Falafel z bobu
Falafel z bobu to przepyszna wersja znanego i lubianego falafela z ciecierzycy. Falafele są znane praktycznie na całym świecie. W wielu krajach zyskały miano zdrowego fast foodu. W Polsce także mają swoje grono fanów. Falafele z bobu lub ciecierzycy są zawsze w menu barów z kebabami. Gotowe falafele do odgrzania znajdziesz też w sklepach. Przepyszne falafele możesz jednak zrobić w domu :)
Tradycyjnie podstawowym składnikiem pysznych falafeli jest ciecierzyca. W tym przepisie ciecierzycę zastąpił świeży bób. Do niego dołączyła cebula, czosnek i świeża kolendra. Nie małą robotę robią tu przyprawy, czyli mielona kolendra, kmin rzymski i chili. Przyprawy nadają aromatu i podkręcają smak domowych falafeli z bobu. Możesz także skusić się na falafel z suszonego bobu, za którym przepadają Egipcjanie i jedzą go na śniadanie :)
Czy wiesz, jak zrobić falafel z bobu? Jeżeli jeszcze nie robiłaś bobowej wersji falafeli, wybierz ten łatwy i sprawdzony przepis :)
- Przepis na falafel z bobu nie jest skomplikowany. W kilku krokach przygotujesz przepyszne i aromatyczne falafele z bobu :)
- Przygotowanie falafeli według tego sprawdzonego przepisu nie zajmuje wiele czasu, ale wcześniej trzeba namoczyć bób, aby łatwo obrać go ze skórki. Wszystkie składniki trzeba zmiksować, uformować kulki i usmażyć :)
- Na liście składników znajdziesz produkty, które są łatwe do kupienia. W sezonie użyj świeżego bobu, a w zimie falafele zrobisz z mrożonego. Jeżeli wybierzesz falafel z suszonego bobu, szukaj go w internetowych sklepach z żywnością arabską :)
Falafel to wegańskie danie pochodzące z Bliskiego Wschodu. Prawdopodobnie pierwsze przepisy na falafele powstały w Egipcie. Według legend falafele stworzono 1000 lat temu, a gotowali je Koptowie z Egiptu. Inna teoria mówi, że przepisy na falafele narodziły się XVI wieku p.n.e. na subkontynencie indyjskim. Słowo falafel w języku arabskim ma kilka różnych znaczeń. Może być tłumaczone jako pieprz, rodzaj ryżu, kręcone włosy oraz określenie czegoś chrupiącego i puszystego.
Falafele z bobu możesz zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest smażenie w głębokim tłuszczu. Drugą metodą jest pieczenie. Dzięki temu zmniejszysz kaloryczność potrawy. Pieczony falafel z bobu jest tak samo pyszny jak ten smażony. Bobowe falafele są chrupiące i aromatyczne :)
Falafel z bobu będzie smakował zawsze i każdemu. Można podawać je na ciepło i na zimno. Jeżeli lubisz poznawać nowe smaki i przepisy na dania z najodleglejszych stron świata, przygotuj domowe falafele z bobu. Przepyszne, aromatyczne i chrupiące falafele z bobu na pewno zachwycą Ciebie i Twoją rodzinę.
Składniki na falafel z bobu
1/2 szklanki mielonych migdałów
1 cebula
2 ząbki czosnku
4 łyżki posiekanej kolendry
4 łyżki mąki z ciecierzycy
1 łyżka mielonego kminu rzymskiego
1 łyżeczka mielonej kolendry
1 płaska łyżeczka chilli
sól
świeżo mielony czarny pieprz
olej do smażenia
do podania:
chlebki pita, mielone migdały, sałata, kukurydza, czerwona papryka, czerwona cebula
Przygotowanie dania falafel z bobu
...
- Bób (świeży lub mrożony) zalej zimną wodą. Odstaw na godzinę, odcedź i obierz go ze skórek.
- Cebulę pokrój w kostkę. Czosnek pokrój w plasterki.
- Do dużej miski przełóż bób. Dodaj cebulę, czosnek i kolendrę. Wsyp mąkę z ciecierzycy i dopraw solą, pieprzem, kminem rzymskim, mieloną kolendrą i chili. Zmiksuj na pastę.
- Miskę przykryj folią spożywczą i odstaw na 30 minut.
- Z masy formuj kulki wielkości orzecha włoskiego. Obtaczaj w mielonych migdałach i układaj na desce.
- Do dużego garnka wlej olej. Powinien sięgać około 3/4 wysokości falafela. Rozgrzej go i smaż na nim falafele z każdej strony, aż będą rumiane. Usmażone falafele układaj na desce wyłożonej ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
- Falafele z bobu podawaj posypane mielonymi migdałami, z chlebkiem pita, kolorową sałatą, kukurydzą, piórkami czerwonej cebuli i paskami czerwonej papryki.
Zdjęcia: Kamila Dąbrowska-Grec
Opracowanie przepisu: Anna Szulc-Górska
|
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl