Konfitura cytrynowa z cynamonem - najlepsza na świecie :)

  
1 5 5 6
2012-01-19
3 godziny + 3 dni oczekiwania
średniołatwe
Porcje: około 10 słoiczków o pojemności 0,4 litra
Kuchnia europejska
Konfitura cytrynowa z cynamonem - najlepsza na świecie :)

Konfitura cytrynowa z cynamonem jest najlepsza na świecie! Ma intensywny aromat i wspaniały smak. Wyróżnia się także kolorem. Poczujesz w niej świeże cytryny, delikatny cynamon i ciut goryczki. Wystarczy jedna mała łyżeczka, by szklance herbaty nadać niepowtarzalnego smaku i aromatu. Z tego przepisu wychodzi około 10 słoiczków o pojemności 0,4 litra.


Składniki na konfitura cytrynowa z cynamonem - najlepsza na świecie :)

10 kg cytryn o cienkie skórce z małą ilością pestek
3 kg cukru
5 lasek cynamonu

Przygotowanie dania konfitura cytrynowa z cynamonem - najlepsza na świecie :)

  1. Cytryny wyszoruj szczoteczką pod bieżącą wodą. Włóż je do dużego garnka, zalej zimną wodą i na wolnym ogniu doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem - około 8-14 minut, aż będą miękkie (nie można ich gotować szyko, bo będą pękać).
  2. Ugotowane cytryny wyjmij z wody i przełóż do miski. Wodę z gotowania wylej.
  3. Z ostudzonych cytryn odkrój jeden koniec i wyciśnij ich zawartość do miski. Wyciśniętą zwartość (sok i pestki) przecedź przez grube sito i wstaw do lodówki,
  4. Skórki cytryn przekrój na pół, wytnij białą skórkę - albedo (przyda Ci się elastyczny nóż do filetowania). Oczyszczone skórki pokrój na cienki paski. Zalej je zimną wodą i odstaw na 24 godziny - w tym czasie kilka razy zmień wodę.
  5. Zagotuj 2 litry wody z cukrem. Dodaj do syropu odsądzone skórki cytrynowe. Gotuj około 40-60 minut na wolnym ogniu, często mieszając i zdejmując pianę.
  6. Kiedy skórki cytryn staną się szkliste, dodaj wyciśniętą zwartość z cukrem. Doprowadź do wrzenia, zestaw z ognia, odstaw do ostygnięcia.
  7. Na drugi dzień zagotuj na wolnym ogniu, często mieszając (konfitura lubi się przypalać). Gotuj często mieszając i zbierając pianę przez pół godziny. Wyłącz ogień o odstaw na 24 godziny.
  8. Do konfitury dodaj całe laski cynamonu, wymieszaj i doprowadź do wrzenia na małym ogniu cały czas mieszając. Kiedy konfitura będzię miała gęstość rzadkiej śmietany, przełóż ją do wyparzonych słoików, natychmiast zakręć pokrywki, postaw do góry nogami, przykryj kocykiem i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
  9. Tak przygotowaną konfiturę możesz przechowywać w temperaturze pokojowej nawet przez kilka lat, ale Ci się nie uda :)
Dodatkowe informacje
Smak konfitury możesz wzbogacić o wanilię - przekrojone jej laski można dodać z cynamonem lub zamiast niego.
Do konfitury można dodać także gwiazdki anyżu oraz kilka plasterków (ale nie zbyt dużo) limonek - nadadzą jej lekkiej goryczki.

Zdrowie z pudełka
39.99 zł     19.99 zł
Szybkie i łatwe makarony
19.99 zł     9.99 zł
Obiady szybkie, lekkie i kolorowe
49.99 zł     39.99 zł
Łatwe i szybkie przepisy na obiad - Dania z mięsa
19.99 zł     9.99 zł


 
Przepis znajduje się w kategoriach: Przetwory » Przetwory z owoców Przetwory

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.