Jak jeść pałeczkami?

1 5 5
2020-10-01
0
Porcje:
Kuchnia tajska
Jak jeść pałeczkami?

Jeżeli nie wiesz jak się je pałeczkami, świetnie trafiłaś. Jedzenie pałeczkami wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko mieć dobrą instrukcję, która właśnie trafia do Twoich rąk. Dzięki niej dowiesz się, jak prawidłowo trzymać pałeczki i jak nimi jeść :)

Kuchnia azjatycka ma w Polsce sporą rzeszę fanów. Japońskich i chińskich restauracji serwujących azjatyckie pyszności ciągle przybywa. Każdy azjatycki lokal do swoich dań podaje tradycyjne sztućce i zawsze pałeczki. Większość z nas wybiera jednak nóż i widelec. Wynika to z tego, że po prostu nie potrafimy jeść pałeczkami. Jedzenie pałeczkami jest dość łatwe. Bardzo szybko można opanować technikę jedzenia pałeczkami i cieszyć się smakiem azjatyckich potraw.


Składniki na jak jeść pałeczkami?

pałeczki

Przygotowanie dania jak jeść pałeczkami?

Jedzenie pałeczkami - historia i ciekawostki


Tradycję jedzenia pałeczkami zapoczątkowała chińska dynastia Xia żyjąca w latach 2100-1600 p.n.e. Najstarsze dokumenty opisujące tradycję spożywania posiłków za pomocą pałeczek pochodzą z lat 1100-771 p.n.e. Zwyczaj jedzenia pałeczkami rozprzestrzenił się na inne azjatyckie kraje jak Japonia, Korea czy Tajlandia.

Pierwsze pałeczki robiono z kości słoniowej i ozdabiano je szlachetnymi kamieniami. Dopiero później zaczęto wytwarzać pałeczki z drewna. Obecnie pałeczki robi się także z bambusa, plastiku, porcelany czy metali szlachetnych jak złoto i srebro. Te ostatnie często są na końcach karbowane, aby jedzenie łatwo można było chwytać. W azjatyckich restauracjach zazwyczaj podaje się pałeczki jednorazowe wykonane z drewna lub bambusa. Ich końce zawsze są złączone. Oznacza to, że wcześniej nie były używane. Rozrywa się je tuż przed jedzeniem.

Mieszkańcy Azji używają pałeczek zgodnie z klasami społecznymi. W mniej zamożnych domach je się pałeczkami wierzbowymi, bambusowymi lub plastikowymi. Bajecznie bogaci Azjaci używają natomiast pałeczek ze złota, nierzadko ozdobionych kamieniami szlachetnymi.

Jak prawidłowo trzymać pałeczki?


 • Dolną pałeczkę oprzyj na łuku pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Podtrzymuj ją palcem serdecznym i środkowym.
 • Górną pałeczkę, czyli tę ruchomą, trzymaj kciukiem równolegle do dolnej. Steruj nią palcem wskazującym.
 • Za pomocą górnej pałeczki chwytaj jedzenie, opierając je o nieruchomą pałeczkę. Pomagaj sobie kciukiem i palcem wskazującym.

Jedzenie pałeczkami - zasady


Zanim zaczniesz jeść ulubione azjatyckie potrawy pałeczkami, poznaj zasady, które należy stosować w czasie posiłku.

 • W trakcie posiłku, który jesz pałeczkami, zachowaj prawidłową postawę. Siedź prosto, a pałeczki z jedzeniem zbliżaj do ust. Nie nachylaj się
 • Posiłki spożywaj tylko pałeczkami lub tylko sztućcami. Nie używaj jednocześnie pałeczek, widelca i noża.
 • Nie machaj pałeczkami nad jedzeniem.
 • Ryż, który podaje się w oddzielnych miseczkach, jedz pałeczkami z naczynka. Nigdy nie wbijaj w niego pałeczek i przekładaj na inny talerz.
 • Duże kawałki mięsa lub innych składników dania podziel na mniejsze kawałki pałeczkami. Uważaj, aby z kawałków dania nie ściekał sos.
 • Jeżeli zdecydujesz się zamówić w restauracji zupę, pałeczkami zjedz składniki, a bulion wypij prosto z miseczki. Nie mieszaj zupy pałeczkami.
 • Nigdy nie podawaj pałeczkami jedzenia innym gościom i nie nabijaj na nie składników dania.
 • Nie oblizuj pałeczek.
 • Po skończonym posiłku, pałeczki ułóż na specjalnej podkładce ostrym końcem w lewą stronę.

Jak jeść sushi pałeczkami?


Jeżeli chcesz dobrze nauczyć się trzymać pałeczki i nimi jeść, zacznij od sushi. Technika jedzenia pałeczkami sushi nie różni się od tej tradycyjnej. Tę metodę możesz zastosować także do innych rodzajów sushi. Nie musisz się już martwić, jak jeść sushi wasabi, nigiri czy maki. Zatem jak trzymać pałeczki do sushi? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej:

 • Koniec jednej pałeczki umieść w zagłębieniu dłoni między kciukiem a palcem wskazującym. Przytrzymaj ją, opierając środek pałeczki o palec serdeczny.
 • Drugą pałeczkę ułóż równolegle do pierwszej. Przytrzymaj ją kciukiem i palcem wskazującym. Możesz nią manewrować, pomagając sobie środkowym palcem.
 • Kiedy jesz sushi pałeczkami, dolna pozostaje w miejscu i nie porusza się nią. Tylko górą pałeczką możesz ruszać.

Jak widzisz, jedzenie pałeczkami nie jest trudne. Wystarczy dobrze napisana instrukcja, chwila ćwiczeń i technikę jedzenia pałeczkami masz w małym paluszku :)

Duuużo zaoczczędzisz, jeśli
❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Pieniędzy zaoszczędzisz! Bo to, co zdrowe, naturalne sprawia, że jesteśmy w lepszej formie.

A domowe jedzenie BEZ chemii to najlepszy sposób, by się dobrze trzymać 🙂
❤️ Przygotowanie wielu rzeczy w domowej kuchni jest dużo tańsze, niż ich sklepowe odpowiedniki.
❤️ Fakt, spędzisz nieco więcej czasu w kuchni niż zwykle (ale w kuchni jest faaajnie(, ale smak, aromat i PRZEDE WSZYSTKIM ich wartościowy skład jest wart. Jedząc zdrowo, będziesz oczywiście w lepszej formie, czyli rzadziej będziesz korzystać z usług lekarzy i aptek.
❤️ Podsumowując: to, co domowe, jest najlepsze. A przed Tobą 100 starannie dobranych przepisów, z których będziesz często korzystać.

No jasne, że jest promocja! Noworoczna.
Nie skorzystasz, Twój wybór. Więcej się taka okazja nie powtórzy.
Kliknij ❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Jak posługiwać się pałeczkami?

Posługiwanie się pałeczkami nie jest trudne. Dolną pałeczkę oprzyj na łuku pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Podtrzymuj ją palcem serdecznym i środkowym. Górną pałeczkę trzymaj kciukiem równolegle do dolnej. Steruj nią palcem wskazującym. Za pomocą górnej pałeczki chwytaj jedzenie, opierając je o nieruchomą pałeczkę. Do manewrowania używaj kciuka i palca wskazującego.

Jak jeść sushi w restauracji?

Sushi w restauracji powinno jeść się za pomocą pałeczek lub palcami. Oprócz temaki wszystkie rodzaje sushi należy jeść w całości i nie dzielić ich na kawałki. Sushi zanurzaj w sosie sojowym od strony ryby. Nie mieszaj sosu sojowego z wasabi.

Jak jeść sushi?

Sushi możesz zjeść na dwa sposoby. Pierwszy i najłatwiejszy z nich to jedzenie sushi palcami. Druga metoda to jedzenie sushi pałeczkami.

Jak trzymać pałeczki?

Dolną pałeczkę oprzyj na łuku pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Podtrzymuj ją palcem serdecznym i środkowym. Górną pałeczkę trzymaj kciukiem równolegle do dolnej. Steruj nią palcem wskazującym. Za pomocą górnej pałeczki chwytaj jedzenie, opierając je o nieruchomą pałeczkę. Do manewrowania używaj kciuka i palca wskazującego.

Jak trzymać pałeczki do ryżu?

Nie ma specjalnej techniki trzymania pałeczek do jedzenia ryżu. Posługuj się nimi tak samo, jak w przypadku innych azjatyckich dań. Pamiętaj, aby pałeczek nie wbijać w ryż.


Zdrowie z pudełka - książka drukowana#
49.99 zł
Śledzie na co dzień i na święta#
19.99 zł     9.99 zł
Szybkie śniadania na ciepło#
19.99 zł
Jesz i chudniesz. SIRT - skuteczna dieta bez wyrzeczeń#
39.99 zł     29.99 zł


 

Qurrito

Ania, Mniammniam.pl
2020-09-28
marynowanie kurczaka 2 godziny + przygotowanie 30 minut
łatwe
Porcje: 4
Qurrito

Czy wiesz co to jest qurrito (lub kurito)? To odpowiedź na quesadilla, czyli jedno z najpopularniejszych dań kuchni meksykańskiej. Qurrito jest pyszne i łatwe do zrobienia. Jeżeli chcesz zaskoczyć bliskich, zaserwuj im pyszne qurrito, a pochwał nie będzie końca :)
Qurrito - historia
Qurrito to znane i lubiane danie, które w 2010 roku do swojej oferty wprowadziło KFC. Qurrito bardzo...


Rosołek z maślaków

Ania, Mniammniam.pl
2020-09-25
30 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Rosołek z maślaków

Przepis na rosołek z maślaków to nie lada gratka dla fanów zup i grzybów. Zupa zrobi wrażenie na każdym, kto jej spróbuje. Rosołek z maślaków to pomysł na super obiad dla całej rodziny, który sprawdzi się jesienią i zimą. Ta zupa grzybowa doskonale rozgrzeje i zapełni głodne brzuszki w zimne dni. Rosołek z maślaków jest przepyszny i sycący :)

Głównym składnikiem rosołku z maślaków są...


Foie gras

Ania, Mniammniam.pl
2020-09-25
120 minut
średniołatwe
Porcje: 10
Foie gras

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest foie gras, świetnie trafiłaś. Foie gras lub pasztet strasburski to przysmak ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich, którego ojczyzną jest Francja. To jedna z najpopularniejszych i najdroższych potraw kuchni francuskiej. Chociaż foie gras można kupić w sklepach, warto poznać przepis na wątróbkę gęsią po francusku :)
Historia foie gras
Doskonały smak...
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.