Jesień w garnku paprykę miesza...

Grzegorz, Mniammniam.pl   2007-10-10         2   like 11

Paprykarze, lecza, ratatuje... Właściwie każdy zakątek świata, który zna paprykę ma swoją wersję jednogarnkowego dania z tego warzywa. I dobrze, bo oto nadszedł czas tych dań. Są szybkie, lekkie i aromatyczne. Są też łatwe w przygotowaniu i dają pole do popisu eksperymentatorom kulinarnym. Można bowiem trzymać się przepisów, można je modyfikować: zmieniać proporcje warzyw, dodawać zupełnie inne, przyprawiać w ulubiony sposób.

Zasada przygotowania jest zawsze podobna - pokrojona papryka jest opiekana, podsmażana lub grillowana, a potem trafia do garnka, w którym jest duszona z innymi warzywami: najczęściej pomidorami, ale też z bakłażanami, cukinią czy kabaczkiem. Jeśli pokusimy się o dodanie warzyw twardych, np. marchewki czy pietruszki, musimy wziąć pod uwagę dłuższy ich czas obróbki.

Dziś wprawdzie mam ochotę na czysto warzywne danie z papryki, ale oczywiście można do niego dodać różne rodzaje mięsa, ryby, owoców morza lub sera: szynkę lub wedzonkę do piperady, pokrojoną kiełbasę do paprykarza, krewetki do ratatouille. Z serów dobrym towarzystwiem dla peperonaty będą wiórki parmezanu, pokruszony ser kozi, feta, czy nasza bryndza.
Włąściwie wszystkie te potrawy można podać jako zimną przystawkę, na ciepło mogą być daniem głównym, albo dodatkiem do np. pieczonego mięsa. Wspaniale skomponują się z makaronem, ryżem, kaszą czy kluskami.

Oto kilka przepisów bazowych z różnych stron świata. Ratatouille pochodzi z Francji. Są to duszone warzywa: papryka, bakłażany, pomidory przyprawione aromatyczną kompozycją ziół prowansalskich. Do pochodzącego z Węgier paprykarza obowiązkowo dodaje się sporą łyżkę mielonej suszonej papryki. Peperonata to popularne włoskie danie z duszonej papryki. Niezwykłego smaku tej potrawie dodaje łyżka lub dwie octu z czerwonego wina. Caponata również pochodzi z Włoch, dokładniej z Sycylii. Jest bogatszym w warzywa od peperonaty daniem, a dominują w niej bakłażany. Tak jak peperonata caponata może być zimną przystawką lub ciepłym daniem głownym. Piperadą zajadają się francuscy Baskowie. Do ich wersji duszonej papryki wbija się rozbełtane jajka i dusi razem do ich ścięcia.
Urok gjuwecza, czyli gulaszu polega na tym, ze mięso i warzywa są przyrządzane oddzielnie i spotykają się ze sobą dopiero na końcowym etapie przygotowanie. Dzięki temu gjuwecz to bogactwo smaku mięsa i warzyw, połączonych aromatycznym, gęstym sosem. Smakuje wybornie z białym pieczywem lub ryżem. W oryginale gjuwecz jest przyrządzany w małych, glinianych naczyniach zwanych... "gjuwecz". Ale równie dobrze smakuje przygotowany w zwykłym naczyniu żaroodpornym. Czas więc jesiennie w garnku zamieszać....

Wczesnojesienne przepisy z papryką w roli głównej:
Paprykarz z papryki i fasoli
Peperonata
Caponata
Piperade z jajkami
Ratatouille z grillowanych warzyw
Gjuwecz z mięsem
Pilaw po baskijsku (Pilaf a la vasca)
Leczo (Lesco)

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.