Karambola


1 5 5
2021-10-20
5 minut
łatwe
Porcje: 2
Kuchnia europejska
Karambola

Jak najkrócej można opisać karambolę? Karambola to egzotyczny owoc w kształcie gwiazdy. Dowiedz się, co to jest karambola i jakie ma właściwości dla zdrowia. Tu poznasz także odpowiedzi na pytania, jak smakuje karambola i jak ją jeść. Poznaj przepis z karambolą w roli głównej :)

Karambola - co to jest?


Karambola, nazywana także oskomianem pospolitym, to egzotyczny owoc, którego ojczyzną jest Oceania. Obecnie karambola uprawiana jest w Azji. Uprawy karamboli znajdują się na Filipinach, Sri Lance, w Indonezji, Malezji, Indiach i Bangladeszu.

Karambola występuje naturalnie i rośnie na drzewach, które osiągają wysokość do 10 m. Karambola pokryta jest błyszczącą skórką w żółtym kolorze. W środku karamboli znajduje się soczysty, jędrny i pozbawiony włókien miąższ o żółtej barwie. Przekrojony w poprzek owoc przypomina pięcioramienną gwiazdę.

Karambola - jak smakuje?


Jaki ma karambola smak? Owoc gwiazda ma słodko-kwaśny i orzeźwiający smak. Czasem miąższ karamboli jest bardzo słodki. Niektórzy twierdzą, że konsystencja miąższu karamboli przypomina winogrona, a smak agrest. Zdarzają się też owoce w kształcie gwiazdy, które mogą mieć smak kwaskowaty i cierpki.

Karambola - jak jeść?


Owoce karamboli można jeść zarówno ze skórką, jak i obrane. Chińczycy uważają karambolę i za owoc, i za warzywo. Spożywając ją bez skórki, jest owocem. Z kolei karambola ze skórką jest traktowana jako warzywo. Jeżeli zdecydujesz się jeść karambolę ze skórką, pamiętaj, aby owoc dokładnie umyć w ciepłej, a następnie zimnej wodzie.

Dojrzałe owce gwiazdy są jasnożółte. Grzbiety mają lekko brązową barwę. Karambola w kolorze zielonym jest kwaśna. Jak jeść karambolę? Z umytej i osuszonej karamboli usuń górną i dolną część owocu. Możesz zjeść karambolę ze skórką lub ją obrać.

Karambola - przepis


Jeżeli jeszcze nigdy nie próbowałaś karamboli, możesz to szybko zmienić. Na początek przygotuj smoothie z karamboli. Łatwy i sprawdzony przepis na to super smoothie już na Ciebie czeka.

  • Przepis na smoothie z karamboli jest łatwy. Obłędne smoothie z karamboli zrobisz w kilku prostych krokach. Nawet jeżeli będzie to Twój pierwszy raz z karambolą, smoothie będzie przepyszne.
  • Smoothie z karamboli robi się bardzo szybko. Wystarczy zmiksować wszystkie składniki, przelać do szklanek, udekorować i gotowe.
  • Lista składników, potrzebnych do zrobienia super smoothie z karamboli, jest krótka. Karamboli szukaj w dużych sklepach spożywczych, dyskontach lub marketach online.
  • Smoothie z karamboli możesz wykorzystać jako bazę do drinków z alkoholem.

Karambola - właściwości


Owoce gwiazda jest nie tylko pyszny i orzeźwiający. Karambola zawiera wiele cennych dla zdrowia substancji i składników odżywczych. Karambola to źródło przeciwutleniaczy, błonnika, witaminy C i z grupy B. W karamboli znajdziesz również minerały jak fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź i selen. Owoce karamboli dobrze wpływają na stan skóry, nawilżają i opóźniają powstawanie zmarszczek. Dzięki regularnemu spożywaniu karamboli można wzmocnić odporność, zmniejszyć ryzyko nowotworów jelita grubego, cukrzycy i udarów. Owoce karamboli wspomagają trawienie, utrzymują właściwy poziomu glukozy we krwi i pomagają usunąć toksyny z organizmu. Karambola wykazuje także działanie przeciwzapalne. Nawet jeżeli jesteś na diecie, możesz jeść karambolę. Ile kcal ma karambola? Karambola to bardzo niskokaloryczny egzotyczny owoc. 100 g karamboli to nieco ponad 30 kcal.

Karambola - przeciwwskazania


Mimo że owoc gwiazda jest pyszny i zawiera wiele cennych substancji odżywczych, niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Jeżeli zmagasz się z jakąś chorobą, wprowadzenie karamboli do codziennej diety skonsultuj z lekarzem. Niestety z karamboli powinny zrezygnować osoby z chorobami nerek, ponieważ owoc może wywołać bóle głowy, nudności i drgawki. Jedzenie karamboli w nadmiernej ilości może wywołać kamicę nerkową lub alergię.

Karambola - zastosowanie w kuchni


Karambolę można traktować zarówno jako owoc, jak i warzywo. Owoce gwizdy doskonale sprawdzą się w różnych daniach i na słodko, i w wytrawnych. Karambolę można smażyć, marynować i suszyć. Słodkie owoce karamboli można jeść na surowo i wykorzystywać do przygotowania sałatek owocowych oraz deserów. Sprawdzą się też w smoothies, koktajlach i napojach owocowych. Karambolę można też kandyzować i robić z niej domowe dżemy. Karambola dobrze łączy się z innymi składnikami w sałatkach i surówkach.

Kwaskowate i nieco cierpkie owoce karamboli świetnie smakują po krótkiej obróbce termicznej. Wystarczy obsmażyć je na maśle i wykorzystać do przygotowania sosów, marynat, dań z rybami lub mięsami.

Karambola - gdzie kupić?


Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział, co to jest karambola. Obecnie coraz więcej sklepów ma w swojej ofercie owoce gwiazdy. Karambola jest dostępna w super i hipermarketach, dyskontach spożywczych i sklepach internetowych. Owoce karamboli sprzedawane są zazwyczaj na sztuki. Jedna karambola kosztuje około 10 zł.

Kupując karambolę, zwróć uwagę, czy owoce są jędrne, a skórka gładka i bez widocznych uszkodzeń. Owoce gwiazdy możesz przechowywać w lodówce lub temperaturze pokojowej do kilku tygodni.

Karambola to pyszny i orzeźwiający egzotyczny owoc, który oczaruje już samym wyglądem. Owoc w kształcie gwiazdy nie tylko wzbudzi apetyt, ale i zachwyci smakiem. Wybierz ten łatwy i sprawdzony przepis na smoothie z karamboli i przekonaj się sama :)


Składniki na karambola

3 karambole
1 szklanka soku z ananasa

do podania:
plasterki karamboli

Przygotowanie dania karambola

...

  • Karambole umyj i osusz. Odkrój grzbiety oraz dolną i górną część owoców. Pokrój na mniejsze kawałki i przełóż do naczynia blendera.
  • Wlej sok ananasowy i zmiksuj na gładko. Jeżeli smoothie jest zbyt gęste, dolej więcej soku lub wody.
  • Przelej do szklanek i udekoruj plasterkami karamboli.
  • Podawaj od razu lub schłodzone.


Karambola





Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.