wymagają dużo czasu, zwłaszcza te, pieczone na wolnym ogniu.Proino, projewma, jewma [śniadanie, obiad, kolacja]
Jedzenie to część życia, trzeba się nim cieszyć bez pośpiechu i skrępowania....

Kalimera [dzień dobry]
Co jest najważniejszym składnikiem kuchni greckiej, której to istnienie niektórzy poddają w wątpliwość?
Oliwki, ser feta, wino retsina, potrawy z wołowiny? Nie! Najważniejszym składnikiem kuchni greckiej jest... słońce. To właśnie ono, mocno grzejące, rozleniwiające, ładujące energią warzywa, owoce i zioła tworzy kuchnie grecką. Również ono sprawia, iż czas tam płynie wolniej, co za tym idzie potrawy są długo przyrządzane i dzięki temu tyle w nich aromatu i pełni smaku.Elpes [oliwki]
Prawda, że to pierwsza myśl, kiedy się usłyszy hasło "kuchnia grecka". To właśnie z nich powstaje oliwa - tłuszcz, który używany jest do wszystkich potraw, także do niektórych deserów.
Większa część oliwy produkowanej w Grecji to extra vergine - czyli ta najlepsza oliwa z pierwszego tłoczenia - nie oczyszczona, o bardzo silnym aromacie i jasnym odcieniu.
Ma specyficzny smak, który nie wszystkim się może bardzo podobać - idealnie podkreśla smak wszelkich sałatek Oliwa uzyskiwana z drugie tłoczenia jest cięższa i ciemniejsza. Doskonała do smażenia.

Lachanika [warzywa]
Dużo ich zawsze w potrawach i nas stole w postaci sałatek i po prostu w kawałkach.
Najczęściej używane to fasola w przeróżnych kolorach, soczewica i bób.

Kreas [mięso]
Nie je się go zbyt dużo. Potrawy czysto mięsne to przede wszystkim pieczenie jagnięce, rzadziej wołowe czy cielęce. Najczęściej oczywiście jedzone z duża ilością warzyw, ryżu lub makaronu.
Specjalnością kuchni greckiej są potrawy z siekane mięsa. Najpopularniejsza jest musaka. To raczej sposób przyrządzenia potrawy, gdyż jej składniki zmieniają się w zależności od domu lub tawerny. Zapieka się ją z ziemniakami, kabaczkami lub bakłażanami. Grecy mówią, że to najbardziej pożywna i zdrowa potrawa. I chyba się nie mylą - bo w na talerzu za jednym razem znajdują się: pierwszej jakości mięso, cebula, pomidory, jajka, mleko, ser, oliwa. Koniecznie trzeba ją popić kieliszkiem dobrego wina!

Psari [ryby]
Jest ich tam pod dostatkiem. Najczęściej smaży się je na oliwie lub maśle, dusi w winie lub gotuje z dodatkiem dużej ilości przypraw. Nieodzownym składnikiem potraw z ryb jest sok cytrynowy.

To jaurti, tiri [jogurt, sery]
Mało potraw może się bez niego obyć. Feta zaś - ser z owczego mleka jest uznawany za potrawę narodową.

Righani, wasilikos [oregano, bazylia]
Grecy wsypują do potraw duże ilości przyprawa - ulubione to właśnie oregano i bazylia - jednak końcowy smak dania z ich dodatkiem nie jest włoski. Bowiem obok nich często można wyczuć aromat cynamonu i kolendry.

Epidzorpio [desery]
Grecy uwielbiają słodycze. I to okropnie słodkie słodycze. Przyrządzane są z owoców, cukru, sera, miodu, jogurtu i mnóstwa bakalii.

Yeia sas! [na zdrowie!]

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.