Kapusta czerwona zasmażana (Przepis kuchni śląsko-wielkopolskiej)
Moja rodzina i znajomi twierdzą, że ugotowanie smakowitej kapusty czerwonej to duża sztuka. To prawda. Ugotowanie takiej kapusty zawiera bowiem kilka tajemnic kulinarnych. W swoim przepisie je zdradzę. Przekazały mi je moja Mama i Teściowa - niedoścignione mistrzynie kuchni, patrzące na nas, przyszłych następców, już z nieba. Przepis jest kompilacją tradycji kulinarnych śląskich i wielkopolskich, gdzie tę kapustę podaje się jako dodatek do pieczonych mięs z zawiesistym ciemnym sosem, kluskami śląskimi lub ziemniakami z wody , tudzież kluchami drożdżowymi na parze.
Składniki na kapusta czerwona zasmażana (przepis kuchni śląsko-wielkopolskiej)
Przygotowanie dania kapusta czerwona zasmażana (przepis kuchni
... śląsko-wielkopolskiej)
W dużym garnku rozgrzać oliwę z oliwek i masło GHEE. Poszatkować obie cebule i w drobną kosteczkę ząbki czosnku, wrzucić na gorący tłuszcz, zamieszać, skręcić płomień gazu na mały.I TAJEMNICA - cebulka z czosnkiem muszą się zrumienić na złoto i miejscami na brązowo - ale uważać, żeby nie przypalić!
Umyte jabłka pokroić na ćwiartki, wyciąć tylko gniazda nasienne i tnąc ćwiartki na mniejsze cząstki wrzucać do garnka na zrumienioną cebulkę, dodać świeże lub mrożone śliwki bez pestek i zostawić na malutkim ogniu, niech się pruży. W tym czasie do dużej miski poszatkować główkę czerwonej kapusty (ja to robię na zwykłej ręcznej tarce do frytek - najszybciej:)). Dodać sól i wymieszać.
II TAJEMNICA - najważniejsze jest dobre dosolenie surowej kapusty, zanim znajdzie się w garnku, bo później trudno ją doprawić! Teraz dodać pozostałe przyprawy oprócz soku z cytryny, cukru i wody. Wymieszać w misce i dopiero teraz dodać do mieszaniny owoców i tłuszczu z cebulką w garnku. Można podlać odrobiną wody. Teraz pokroić w paseczki suszone śliwki i dodać do garnka. Wymieszać. Przykryć pokrywką. Dusić na małym ogniu ok. 2 godzin, mieszając średnio co 15 minut i podlewając wodą. Na 10 minut przed końcem dodać sok z cytryny i cukier do smaku, jeśli ktoś lubi bardzo wyrazisty smak można dodać 1-2 łyżki czerwonego octu winnego i jeszcze trochę cukru.
III TAJEMNICA - to właśnie dodatek jabłek ze skórką, śliwek i śliwek suszonych daje smak i aromat czerwonej kapuście:) Życzę smacznego:) - Maria
Latem moja zamrażarka przyjmuje dary lata z ogrodu - mrożę wszystkie dostępne owoce, m.in. śliwki i np. wiśnie (drylowane oczywiście). Trochę wiśni też można dodać do czerwonej kapusty, wtedy o jedno jabłko mniej i bardziej dosmaczyć cukrem. Zimą i wczesną wiosną to skarb w kuchni:)
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl