Kalarepka jędrna i krzepka. Schrupać ją nie tylko z kawałkiem chlebka!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2004-04-17         1  

Kulista, chrupka, w kolorze pistacjowym. Gości na straganach już od początku wiosny. Zapowiada inwazję pozostałych nowalijek.

W smaku delikatna, słodkawa i soczysta. Chrupana w towarzystwie razowego chleba pokrytego sporą warstwą świeżego masła, doprawiona jedynie sporą szczyptą soli gruboziarnistej, to coś w rodzaju wiosennego nieba w gębie.
Bez niej nie może się obejść stół pełen wiosennych warzyw - obok rzodkiewki, dymki, młodej marchewki, kalafiorów czy brokułów i sosów, wzbogacona miseczką sosu serowego lub śmietanowego z mnóstwem zieleniny to pomysł na świętowanie nadejścia ciepłych dni. To kolacja prosta, szybka w wykonaniu i bardzo wykwintna zarazem.

Surówki z kalarepki to radość chrupania! Pokrojona koniecznie, a nie starta (wtedy puści za dużo soku), wymieszana z rzodkwią chińską, zblanszowanym groszkiem cukrowym czy startym grubo selerem, doprawiona sosem vinaigrette lub sosem śmietanowo-majonezowym, jest niecodziennym urozmaiceniem stołu. Bo przecież najlepsza jest wczesną wiosną.

Najwcześniejsze kalarepki są bardzo delikatne i najbardziej nadają się do delektowania nimi na surowo. Te starsze są znacznie twardsze i znakomicie nadają się do jedzenia na ciepło. Bowiem kalarepka to nie tylko surowe plastry. Można je nadziewać, gotować, zapiekać i dusić.
Jeśli kalarepka ma być nadziewana, należy ją podgotować w małej ilości posłodzonej i posolonej wody, następnie wydrążyć za pomocą łyżeczki o możliwe ostrych krawędziach. Danie tak przyrządzone będzie tym smaczniejsze, im cieńsze ścianki warzywa uda nam się uzyskać podczas drążenia. By kalarepka podczas zapiekania nie wyschła za bardzo, należy ją zalać bulionem lub sosem na jego bazie, z dodatkiem przecieru pomidorowego lub paprykowego.
Podczas zakupów wybieram kalarepki wielkości damskiej pięści - takie są właśnie idealne na pojedynczą porcję. Kupuję zawsze po 2 na jedną osobę - jedna bowiem będzie schrupana na surowo, a z drugiej zrobię coś na gorąco.
Jeszcze nie wiem, na co się dzisiaj zdecyduję.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.