» Przepisy » Najlepsze przepisy na domowe wędliny » Kiełbasy » Kiełbasa aleksandrowska

Kiełbasa aleksandrowska


  
1 5 5 3
2008-10-31
2 godziny + kilka dni oczekiwania
łatwe
Porcje: około 3,5 kg kiełbasy
Kuchnia europejska
Kiełbasa aleksandrowska

Kiełbasa aleksandrowska długo dojrzewa. Jej smak jest bardzo wytrawny z gorzkawymi nutami. Najlepiej smakuje pokrojona na cienkie plastry w towarzystwie chleba i czegoś mocniejszego do picia. Jeżeli lubisz domowe wędliny, ten sprawdzony przepis na pewno Cię zainteresuje.


Składniki na kiełbasa aleksandrowska

2 kg chudej wieprzowiny (łopatki lub karkówki)
1 kg chudej wołowiny
3/4 kg słoniny
1/2 szklanki spirytusu
30 g soli
1 czubata łyżka bardzo drobno zmielonego czarnego pieprzu
10 zmielonych na pył ziaren jałowca

jelita wieprzowe

Przygotowanie dania kiełbasa aleksandrowska

...

  • Mięso dokładnie oczyść z błon i ścięgien. Pokrój ostrym nożem w kostkę o boku około 1 cm. Słoninę pokrój w trochę większą kostkę niż mięso.
  • Wszystkie składniki przełóż do dużej miski i wyrabiaj rękoma jak ciasto co najmniej pół godziny. Wstaw pod przykryciem do lodówki na kilkanaście godzin, a najlepiej na całą noc.
  • Na drugi dzień mięso wyjmij z lodówki i ponownie wyrabiaj przez co najmniej pół godziny.
  • Jelita namocz w wodzie i odstaw na kilka godzin.
  • Masą mięsną napełniaj jelita za pomocą maszynki do mięsa ze specjalną nakładką. Formuj kiełbasy o długości od 25 cm do 35 cm. Końce związując sznurkiem. Staraj się dokładnie napełniać jelita, aby nie zostawały w nich żadne puste przestrzenie.
  • Gotowe kiełbasy powieś w przewiewnym miejscu na kilkanaście godzin, aby obeschły.
  • Wędź w zimnym dymie przez 2 godziny dziennie przez 10 dni.
  • Uwędzoną kiełbasę powieś w przewiewnym i suchym miejscu na kilka tygodni.
  • Można ją oczywiście jeść od razu po uwędzeniu, ale głębokiego smaku i aromatu nabiera po jakimś czasie.

Kiełbasa aleksandrowska - lista składników


Wśród produktów, które są potrzebne do zrobienia tej pysznej domowej kiełbasy, znajdziesz chudą wieprzowinę. Najlepsza będzie łopatka lub karkówka. Do niej dołączyło mięso wołowe oraz słonina. Nie zabrakło przypraw. Smak wędliny podkręcają bardzo drobno zmielone ziarna czarnego pieprzu i jałowca. Potrzebny będzie także spirytus.

Jak zrobić kiełbasę?


Przygotowanie mięsa nie jest trudne i nie wymaga żadnych nadprzyrodzonych umiejętności. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pęta dojrzewają kilka tygodni. Najpierw należy pokroić mięso, doprawić, dość długo wyrabiać i odstawić na kilkanaście godzin. Następnego dnia czynność trzeba powtórzyć. Do namoczonych w wodzie jelit nakłada się mięso, tak aby nie było w nich żadnych pustych przestrzeni. Końce związuje się sznurkiem. Kiełbasy wiszą przez kilkanaście godzin w przewiewnym miejscu, a następnie wędzi się je dwie godziny dziennie przez dziesięć dni.

Przepis na kiełbasę aleksandrowską


Jak już wiesz, przepis na ten pyszny domowy wyrób mięsny nie jest skomplikowany. Zobacz, jak zrobić domową kiełbasę.

  • Wszystkie czynności w przepisie zostały dokładnie opisane jasnym i przejrzystym językiem. Jeżeli będziesz postępować krok po kroku, Twoja pierwsza kiełbaska uda się od razu.
  • Przyrządzenie mięsa nie trwa zbyt długo, ale na efekt końcowy należy poczekać kilkanaście dni. To kiełbasa wędzona, więc potrzebuje czasu, aby w pełni dojrzeć.
  • Lista składników nie jest długa. Znajdziesz na niej wieprzowinę, wołowinę, spirytus i przyprawy. Wszystkie produkty są łatwo dostępne.
  • Jelita są dostępne w sklepach on-line i na portalach z aukcjami.
  • Mięso na kiełbasę możesz zmielić za pomocą maszynki do mięsa o dużych oczkach. Moim zdaniem jednak kiełbasa przygotowana z siekanego mięsa jest dużo smaczniejsza. Siekanie 3 kg mięsa ostrym nożem nie zabierze Ci więcej niż 40 minut.
  • Jeżeli lubisz słone wędliny, dodaj więcej soli. Zamiast 30 g wsyp około 40 g.

Jak wędzić na zimno?


Ten sposób przyrządzania trwa znacznie dłużej niż wędzenie na gorąco. Sprawia jednak, że kiełbasa jest dużo bardziej trwała. Aby wędzenie się udało, poznaj kilka zasad.

  • Temperatura dymu powinna wynosić od 20 do 25 stopni C.
  • Dym musi być mokry. Taki efekt uzyskasz, używając mokrego drewna lub zwilżonych wodą trocin.
  • Ognisko powinno się tylko lekko tlić. W takim dymie wędź kiełbasę dwie godziny dziennie przez kilka do kilkanaście dni. Ja zwykle kiełbasy tym sposobem wędzę dziesięć dni.
  • Każdego dnia rozpalaj ogień, a potem go wygaszaj.
  • Kiełbasy zostawiaj w wędzarce. W trakcie wędzenia pęta stracą około 30 proc. swojej pierwotnej wagi.
  • Do wędzenia stosuj wyłącznie drewno drzew liściastych jak olcha, buk, dąb oraz drewno drzew owocowym. Moim zdaniem szczególnego aromatu wędzonkom nadaje drewno jabłoni i wiśni.

Kiedy i z czym podawać kiełbasę aleksandrowską?


Plasterki tej przepysznej kiełbasy będą smakować zawsze i każdemu, kto lubi mięso. To doskonały zamiennik gotowych wędlin ze sklepu. Kiełbasa jest wolna od wzmacniaczy smaku i konserwantów. Świetnie smakuje z kromką chleba. Cienko pokrojone plasterki możesz ułożyć na desce serów i podać w czasie imprezy. Sprawdzi się jako składnik sałatek czy polskich zup. Możesz usmażyć na niej jajecznicę i dodać do hiszpańskiego omletu. Jak widzisz, pyszna kiełbasa aleksandryjska jest uniwersalna.

Do plasterków tej wędzonej kiełbasy możesz podać różne dodatki. Będzie dobrze smakować z marynowaną papryką, grzybami w occie lub kiszonymi ogórkami. Pasuje do niej ćwikła, chrzan, musztarda i ketchup. Przyjemnie łączy się z serami. To również pyszny pomysł na zakąskę pod mocniejszy trunek.

Przygotowanie domowej wędzonej kiełbasy nie jest trudne, ale wymaga czasu i cierpliwości. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi dowiesz się wszystkiego o wędzeniu. Od dziś ten temat nie będzie miał przed Tobą żadnych tajemnic.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Kiełbasa aleksandrowska - komentarze

AnnaMarlena
AnnaMarlena
5.08.2014 09:23
Pięknie wygląda i na pewno jest bardzo pyszna
melllody
melllody
12.12.2008 13:39
Mozesz powiedziec w czym wedzic w mieszkaniu (mam kominek to moze da sie wykorzystac) [Grzegorz: osobiście nie wędziłem jeszcze w kominku, ale wiem, że niektórzy tak robią - wieszają mięso w okolicach szybra. Zasady są te same, co przy wędzeniu w wędzarce, z pewnością jednak trzeba bardzo uważać na wielkość i intensywność płomienia, bo w odległość płomienia w kominku od wędzonek jest zwykle bardzo mała, co może spowodować upieczenie lub spalenie wedzonki]
liczyrzepa
liczyrzepa
1.11.2008 18:32
Cie kawe co z tym spirytusem? Jest podamy jako składnik, w przepisie nie ma o tym ani słowa. Proszę o podpowiedź. [Grzegorz: dodaje się go ze wsztstkimi składnikami do posiekanego mięsa - w przepisie jest podane: "Wszystkie składniki przełóż do dużej miski " :-) ]