» Przepisy » Ryby » Krewetki » Homar

Homar


1 5 5
2020-08-04
30 minut
bardzo łatwe
Porcje: 2-4
Kuchnia europejska
Homar

Czy wiesz jak przyrządzić homara? Jeżeli nie, ten przepis odkryje przed Tobą wszystkie tajemnice na temat tego dużego skorupiaka. Homary można zjeść w restauracjach, ale bez problemu można je zrobić własnoręcznie. Trzeba tylko postępować według dobrego i sprawdzonego przepisu na homara. Efekt końcowy jest pyszny :)

Homar jest skorupiakiem, który pochodzi z Ameryki Północnej. Właśnie tam jest bardzo popularny i jada się go na różne sposoby. Dziś homary uważa się za wykwintne przysmaki. Jeszcze w XVII wieku homary i inne skorupiaki były elementem jadłospisu osób ubogich i osadzonych w więzieniach. W Polsce homary nie są daniem bardzo popularnym. Jada się je bardzo rzadko, zazwyczaj w restauracjach. Warto przekonać się na własnej skórze, jak łatwo i szybko można przyrządzić homara w domu.

Rodzaje homarów


W sklepach z rybami i owocami dostępne są różne rodzaje homarów:

  • Homar amerykański żyje w Atlantyku, zwłaszcza w północnych stanach Ameryki i u wybrzeży Kanady. Charakteryzuje się połączeniem kolorów oliwkowego, zielonego i brązowego. Jego przednie szczypce się duże i mięsiste.
  • Homar europejski żyje na wschodnim wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Spotykany jest w Norwegii, Azorach i Maroku. Jego pancerz ma kolor niebieskawy z jasnymi plamami.
  • Langusta kolczasta australijska, zwana także homarem lub western rock lobster, zamieszkuje zachodnie wybrzeże Australii. To jeden z eksportowych towarów tego kraju. Ten rodzaj homara łatwo rozpoznać, ponieważ langusta jest pozbawiona szczypców.

Homar dla zdrowia


Homary są skarbnicą wielu składników odżywczych i witamin. W homarze znajdziesz pełnowartościowe białko, kwasy omega-3 oraz sporo witamin z grupy B, E, A i C. Jest źródłem miedzi, selenu, cynku i fosforu. Pozytywnie wpływa na układ krwionośny, serce i procesy neurologiczne. Homar jest niskokalorycznym skorupiakiem. 100 g mięsa homara to 77 kalorii.

Jak kupić dobrego homara?


W Polsce można dostać żywe i mrożone homary. Pamiętaj, aby kupować homary w sprawdzonych lub polecanych sklepach. Zwróć uwagę na kolor mięsa, skorupkę i ogonki. Jeżeli mięso homara jest żółte i suche, skorupiak nie jest świeży. Świeżego homara należy przechowywać w wodzie przez jeden dzień.

Homary mrożone są dostępne w wielu dużych sklepach spożywczych. Przed mrożeniem homar został obgotowany w osolonej wodzie. Natychmiast po przyjściu do domu schowaj homara do zamrażarki. Jeżeli zamierzasz przyrządzić homara tego samego dnia, przełóż go do miski z zimną wodą i odstaw do rozmrożenia. Pamiętaj, aby ponownie nie mrozić rozmrożonych produktów.

Ile kosztuje homar?


Homar nie należ do dań tanich. W restauracji za danie z homarem w roli głównej należy zapłacić niewiele poniżej 300 złotych. Mały homar o wadze pół kilograma to koszt około 200 złotych. Świeży homar w sklepie kosztuje około 200 złotych. Są dostępne w sklepach z rybami i owocami morza, ale świeżego homara możesz także zamówić przez Internet. Homar mrożony kosztuje około 80 złotych. Można go kupić w większych sklepach spożywczych lub internetowych.

Jaki smak ma homar?


Homar to jeden ze smaczniejszych skorupiaków. Jego mięso ma kremowy kolor. Charakteryzuje się miękką, ale jędrną i zwartą konsystencją o słodkim i jednocześnie słonym smaku. Mięso homara w smaku może nieco przypominać rybę. Jest sycące. Najlepsze i najsmaczniejsze mięso kryje się w szczypcach i ogonie, gdzie jest go najwięcej. W tułowiu znajdziesz najmniej mięsa.

Jak przyrządzić homara?


Homara podaje się jako danie główne lub składnik innych potraw jak zupy, makarony czy sałatki. Najpopularniejszy przepis na homara polega na ugotowaniu skorupiaka w wodzie lub na parze. Podaje się go w całości na dużym talerzu. Wywar po gotowaniu homara można wykorzystać do przygotowania zupy lub galarety. Homar pysznie smakuje na gorąco i na zimno. Smak mięsa homara przyjemnie łączy się z klarowanym masłem, cytryną lub limonką. Smak podkreśli czosnek, tymianek, kolendra i natka pietruszki. Do homara można zaserwować grillowane lub duszone warzywa oraz sos z dodatkiem imbiru, oliwy i sosu sojowego. Ugotowanego homara można także zapiec z dodatkiem masła, chili i czerwonej cebuli. Homar dobrze współpracuje z sosem beszamelowym i parmezanem.

Jak jeść homara?


Jedzenie homara nie należy do najłatwiejszych. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i pamiętać, że jedzenie homara to także sporo bałaganu. W amerykańskich restauracjach serwująych homary goście otrzymują duże śliniaki, aby się nie zabrudzić. Do homara podaje się specjalne nożyce do skorupiaków lub nóż. Niezbędne są także własne palce.

Jedzenie homara krok po kroku


  • Przytrzymaj homara w jednej ręce, a drugą wykręć szczypce.
  • Oddziel ogon od ciała taką samą techniką jak w przypadku szczypiec.
  • Ogon weź w ręce i zgnieć go. Mięso oddzieli się od skorupki. Ogon możesz także naciąć nożycami do homara lub wypchnąć mięso palcami, układając je w podstawie ogona.
  • Szczypce złam i oddziel od stawów. Za pomocą nożyc lub szczypców do skorupiaków zdejmij pancerz i wyjmij mięso.
  • Nożycami do skorupiaków otwórz pancerz tułowia i wyjmij mięso. W tym miejscu możesz znaleźć ikrę, jeżeli homar jest płci żeńskiej. Męskie homary mają tu wątróbkę, która jest bardzo intensywna w smaku i nie każdemu może smakować.
Kiedy podawać homara?
Homar to danie efektowne, które zachwyci wyglądem i oczaruje smakiem. Przepisy na homara są łatwe i w miarę szybkie. To doskonały pomysł na kolację we dwoje. Możesz podać homara ukochanemu z okazji rocznicy zaręczyn lub ślubu. Zachwyci także w walentynki. Homar podany z kolorowymi warzywami to także pomysł na jedno z dań na spotkanie z przyjaciółmi. Pamiętaj, że homar to danie wymagające, więc niekoniecznie sprawdzi się na rodzinnym obiedzie. Nie każdy członek rodziny będzie w stanie poradzić sobie z wyjęciem mięsa homara z twardego pancerza.


Składniki na homar

1 mrożony homar
100 g masła
1 cytryna
1/3 łyżeczki soli

Przygotowanie dania homar

...

  • Homara rozmroź. Przełóż go do miski z zimną wodą i odstaw na kilka godzin.
  • Do dużego garnka nalej wodę. Nie ma potrzeby solenia wody, ponieważ homary mrożone są wcześniej obgotowywane w takiej wodzie.
  • Kiedy woda się zagotuje, delikatnie włóż do niej homara szczypcami do dołu. Ponownie zagotuj. Gotuj na dużym ogniu 5 minut.
  • Homara wyjmij z wrzątku i od razu przełóż do dużej miski z zimną wodą i solą. Odstaw na 5 minut.
  • Cytrynę sparz wrzątkiem i pokrój na ćwiartki. Masło roztop w rondelku i przelej do miseczki.
  • Homara wyjmij z wody, osusz i przełóż na talerz.
  • Podawaj z ćwiartkami cytryny i roztopionym masłem :)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.