Duże frytki - najlepsze na świecie :) - film video

  
1 5 5 11
2012-07-30
25 minut + kilka godzin oczekiwania
bardzo łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Duże frytki - najlepsze na świecie :) - film video

Duże frytki są najlepsze na świecie. Mają chrupiącą skórkę i delikatny miąższ. Maślano-orzechowy smak wydobywa się dzięki użyciu klarowanego masła. Mają mało tłuszczu, bo nie nasiąkają nim podczas smażenia dzięki wstępnemu przygotowaniu. Do najlepszych frytek używaj ziemniaków z dużą zawartością skrobi - aby sprawdzić, czy ziemniaki jej dużo zawierają, przekrój jedną bulwę i przez kilka sekund pocieraj o siebie przekrojone miejsca - jeśli połówki się "skleją" i będą się siebie trzymać, oznacza to, że w ziemniakach jest dużo skrobi i wyjdą z nich przepyszne frytki. Nie zniechęcaj się długim czasem oczekiwania - efekt to wynagrodzi.Składniki na duże frytki - najlepsze na świecie :) - film video

1 kg dużych ziemniaków nie rozpadających się podczas gotowania
4 łyżki masła klarowanego ghee
1 szklanka oleju
2 łyżki cukru

do podania: sól oraz ulubione sosy

Przygotowanie dania duże frytki - najlepsze na świecie :) - film video

  1. Ziemniaki obierz, pokrój na duże frytki. Przełóż do dużej miski, posyp cukrem, zalej zimną wodą i dokładnie wymieszaj, by cukier się rozpuścił. Odstaw na co najmniej pół godziny (najlepiej zaś na 2-5 godzin). Odlej wodę i dokładnie wypłucz pod zimną, bieżącą wodą.
  2. Osusz frytki starannie na ściereczce.
  3. Na głębokiej patelni (lub w frytkownicy) silnie rozgrzej olej z masłem. Włóż porcję frytek - powinny swobodnie pływać w tłuszczu i smaż je co jakiś czas obracając, aż zaczną zmieniać kolor na lekko biały (trwa to w zależności od temperatury oraz gatunku ziemniaków od 5 do 8 minut). Wyjmij łyżką cedzakową na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem. W taki sam sposób usmaż pozostałe frytki.
  4. Po usmażeniu ostatniej porcji, włóż pierwszą porcję ponownie do gorącego oleju i smaż na dużym ogniu, często mieszając, aż będą złociste - zabierze Ci to około 3-4 minuty - uważaj, by nie przypalić frytek, bo podczas drugiego smażenia, smażą się szybko :)
  5. Chrupiące, złociste frytki wyłóż na ręcznik papierowy, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Gorące posyp solą.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.