Harira - marokańska zupa z ciecierzycą i pomidorami

Przed Tobą moja ulubiona zupa marokańska, czyli harira w wersji bezmięsnej. Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa "harr" czyli gorący. Bo wspaniale rozgrzewa i dodaje energii.
Jest gęsta i bardzo treściwa. Ma wyjątkowy smak. Podaje się w niewielkich miseczkach - zawsze w towarzystwie daktyli i kawałków cytryny. Często także z jajkami ugotowanymi na twardo. I powiem Ci, że jest to genialne połączenie smaków i faktur. Zakochałem się w tej zupie (jeśli w zupie można się zakochać), do pierwszej łyżki :) Mam nadzieję, że na Tobie też zrobi takie wrażenie :)
W Maroku najczęściej harirę gotuje się na baraninie lub wołowinie, ale mi najbardziej smakuje wersja wegetariańska. Mnóstwo w niej wartościowych składników, a to dzięki ciecierzycy i soczewicy. Za bogaty smak odpowiadają słodko-ostre przyprawy. Słodkie pomidory, orzeźwiające kolendra, to wszystko jest w tej pysznej, zdrowej i genialnej w swojej prostocie zupie, która sprawdzi się na obiad o każdej porze roku.
Składniki na harira - marokańska zupa z ciecierzycą i pomidorami
1/2 szklanki czerwonej soczewicy
1/2 szklanki zielonej soczewicy
2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
1 puszka (400 g) krojonych pomidorów
1 cebula
1 mała marchewka
5 szklanek warzywnego bulionu
100 g cienkiego makaronu
1 łyżeczka kuminu
1/2 łyżeczka mielonego imbiru
1/2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczka ostrej papryki
1 łyżeczka słodkiej papryki
1/2 łyżeczki mielonej kolendry
1/2 pęczka kolendry posiekanek niezbyt drobno
4 łyżki oleju
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
do podania:
garść daktyli
4 jajka ugotowane na twardo
1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
1 cytryna pokrojona na ćwiartki
Przygotowanie dania harira - marokańska zupa z ciecierzycą i
... pomidorami
- Obrane cebulę i marchewkę pokrój na drobną kostkę.
- W dużym garnku rozgrzej olej, dodaj cebulę i marchewkę. Smaż na dużym ogniu przez minutę. Dodaj wszystkie suche przyprawy (kumin, imbir, cynamon, kolendrę oraz oba rodzaje papryki) i smaż na średnim ogniu przez 2-3 minuty, aż cebula zacznie się szklić, a przyprawy intensywnie pachnieć.
- Wlej bulion, dodaj koncentrat pomidorowy i pomidory z puszk oraz posiekaną kolendrę. Dodaj oba rodzaje soczewicy.
- Wymieszaj, gotuj na średnim ogniu pod przykryciem przez około 20 minut, aż czerwona soczewica się rozpadnie, a zielona będzie jeszcze w całości.
- Dodaj odsączoną ciecierzycę z puszki oraz makaron, gotuj 4-5 minut, aż makaron będzie miękki. Zupę dopraw solą i pieprzem.
- Podawaj mocno gorącą udekorowaną natką pietruszki. Obok podstaw jajka ugotowana na twardo pokrojone na ćwiartki, daktyle oraz kawałki cytryny.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl