» Przepisy » Ciasta i ciastka » Folia aluminiowa

Folia aluminiowa


1 5 5
2021-05-24
0
Porcje:
Kuchnia europejska
Folia aluminiowa

Folia aluminiowa to jedno z najważniejszych akcesoriów w kuchni. Zastosowanie folii aluminiowej jest szerokie. Bez użycia folii aluminiowej wiele potraw trudno byłoby przygotować. Poznaj wszystkie możliwości zastosowania folii aluminiowej. Dowiedz się która strona folii aluminiowej trzyma ciepło :)

Folia aluminiowa - co to jest?


Pierwsza folia aluminiowa powstała 1910 roku w szwajcarskim mieście Kreuzlingen. To właśnie tam uruchomiono pierwszą walcownię aluminium, a patent na ten proces zgłosił Robert Victor Neher. Folia aluminiowa stała się doskonałym zamiennikiem folii cynowej. Od 1911 roku w folię aluminiową zaczęto owijać czekoladę. Prekursorem był Theodor Tobler z Berna, który zaczął pakować w folię aluminiową znaną trójkątną czekoladę. Rok później można było już kupić zapakowane w folię aluminiową zupki i kostki bulionowe Juliusa Maggiego.

Folia aluminiowa bardzo szybko zyskała popularność w masowej produkcji, ponieważ zabezpieczała żywność przed rozwojem bakterii, izolowała ją od światła i pomagała utrzymać wilgotność niektórych dań. Bardzo dobrze sprawdzała się folia aluminiowa do pieczenia. W latach 20. XX wieku w USA można było kupić folię aluminiową do domowego użytku. Dziesięć lat później w folię aluminiową zaczęto pakować masło i sery, a w kolejnych dziesięcioleciach na rynku pojawiły się aluminiowe pojemniki i gotowe posiłki, TetraPaki i mleko oraz napoje w kartonach, pasty do zębów w tubach. Dziś mało kto wyobraża sobie życie bez folii aluminiowej.

Folia aluminiowa - jak powstaje?


Folia aluminiowa, zwana sreberkiem, powstaje w procesie walcowania bloków stopionego aluminium. Najpierw rozgrzewa się stop i poddaje naciskowi ciężkich wałków ułożonych blisko siebie. Bloki o grubości od 1 cm do 3 cm schładza się i ponownie walcuje. Gotowa folia aluminiowa ma około 0,02 cm.

Folia aluminiowa - zastosowanie


Użycie folii aluminiowej w kuchni jest wszechstronna. Folia aluminiowa to ważny element w czasie przygotowywania dań z grilla czy piekarnika. Dzięki folii aluminiowej mięsa pieczone na grillu pozostają soczyste. Folii aluminiowej możesz użyć do upieczenia na grillu kurczaka czy kaszanki. Jeżeli pieczesz mięsa w piekarniku, folią aluminiową można wyłożyć formę lub blachę do pieczenia. W wielu przepisach dania w trakcie pieczenia przykrywa się folią aluminiową, aby mięso się nie przypaliło. Folia do pieczenia długo utrzymuje ciepło, więc gorące dania możesz nią przykryć, aby nie wystygły. Folia aluminiowa sprawdzi się także w pieczeniu ryb. Dzięki pieczeniu ryb w folii aluminiowej mięso nie będzie suche i nie rozpadnie się. Folii aluminiowej możesz używać do przygotowania potraw wegańskich i wegetariańskich. Pieczony w folii aluminiowej ser camembert zachowa swój kształt, a w środku się roztopi. Z kolei ziemniaki pieczone w folii aluminiowej będą smakować jak upieczone na ognisku.

Folia aluminiowa to nie tylko przydatne narzędzie w czasie pieczenia, grillowania czy do przechowywania żywności. Zobacz, do czego jeszcze możesz użyć folii aluminiowej spożywczej.

 • Remont - przed malowaniem uchwyty, klamki czy włączniki do światła owiń folią aluminiową, a uchronisz je przed zabrudzeniem farbą.
 • Czyszczenie - kawałek folii aluminiowej zgnieć w kulkę i przetrzyj nią ruszt grilla, formę do zapiekania lub przypalony garnek. W ten sposób możesz usunąć rdzę lub wyczyścić rodowe srebra.
 • Ostrzenie nożyczek - kawałek folii aluminiowej złóż i potnij ją nożyczkami.
 • Prasowanie - arkusz folii aluminiowej umieść pod pokrowcem deski do prasowania. Dzięki temu, że folia aluminiowa odbije ciepło, ubrania będą dobrze i szybko wyprasowane.
 • Uroda - z pomocą folii aluminiowej łatwo i szybko usuniesz hybrydowy lakier do paznokci. Zanurzony w zmywaczu wacik przyłóż do paznokcia, zawiń folią aluminiową, pozostaw na kilka minut, odwiń i zdejmij lakier.

Folia aluminiowa - która strona?


Folia aluminiowa spożywcza ma dwie strony. Jedna ze stron folii aluminiowej jest błyszcząca o metalicznym połysku. Druga strona folii aluminiowej jest matowa. Czy wiesz, której strony folii aluminiowej używać? Jeżeli nie, świetnie trafiłaś. Zobacz, którą stronę folii aluminiowej używać i do czego. Dowiedz się, która strona folii aluminiowej trzyma ciepło.

Folia aluminiowa - która strona do pieczenia mięsa?


Mięsa pieczone w piekarniku lub na grillu należy ułożyć lub owinąć błyszczącą stroną folii aluminiowej. Dzięki temu ciepło będzie równomiernie rozprowadzone, a dania upieką się równo. Matowa strona folii aluminiowej spożywczej ułatwi przepływ ciepła do wewnątrz.

Folia aluminiowa - która strona do pieczenia ryby?


Która strona folii aluminiowej do pieczenia ryby będzie lepsza? Piekąc ryby na grillu lub w piekarniku, używaj błyszczącej strony folii aluminiowej. Ryby ułożone lub zawinięte w błyszczącą stronę folii aluminiowej będą soczyste i zwarte.

Folia aluminiowa - która strona do przechowywania żywności?


Folia aluminiowa spożywcza bardzo dobrze sprawdza się w przechowywaniu żywności. Jedzenie zawijaj w matową stronę folii aluminiowej. Ta strona folii aluminiowej nie przepuszcza ciepła, więc potrawy nie będą się nagrzewać i zachowają świeżość. Folia aluminiowa nie przepuszcza światła, powietrza i wody. Sprawia to, że jedzenie zawinięte w folię aluminiową nie przejmuje innych zapachów i wilgoci.

Folia aluminiowa - jak nie używać folii aluminiowej?


Chociaż folia aluminiowa ma szerokie zastosowanie, istnieje kilka wyjątków, aby pod żadnym pozorem jej nie używać. W niektórych przypadkach może okazać się folia aluminiowa szkodliwa. Folii aluminiowej nie używaj:

 • w kuchenkach mikrofalowych - potrawy nie będą podgrzane, a aluminium negatywnie wpłynie na pracę mikrofali.
 • z metalowymi naczyniami - w tym przypadku zachodzi reakcja chemiczna, która powoduje, że dania mają metaliczny posmak.
 • do przechowywania niektórych produktów - nie używaj folii aluminiowej do przechowywania pomidorów, cytrusów i kiszonek. Unikaj pakowania ostrych dań. Spowoduje to uwolnienie szkodliwych cząstek glinu, które przechodzą do jedzenia, a następnie są wchłaniane przez organizm.

Folia aluminiowa jest używana w prawie każdym domu. Folia aluminiowa sprawdzi się nie tylko w pieczeniu, grillowaniu czy przechowywaniu żywności, ale także do wielu, wielu innych nieoczywistych czynności. Zastosowanie folii aluminiowej jest wszechstronne, dlatego zawsze dobrze mieć rolkę w kuchennej szufladzie.


Składniki na folia aluminiowa

folia aluminiowa

Przygotowanie dania folia aluminiowa

...

Folii aluminiowej używaj do:

 • pieczenia
 • grillowania
 • przechowywania żywności
Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.