Przepis zawiera lokowanie produktu
Indyk duszony w morelach - przepis z książki Pauliny Stępień "Mała wielka uczta"

To pierwszy przepis z książki Pauliny Stępień, która prowadzi bloga kotlet.tv. Cały jest w jej stylu - łatwy, niewymagający skomplikowanych składników i jednocześnie bardzo smaczny. Słodkie morele, słodkie rodzynki i cebula. To baza sosu, w którym pływają miękkie kawałki mięsa. To pomysł na obiad na każdą porę roku. Nie jest to "wielkie" danie, ale doskonale sprawdzi się, jako codzienny obiad. Świetnie smakuje z ryżem lub drobnym makaronem.
Nic nie zmieniałem w przepisie, bo nic tam zmieniać nie trzeba :) To solidna, nie przekombinowana receptura na nieco urozmaiconą codzienną potrawkę, bez żadnych szaleństw :) Choć gdybym chciał zrobić je na niedzielę to połowę wody zastąpiłbym białym winem i dodał na koniec posiekane migdały.
Do popicia pasuje do niego razowy kwas chlebowy, którego lekka goryczka doskonale komponuje się ze słodką nutą sosu.
Składniki na indyk duszony w morelach - przepis z książki pauliny stępień "mała wielka uczta"
10 dag suszonych moreli
3 dag rodzynek
2 łyżki masła
1 cebula (ale nie za duża)
1 łyżka mąki
2 szklanki wody
1 listek laurowy
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
Przygotowanie dania indyk duszony w morelach - przepis z książki pauliny stępień "mała wielka uczta"
- Umyte i osuszone mięso pokrój na kostkę o boku około 1 cm. Cebulę pokrój na drobną kostkę.
- Na dużej patelni lub w garnku rozpuść masło i podsmaż na nim cebulę, aż lekko się ze szkli - nie zapominaj o częstym mieszaniu.
- Mięso dopraw solą i pieprzem, posyp mąką, wymieszaj, by się równomiernie nią pokryło.
- Do patelni z cebulą dodaj mięso i podsmaż chwilę aż lekko się zezłoci. Dodaj listek, morele i rodzynki. Wlej wodę.
- Doprowadź do wrzenia i duś pod przykryciem przez około 40 minut - aż mięso będzie miękkie, a sos mocno odparuje. Dopraw solą i pieprzem.
Przepis zawiera lokowanie produktu.
![]() Umyte i osuszone mięso pokrój na kostkę o boku około 1 cm. Cebulę pokrój na drobną kostkę. ![]() Na dużej patelni lub w garnku rozpuść masło i podsmaż na nim cebulę, aż lekko się ze szkli - nie zapominaj o częstym mieszaniu. ![]() Mięso dopraw solą i pieprzem, posyp mąką, wymieszaj, by się równomiernie nią pokryło. ![]() Do patelni z cebulą dodaj mięso i podsmaż chwilę aż lekko się zezłoci. ![]() Dodaj listek, morele i rodzynki. Wlej wodę. ![]() Doprowadź do wrzenia i duś pod przykryciem przez około 40 minut - aż mięso będzie miękkie, a sos mocno odparuje. Dopraw solą i pieprzem. |
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
Sałatka z pieczonym indykiem, awokado i kiwi
Lekka, zdrowa i zielona. A przecież wiesz, że wszystko, co jest zielone, jest zdrowe? I taka właśnie jest ta pyszna sałatka z pieczonym indykiem i awokado i kiwi. Taka sałatka to super danie, bo jest tak sycąca, że spokojnie może zastąpić obiad. Możesz zabrać ją ze sobą na drugie śniadanie do pracy. Z przyjemnością zjesz ją również na kolację. Sałatka z pieczonym indykiem, awokado i kiwi jest...
Roladki z indyka ze szparagami i awokado
Właśnie zaczyna się sezon na szparagi. Korzystaj, bo jest krótki i te smaczne warzywa będą dostępne na straganach tylko kilka tygodni. Zacznij od przygotowania pysznego obiadu z zielonymi szparagami w roli głównej. Roladki z indyka ze szparagami i awokado to pyszna potrawa na doskonały rodzinny obiad.
Chrupiące zielone szparagi i paski awokado otulone sznycalmi z indyka i szynką długo...
Roladki z indyka nadziewane mozzarellą i awokado
Niezwykle proste w przygotowaniu, a przepyszne i oczy cieszące - takie są właśnie te roladki z indyka. Nadzienie skomponowane z awokado o konsystencji masła (bo takie właśnie jest po upieczeniu), aromatycznych suszonych pomidorów, ciągnącej się mozzarelli i pachnącej bazylii, otoczone soczystym mięsem pysznie współgra z chrupiącą szynką, którą roladki zostały owinięte.
To lekkie, bardzo...