» Przepisy » Mięso » Kurczaki » Grzyby shimeji

Grzyby shimeji


1 5 5
2021-09-14
20 minut
łatwe
Porcje: 2
Kuchnia europejska
Grzyby shimeji

Grzyby shimeji to jeden ze składników potraw kuchni azjatyckiej. To pyszny i bogaty w witaminy i składniki odżywcze dodatek do wielu różnych dań. Poznaj grzyby shimeji i dowiedz się, jak można wykorzystać je w przepisach kulinarnych :)

Grzyby shimeji - co to?


Ojczyzną grzybków shimeji jest Japonia, ale popularne są w całej Wschodniej Azji i powoli zyskują fanów w USA i Europie. Po shiitake i enoki są najczęściej jadanymi grzybami w Japonii. Grzyby shimeji w warunkach naturalnych rosną na drzewie. Pierwsze uprawy shimeji powstały w 1972 roku roku. Hoduje się je na podłożu z trocin, zboża i organicznego nawozu w ciemnych pomieszczeniach. Brak dostępu światła zapewnia równomierne dojrzewanie i wysoką zawartość składników odżywczych.

Grzyby shimeji są małe i cienkie. Półokrągłe kapelusze osadzone są na wąskim trzonie. Mają brązową lub białą barwę. Grzybki shimeji rosną na dużych kiściach i połączone są nasadą, która nie nadaje się do spożycia. Aromat shimeji może przypominać pieczarki. Jak smakują grzyby shimeji? Mieszkańcy Azji określają ich smak jako umami. Są lekko ostre z wyczuwalną słodyczą i orzechową nutą. Grzyby shimeji są chrupiące, a dania z ich dodatkiem mają przyjemną konsystencję.

Grzyby shimeji - właściwości


Grzyby shimeji są bogate w różne witaminy i składniki odżywcze, które uwalniane są dopiero po obróbce termicznej. Surowe grzybki shimeji są gorzkie, cieżkostrawne i nie zawierają żadnych składników odżywczych. Nie powinno się więc spożywać ich w takiej formie. Po ugotowaniu w grzybach shimeji znajdziesz dający uczucie sytości błonnik, cynk na piękne włosy i paznokcie, pozytywnie wpływającą na krew miedź oraz niezbędny w gospodarce wodno-elektrolitowej potas. W grzybkach shimeji znajdują się witaminy z grupy B, czyli B1, B2, B3, B6, B9 i B12. Witaminy z grupy B wpływają na prawidłową pracę całe organizmu, czyli m. in. serca, układu nerwowego i krwionośnego, skórę, sprawność intelektualną i metabolizm.

Grzyby shimeji - gdzie kupić, jak wybierać i przechowywać?


Japońskie grzyby shimeji są dostępne także w Polsce. Opakowania z tymi oryginalnymi grzybami azjatyckimi możesz kupić w hipermarketach w większych miastach. Bez problemu kupisz je w sklepach internetowych z artykułami spożywczymi, na portalach zakupowych czy w sklepach z żywnością azjatycką.

Jak wybierać grzyby shimeji? Grzyby shimeji pakowane są w plastikowe pojemniki i folię. Kupując opakowanie z shimeji, wybieraj zwarte i twardsze grzyby bez przebarwień. W opakowaniu nie powinno być wody.

Jak przechowywać grzyby shimeji? Japońskie grzyby przechowuj w lodówce od jednego do dwóch tygodni.

Grzyby shimeji - przepisy


Jak przygotować grzyby shimeji? Jak już wiesz, grzybów shimeji nie powinno się jeść na surowo. Zawsze należy je poddać krótkiej obróbce termicznej. Można je blanszować, gotować, dusić i piec. Grzyby shimeji nadają się także do marynowania.

Grzyby shimeji sprawdzą się jako ciekawy dodatek do wielu różnych potraw. Japońskie grzybki doskonale łączą się z owocami morza, owocami cytrusowymi czy mięsami z grilla. Można dodawać do nich świeże zioła. Możesz przygotować dania azjatyckie jak jednogarnkową potrawę na chłodne dni nabemono czy gohan takikomi, czyli japoński ryż z mięsem lub rybą, dashi i sosem sojowym. Dania z grzybami shimeji można podawać z białym winem. Poniżej znajdziesz przepis na makaron z shimeji i kurczakiem. Danie smakuje pysznie, jest łatwe i szybkie do zrobienia. Zobacz, do czego jeszcze można używać grzyby shimeji.

  • zupy
  • gulasze
  • sosy
  • smażone makarony
  • dania z ryżem
  • omlety
  • sałatki

Jeżeli lubisz kuchnię azjatycką, wybierz przepis, w którym jednym ze składników są grzyby shimeji. Twoim pierwszym daniem może być makaron z tymi oryginalnymi grzybami i soczystym kurczakiem. Poznaj przepis i dowiedz się, jak przyrządzić grzyby shimeji :)


Składniki na grzyby shimeji

200 g piersi kurczaka
200 g grzybów shimeji
150 g cienkiego makaronu sojowego
1 czerwona papryka
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju roślinnego
2 łyżki posiekanego szczypioru
2 łyżki posiekanej kolendry
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

sos:
1/3 szklanki bulionu warzywnego
1 łyżka skrobi kukurydzianej
1 łyżka ciemnego sosu sojowego
1 łyżeczka cukru trzcinowego

Przygotowanie dania grzyby shimeji

...

  • Przygotuj sos. Do miski wsyp skrobię kukurydzianą i cukier. Wlej sos sojowy i bulion warzywny. Wymieszaj i odstaw.
  • Pierś kurczaka umyj, osusz i pokrój w paski. Grzyby shimeji odkrój od twardej nasady. Paprykę przekrój na pół, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę.
  • Makaron ugotuj według instrukcji na opakowaniu. Odcedź i odstaw.
  • W woku lub na dużej patelni rozgrzej olej. Smaż na nim kurczaka, aż całkowicie zmieni kolor.
  • Dodaj czosnek i smaż minutę, cały czas mieszając.
  • Dodaj paprykę, grzyby i szczypior. Smaż około 3 minut, cały czas mieszając.
  • Wlej sos i zagotuj. Kiedy sos zacznie gęstnieć, wok zestaw z ognia. Dopraw solą i pieprzem.
  • Do miseczek nałóż porcje makaronu i nałóż kurczaka z grzybami i sosem. Posyp kolendrą.
  • Podawaj na ciepło na obiad.


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.