Artykuł sponsorowany

Jak wybrać najlepszego kurczaka?

Kasia Marks   2016-04-21         0  

Idziesz do sklepu bez pomysłu na obiad, ale chcesz, żeby był smaczny, łatwy i szybki do przyrządzenia oraz zdrowy. Nie ma co kryć, że wtedy najczęściej kierujesz swoje kroki do lodówki lub na stoisko z drobiem, a w szczególności z kurczakami.

Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)


A co w ogóle skłania Cię do wzięcia z lodówki właśnie mięsa kurzego? Wiesz, jakie ma wartości i dlaczego Twój wybór jest dobry? Jeśli nie wiesz to warto mieć świadomość tego, że kurczaki to cenne źródło łatwo przyswajalnego białka. Niewątpliwą zaletą tego mięsa jest niska kaloryczność i mała zawartość tłuszczu. Praktycznie jego większość jest tuż pod skórą, co ułatwia oddzielenie go od mięsa. Duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych zachęca do wprowadzenia mięsa drobiowego do diety. A do tego całkiem spory udział minerałów takich jak: cynk, magnez potas. Uzupełniają je witaminy z grupy B. No nie da się odmówić kurczakowi zalet. Zatem idziesz do sklepu i kupujesz kurczaka... zapakowanego czy jednak luzem?

Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)


Wśród wielu z nas nadal pokutuje przekonanie, że najlepszy kurczak to taki niepakowany, kupiony na bazarku lub małym sklepie osiedlowym. Wydaje nam się, że jest świeży, a sprzedawca poza uśmiechem i pytaniem co u nas słychać sprzedaje nam produkt, za który ręczy swoim dobrym imieniem. Jasne, że miło oprócz zakupów móc zagadać z sympatyczną panią Magdą lub Agnieszką, ale czy faktycznie dają one 100% pewności, że kupiony u nich kurczak jest świeży i najlepszej jakości?

Czas zmierzyć się z narosłymi przez lata mitami i powiedzieć sobie wprost - drób pakowany to pewność najwyższej jakości. Zapewne niewiele powiedzą Ci litery HACCP. Ale to właśnie Twój kod gwarancji, że będziesz jeść dobre i sprawdzone mięso. Te 5 liter to potwierdzenie, że Twój kurczak, kurze udka lub piersi, które za chwile przyrządzisz na obiad, były poddane systemowi kontroli bezpieczeństwa żywności. Jeśli zaczną Cię dręczyć wątpliwości to system HACCP pozwoli Ci prześledzić, gdzie i przez kogo kurczak był hodowany, czy miał podawane jakieś leki i czym był karmiony.

Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)


Wiesz już, że zapakowany kurczak jest poddawany restrykcyjnej kontroli i że nic nie ujdzie czujnemu oku weterynarza. Ale co z tymi lekami, hormonami, antybiotykami? Przecież nie będziesz nimi karmił siebie oraz swojej rodziny. Racja. Tylko, że to kolejny "kurczakowy" mit. Od wielu lat mięso jest sprawdzane pod kątem substancji czynnych. Jeśli badania wskażą przekroczenie bezpiecznej normy - cała partia zostaje wstrzymana i w ogóle nie trafia na rynek. Przy mięsie paczkowanym mamy pewność, że tak się dzieje. Przy drobiu luzem - musimy zaufać dostawcy, że jego proces chowu, produkcji i dystrybucji odbył się zgodnie z obowiązującym prawem.

Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)


Mięso zapakowane to również gwarancja tego, że w drodze ze sklepu do Twojej kuchni nic mu się nie stanie. Na pewno nie zdziwisz się mokrą plamą w bagażniku ani przyklejonemu do mięsa papierowi albo co gorsza jakimś paprochom. Będzie nadal czyste i suche, dokładnie takie jak sobie upatrzyłeś w sklepie. No i bez problemu możesz włożyć kuraka do zamrażarki, bez mycia, pakowania i wykorzystać w dowolnym momencie, kiedy przyjdzie Ci pomysł i ochota na pyszne danie z kurczaka :)

Już wiesz po co i dlaczego wybierać drób pakowany? Jeśli nie pamiętasz albo nadal nie masz pewności oto kilka punktów, które Ci w tym pomogą:

 1. Postaw na drób pakowany - masz pełną gwarancję pochodzenia i hodowli oraz ścisłego nadzoru weterynaryjnego. System kontroli żywności HACCP pozwala prześledzić skąd i w jakich warunkach kurczaki były hodowane, czym karmione i jakie ewentualnie leki były im podawane.
 2. Drób to wartościowe mięso - jest niskotłuszczowe, wysokobiałkowe, zawiera dużo minerałów i witamin. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
 3. Zachowaj higienę - drób kupuj pod koniec zakupów, aby nie narazić mięsa na zbyt długie przebywania w temperaturze powyżej 4 stopni Celsjusza. Nie jedz surowego mięsa drobiowego i poddaj go starannej obróbce cieplnej. Zawsze pamiętaj o dokładnym umyciu mięsa przed pracą. Surowy drób krój na oddzielnej desce, najlepiej z tworzywa sztucznego, ponieważ łatwiej utrzymać ją w czystości niż drewnianą.
 4. Dobieraj części kurczaka do potraw, które gotujesz - kurczak to wspaniały ptak, którego mięso oraz inne części można wykorzystać w całości. Krótki przewodnik:

 5. Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)


  • cały kurczak czyli tuszka - idealny do pieczenia w piekarniku i na rożnie oraz do przyrządzania rosołów
  • piersi - najdelikatniejsza i najbardziej lubiana część kurczaka. Delikatne mięso nie wymaga długiej obróbki i nadaje się do wielu dań: smażonych, pieczonych i gotowanych
  • uda i podudzia - ciemne mięso o wyrazistym smaku. Szczególnie lubiane w formie pieczonej, również nadają się na grilla, do pasztetów i w formie mięsa mielonego. Filety z udek nadają się do nadziewania i mogą zastąpić czerwone mięso
  • podroby - wątróbka, serca, żołądki - warto je wykorzystywać w kuchni. Są pyszne nadają się jako farsz do pierogów, składnik pasztetów, również sprawdzą się w zupach i sosach
  • skrzydełka, szyja i łapki - to chyba najmniej pożądane elementy kurczaka. Ale przecież pieczone lub grillowane skrzydełka są takie chrupiące i pyszne, a szyja oraz łapki idealnie nadają się do wywarów na zupy.
 6. Pamiętaj, że kurczak to łatwość przygotowania i możliwość stworzenia wielu pysznych dań nie tylko kuchni polskiej, ale i wielu innych z całego świata. Chcesz wiedzieć więcej - koniecznie zajrzyj na stronę Polski Kurczak.

Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)


Nie zapomnij, więc na zakupach kupić kurczaka w pudełku - wiesz co jesz i wiesz, że jesz zdrowo!

Kurczak w pace? Właśnie tak, nie inaczej ;)

Projekt finansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.