Kofta


1 5 5
2022-02-23
20 minut
bardzo łatwe
Porcje: 4 (po 2 kofty na osobę)
Kuchnia arabska
Kofta

Lubisz potrawy z mielonego mięsa? Szukasz fajnych pomysłów na jego przyrządzenie? Ale łatwych i nie wymagających trudno dostępnych składników? Kofta jest więc dla Ciebie i Twojej rodziny.

To super łatwe i mega pyszny szaszłyki, które będą smakować o każdej porze roku. Są soczyste i aromatyczne.
W tym przepisie znajdziesz wszystkie czynności dokładnie opisane "krok po kroku", propozycje modyfikacji, zamienniki oraz wartościowe i praktyczne porady.

Przed przygotowaniem kofty zapraszam Cię do przeczytania całego przepisu oraz porad znajdujących się pod przepisem. Zebrałem dla Ciebie bowiem wszystkie niezbędne informacje, by Twoja kofta smakowała najlepiej i byś nie miała żadnych problemów z jej perfekcyjnym zrobieniem. Bo koftę można zrobić na wiele sposób i z użyciem różnego rodzaju mięsa oraz przypraw. By była jednak soczysta i pyszna, należy trzymać się kilku prostych zasad.


Składniki na kofta

750 g mielonego mięsa*
1 średnia biała cebula
5 ząbków czosnku
1/2 pęczka natki pietruszki
2 łyżki oleju

przyprawy:
1 łyżeczka świeżo zgniecionych nasion kolendry
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka ostrej papryki w proszku
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1/2 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego
2 płaskie łyżeczki soli
1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu

dodatkowo:
8 patyczków do szaszłyków (ale nie są konieczne)

Przygotowanie dania kofta

...

  • Patyczki do szaszłyków namocz w wodzie przez co najmniej kilkanaście minut.
  • Obraną cebulę pokrój na możliwie jak najmniejszą kosteczkę. Natkę drobno posiekaj.
  • Do miski przełóż mięso, wszystkie przyprawy i natkę. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek.
  • Wyrabiaj dłońmi przez kilka chwil (mniej więcej przez minutę), by wszystkie składniki się ze sobą dokładnie połączyły.
  • Masę podziel na 8 części. Z każdej uformuj kształt wydłużonego jajka. Nadziej je na patyczek, następnie nieco spłaszcz, by uzyskać formę podłużnych kotlecików.
  • Każdą koftę posmaruj (palcami lub pędzelkiem) olejem z każdej strony.
  • Na patelni grillowej: smaż po 4-5 minut z każdej strony.
  • W piekarniku: piecz przez 8-12 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza, kilka razy obracając je podczas pieczenia.
  • Na grillu: 4-5 minut z każdej strony na średnim żarze.
  • Podawaj od razu po przygotowaniu. Z czym? O tym przeczytasz poniżej, jak również dowiesz się wszystkiego, by Twoja kofta była najlepsza na świecie :)

*Do przygotowania kofty możesz użyć dowolnego rodzaju mięsa mielonego. Polecam Ci wołowinę, jagnięcinę lub baraninę. Jeśli chcesz, by danie było bardziej lekkostrawne, możesz też przygotować ją z mięsa drobiowego (z kurczaka lub indyka).
Moim zdaniem kofta jest najlepsza z jagnięciny, jednak ze względu na cenę oraz brak powszechnej dostępności, najczęściej koftę robię z wołowiny, a dokładnie z ligawy. Ważne, by mięso do kofty nie było tłuste. Rekomenduję Ci kupowanie mięsa w kawałku i samodzielne jego mielenie w maszyncie o średnich oczkach - dzięki temu będziesz na 100% wiedzieć, co potem będziesz mieć na talerzu.

Przepis i porady jak przyrządzić koftę


Przyprawy do kofty

Moja najlepsza kompozycja ziół do kofty składa się z kolendry, papryki, cynamonu, czarnego pieprzu, kminu oraz oczywiście soli.
By szaszłyki pięknie pachniały, nie używaj mielonej kolendry, całe nasiona utrzyj w moździerzu lub zmiażdż nożem na desce do krojenia. Tak przygotowan kolendra ma dużo więcej aromatu niż mielona.
Świetnym pomysłem jest dodanie do mięsne masy kilku łyżek drobno posiekanych, świeżych liści kolendry, które nadadzą mu odświeżającego, lekko cytrynowego aromatu.

Jak przygotować soczystą i aromatyczną koftę?

To jest proste i łatwe i jednocześnie niezbyt czasochłonne. Po prostu mięso mieszasz z drobno posiekaną cebulą (posiekaj ją możliwie najdrobniej jak tylko umiesz), wyciśniętym czosnkiem oraz przyprawami. Uformuj podłużne wałeczki nadziej je na patyczki do szaszłyków. Lekko spłaszcz i posmaruj olejem.
Pamiętaj o tym, by wcześniej patyczki namoczyć w wodzie, dzięki czemu podczas pieczenia lub grillowania nie będą się przypalać.
Jeśli nie masz patyczków, nie ma problemu, kofty możesz przygotować je bez nich, smak będzie taki sam, a do jedzenia będzie potrzebny widelec.
Z podanej przeze mnie porcji wychodzi 8 średnich sztuk. Dlaczego tyle? A dlatego, by było więcej przyjemności z jedzenia, a mięso w środku było upieczone i soczyste.

Z czym podawać koftę?

Takie kotleciki na patyczkach najlepiej smakują z surówką ze świeżych warzyw, chlebkami naan lub pita. Niezbędnym dodatkiem jest sos jogurtowy doprawiony świeżym czosnkiem i miętą.
Ale to nie jedyny sposób podawania kofty. Świetnie smakuje też z ryżem ugotowanym na sypko i sałatką z sałaty, pomidorów i ogórków. Można ją też jest po prostu z pieczywem i ostrym sosem.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o kofcie

To bardzo popularne danie w wielu krajach. Koftę przyrządza się z różnych rodzajów mięsa, używa się też różnych przypraw do jego doprawiania. Tym pieczonym najczęściej na grillu mięsem zajadają się mieszkańcy Bliskiego Wschodu, na Bałkanach i w środkowej Azji.
Definicja kofty jest prosta - to prostu mielone mięso z cebulą, doprawione mieszanką przypraw i następnie upieczone na grilu (sprawdź moje przepisy na grilla).
W Indiach przygotowuje się ją zazwyczaj z jagnięciny, wołowiny, baraniny. Zdarzają się też kofty z mielonego mięsa kurczaka. W indyjskiej kofcie nie może zabraknąć curry.
W Turcji można w restauracjach i barach zjeść kofty z wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny. Wiele osób miesza tam różne mięsa ze sobą.
W Europie najczęściej spotykana jest kofta kebab, czyli kotlety z mielonego mięsa podawane w chlebku pita z dodatkiem siekanej kapusty i różnych sosów - ostrych i łagodnych. To danie jest lubiane również w innych krajach, także w Polsce. Dlaczego? A dlatego, że jest w nim dużo różnych składników, smaków i aromatów. Można je jeść na ulicy i w restauracji.

Kofta - różne przepisy

Jak już wcześniej pisałem, przepisów na kofty jest mnóstwo. Można je robić z różnych rodzajów mięsa. Ja ją najczęściej przyrządzam z mięsa wołowego, które jest łatwo dostępne. Jak uda mi się kupić ładny kawałek jagnięciny, wtedy korzystam z niego do jej przyrządzenia. Ma wyjątkowy smak i jest delikatna.
Kofta oczywiście smakuje najlepiej, jeśli jest upieczona grillu nad żarzącymi się kawałkami węgla drzewnego. I taką polecam Ci robić zawsze, jeśli tylko pogoda sprzyja i masz dostęp do ogrodowego grilla. Ale smakuje też świetnie usmażona na patelni grillowej.
W odróżnieniu od kotletów mielonych, kofta nie zawiera jajka oraz tartej bułki. To kwintesencja smaku dobrego mięsa i aromatycznych przypraw. Nie bój się dodać do mięsa cynamonu - to przyprawa, którą w naszym kraju dodajemy do ciast, szczególnie szarlotek, ale wierz mi, wspaniale podkreśla i wzbogaca smak grillowanego lub pieczonego mięsa. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z ilością cynamonu, bo jego nadmiar może przynieść niezbyt oczekiwany efekt.
Podając koftę, nie zapomnij o świeżych warzywach - pomidorach, ogórkach i papryce. W małych miseczkach podaj oliwki i marynaty. W taki prosty i łatwy sposób przygotujesz prawdziwą ucztę.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.