Kluski śląskie z okrasą z boczku - przepis tradycyjny
Tradycyjny przepis na kluski śląskie jest znany od wielu, wielu lat. Legenda głosi, że mieszkańcy Śląska przekazywali go sobie z pokolenia na pokolenie. W końcu ktoś postanowił go zapisać. I bardzo dobrze, bo kluski śląskie okraszone boczkiem są wyśmienite i pasują do wielu potraw :)
Historia klusek śląskich zaczęła się dawno temu, kiedy kuchnia tego regionu dopiero zaczynała się tworzyć. Ślązacy żyli bardzo oszczędnie, więc kluski były idealnym daniem. Niedrogie, szybkie, łatwe i smaczne kluski szybko zadomowiły się w kuchni śląskiej. Kluski śląskie były obowiązkowe na niedzielnych obiadach. Podawane z roladą śląską i czerwoną kapustą stanowiły prawdziwą ucztę. Obecnie kluski śląskie to powód do dumy, ponieważ otrzymały zaszczytne miejsce na liście produktów tradycyjnych województwa śląskiego i opolskiego.
Kluski śląskie charakteryzują się małym dołeczkiem lub dziurką na środku. Dołeczek to nie tylko znak rozpoznawczy klusek śląskich. Dzięki niemu kluski są równo ugotowane, a po nałożeniu na talerz zostaje w nim sos :)
Jeżeli jeszcze nigdy nie robiłaś domowych klusek śląskich według przepisu tradycyjnego, czas to zmienić :) Poznaj przepis na pyszne kluski śląskie. To przepis, który na pewno zapiszesz. Jest taki, jak lubisz. Prosty, szybki i sprawdzony :)
Tylko trzy składniki wystarczą, aby przygotować tradycyjne i bardzo smaczne kluski śląskie z dziurką. Głównym składnikiem klusek śląskich są ugotowane ziemniaki. Wraz z mąką ziemniaczaną i odrobiną soli powstaje ciasto, z którego stworzysz kluski z dołeczkiem :)
Kluski śląskie według przepisu tradycyjnego możesz podać na rodzinnym obiedzie. Wybornie smakują z różnymi mięsami w sosach. To także pomysł na obiad w tygodniu. Takie regionalne danie na pewno przypadnie do smaku Twoim bliskim. Kluski śląskie są dobre same w sobie, dlatego wystarczy do nich odrobina okrasy z boczku i pyszne sycące danie jest gotowe :)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na kluski śląskie z okrasą z boczku - przepis tradycyjny
1 i 1/4 szklanki mąki ziemniaczanej (ok. 240 g)
20 dag boczku
1 łyżeczka soli
Przygotowanie dania kluski śląskie z okrasą z boczku - przepis
... tradycyjny
- Ziemniaki obierz. Ugotuj.
- Ugotowane jeszcze gorące ziemniaki zmiel lub przeciśnij przez praskę.
- Dodaj mąkę ziemniaczaną i sól. Wyrób gładkie ciasto.
- W dużym garnku zagotuj wodę. Lekko posól.
- Ciasto podziel na cztery równe części. Uformuj z nich wałek i pokrój na małe kawałki ok. 2 cm długości. Uformuj z nich kulki i delikatnie spłaszcz. W każdej zrób zagłębienie, np. za pomocą końca drewnianej łyżki lub palcem.
- Kluski śląskie gotuj partiami ok. 2 minut od wypłynięcia. Po wrzuceniu każdej porcji, delikatnie zamieszaj, aby kluski nie przywarły do dna.
- Przygotuj okrasę. Boczek pokrój w drobną kostkę. Mocno rozgrzej patelnię i smaż na niej boczek, aż wytopi się z niego tłuszcz. Często mieszaj i smaż, aż boczek będzie chrupiący.
- Kluski śląskie podawaj na gorąco z okrasą z boczku lub jako dodatek do dań mięsnych z sosem.
Kluski śląskie to danie regionalne, ale znane w całej Polsce. Pyszne kulski śląskie są łatwe i szybkie w przygotowaniu :) To przepis tradycyjny na kluski śląskie, które z odrobiną okrasy z boczku będą bardzo smacznym dodatkiem do wielu dań :) |