» Przepisy » Dodatki do dań » Domowy pieprz cytrynowy

Domowy pieprz cytrynowy


1 5 5
2015-04-29
2 h
łatwe
Porcje: 20
Kuchnia europejska

Domowy pieprz cytrynowy



Składniki na domowy pieprz cytrynowy

Wszystkie składniki (poza pieprzem i cytryną) oraz proporcje są OPCJONALNE. Skład w tym przepisie jest moim ulubionym, ale ja lubię ostre i wyraziste smaki.

Do ryb mam nieco łagodniejszą mieszankę z białego pieprzu, odrobiny czarnego, skórki cytrynowej, soli i czosnku.

Skórka z 3-4 cytryn bez albedo (najlepiej niewoskowanych, wcześniej sparzonych i dobrze umytych)
20 g czarnego pieprzu w ziarnach (1 opakowanie)
20 g białego pieprzu w ziarnach
1 mała cebula (ja daję czerwoną, może być inna) - kroimy w piórka
kilka ząbków dobrego, aromatycznego czosnku - siekamy w płatki
1/2 łyżeczki gorczycy w ziarnach
1 ostra papryczka (chili, jalapeno, habanero - do wyboru według upodobań, ilość także; jeśli ktoś chce bardzo łagodną mieszankę, to proszę zrezygnować z tego składnika) - siekamy bardzo drobno, nie wyrzucamy pestek
2 łyżeczki gruboziarnistej soli morskiej (można dać łyżeczkę morskiej i łyżeczkę himalajskiej różowej)
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki kurkumy - dodajemy już do gotowej mieszanki



Przygotowanie dania domowy pieprz cytrynowy

...

Litrowy słoik rozgrzewam w piekarniku (100 st), razem z pieprzem, gorczycą, solą i cukrem (proszę tylko nałożyć nakrętkę na słoik, ale jej nie dokręcać, tak aby ją łatwo potem zdjąć).

Wrzucam do gorącego już słoika z ziarnami pokrojoną w piórka cebulę, czosnek w płatkach, bardzo drobno pokrojoną papryczkę, skórki z cytryny w paseczkach. Słoik zamykam zakrętką (tym razem dosyć dokładnie), mocno potrząsam, aby pieprz, sól i reszta dokładnie się wymieszały i wkładam do stygnącego piekarnika. Zostawiam aż zupełnie się wychłodzi. To powoduje, że wilgoć z aromatami z mokrych składników i olejki eteryczne cytryny przenikają w suche i gorące ziarna pieprzu i soli.

Potem rozsypuję zawartość słoika na blaszkę z papierem do pieczenia i wysuszam wszystko w niskiej temperaturze z termoobiegiem przez kilka godzin (40-50 stopni, 2-3 godziny). Składniki warzywne i skórki z cytryny mają być wysuszone i łamliwe.

Dla zrobienia drobnoziarnistej mieszanki wystarczy wszystko posiekać w blenderze, niezbyt długo (po zblenderowaniu dodać kurkumę) i odsiać z pomocą drobnego sitka - grubsze płatki wsypać do osobnego pojemnika.
Można użyć również moździerza albo rozwalcować wszystko wałkiem do ciasta na twardej desce do krojenia, kto czym dysponuje.

Wolę przyrządzać większe ilości mieszanki na raz, dlatego, że bardzo dużo jej używam. O wiele lepsza wychodzi ze świeżych składników i z ziaren pieprzu w całości - próbowałam kiedyś z braku czasu używać gotowych składników (kupny pieprz już zmielony, suszone płatki papryki i czosnku, dawno wysuszona skórka z cytryny) i nie polecam. Lepiej zrobić tę mieszankę według przepisu, jej achromatyczność jest bez porównania lepsza.

Ważne jest również jej późniejsze przechowywanie - ja rozsypuję mój pieprz cytrynowy do kilku maleńkich słoiczków szklanych (a nie do jednego większego czy plastikowych pojemników) i szczelnie zakręcam - w ten sposób mam duży zapas mocno aromatycznej przyprawy.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.