Kapuśniak gospodarski z Aleksandrowa
50 minut
bardzo łatwe
Porcje: 6-8
Kapuśniak gospodarski z Aleksandrowa to sycąca zupa, której smak na długo pozostanie w pamięci. Jest w sam raz kwaśna, a jej konsystencja jest gęsta. Nie ma się co łudzić, że jest to danie dietetyczne. Talerz tej zupy to solidny posiłek, który doda energii. Przepis nie jest skomplikowany, a przygotowanie to dosłownie moment. Poznaj łatwy i sprawdzony przepis.
Składniki na kapuśniak gospodarski z aleksandrowa
6 szklanek wody
500 g kiszonej kapusty
500 g wiejskiej kiełbasy
300 g kości wieprzowej z kawałkiem mięsa
4 średnie ziemniaki
2 marchewki
2 korzenie pietruszki
1 spora cebula
1 średni seler (około 150 g)
kawałek skórki z wędzonej słoniny - około 10 x 5 cm (można ją pominąć, ale to dzięki niej zupa ma pełny i oryginalny smak)
2 łyżki oleju
1 łyżka całych ziaren kminku
1 listek laurowy
3 ziarna ziela angielskiego
6 ziaren czarnego pieprzu
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
500 g kiszonej kapusty
500 g wiejskiej kiełbasy
300 g kości wieprzowej z kawałkiem mięsa
4 średnie ziemniaki
2 marchewki
2 korzenie pietruszki
1 spora cebula
1 średni seler (około 150 g)
kawałek skórki z wędzonej słoniny - około 10 x 5 cm (można ją pominąć, ale to dzięki niej zupa ma pełny i oryginalny smak)
2 łyżki oleju
1 łyżka całych ziaren kminku
1 listek laurowy
3 ziarna ziela angielskiego
6 ziaren czarnego pieprzu
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie dania kapuśniak gospodarski z aleksandrowa
...
- Kapustę zalej 6 szklankami wody, dodaj kość, skórkę ze słoniny, ziarna pieprzu, listek laurowy oraz ziele angielskie. Doprowadź do wrzenia i gotuj na średnim ogniu do średniej miękkości kapusty (około 20-35 minut).
- Marchewki, korzenie pietruszki i seler obierz. Pokrój na duże kawałki i dodaj do zupy.
- Obraną cebulę pokrój w dużą kostkę. Kiełbasę pokrój w dużą kostkę.
- Na patelni rozgrzej olej i smaż na niej cebulę 1 minutę. Dodaj kiełbasę i cały czas mieszając, smaż, aż zacznie się rumienić na brzegach. Cebulę z kiełbasą dodaj do zupy.
- Obrane ziemniaki pokrój w dużą kostkę i dodaj do zupy. Wsyp kminek. Gotuj do miękkości ziemniaków.
- Kapuśniak dopraw solą i pieprzem.
- Podawaj gorący z grubo pokrojonymi pajdami chleba.
Kapuśniak gospodarski z Aleksandrowa - składniki
To kapuśniak z kiszonej kapusty z kiełbasą. Do zupy dodaje się także kość wieprzową z kawałkiem mięsa oraz skórkę ze słoniny. Nie zabrakło warzyw. W zupie kapuśniak znajdziesz ziemniaki, marchewki, pietruszki, seler oraz cebulę. Na liście składników znalazły się również przyprawy, takie jak sól, zmielony i w ziarnach czarny pieprz, ziele angielskie oraz liść laurowy. Z tych składników powstaje przepyszna i sycąca zupa o pełnym smaku.
Kapusta kiszona to główny składnik tego pysznego kapuśniaka na kiełbasie. Kupuj kiszoną, a nie kwaszoną. Ta druga poddawana jest sztucznemu i szybkiemu kiszeniu za pomocą różnych chemicznych substancji. Nie jest ani kwaśna, ani smaczna, ani zdrowa i może spowodować problemy z układem pokarmowym. Natomiast kapusta kiszona jest prawdziwą skarbnicą zdrowia. To cenne źródło witamin z grupy B, C, A, E, K oraz magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Znajdziesz w niej błonnik, który przyspiesza metabolizm i zapewnia sytość. Dzięki niemu łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę ciała.
Przepis na kapuśniak gospodarski z Aleksandrowa
Być może wydaje Ci się, że ugotowanie dobrego kapuśniaka to mnóstwo pracy i wiele godzin w kuchni. Ten przepis jest łatwy i szybki, a przyrządzenie tej sycącej zupy to sama przyjemność.
- Przepis został napisany w kilku prostych krokach. Czynności są dokładnie opisane, więc nie sprawią Ci kłopotu.
- Zupę z kapusty kiszonej z kiełbasą zrobisz w niecałą godzinę. To szybki przepis na pyszny i niedrogi obiad.
- Składniki są w sklepach i na bazarach przez cały rok.
- Potrawa będzie jeszcze lepsza, jeżeli użyjesz domowej kapusty kiszonej.
- Możesz przyrządzić kapuśniak dietetyczny. Pomiń dodatek kości wieprzowej i słoninę. Zamiast kiełbasy wieprzowej wybierz chudą drobiową.
Kiedy podawać kapuśniak?
Ta obłędna, sycąca i gęsta zupa najlepiej smakuje w chłodnie dni, zwłaszcza na jesieni i w zimie. Nie tylko zaspokoi głód, ale i dostarczy dobrych składników odżywczych i pomoże zbudować odporność. To bardzo dobry pomysł na niedrogi obiad. Najlepiej od razu ugotować jej więcej, ponieważ na drugi dzień smakuje jeszcze lepiej. Doskonale smakuje sama, ale jeszcze bardziej sycąca będzie, kiedy podasz do niej grube pajdy chleba na zakwasie.
W tej gęstej zupie z kapusty kiszonej z kiełbasą wszystkie smaki i aromaty łączą się w jedną wyjątkowo smaczną całość. Pyszna i niedroga potrawa zawróci w kubkach smakowych każdego, kto jej spróbuje.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl