Domowa zalewajka

  
1 5 5 8
2008-04-18
ok. 1 godz.
łatwe
Porcje: 2-3
Kuchnia europejska
Domowa zalewajka

To jest u nas tak codzienna i zwykła zupa, że trudno o zwyklejszą i łatwiejszą. Nigdy nie pytałam, jak się robi, nie szukałam na nią przepisu, po prostu wiem jak ją robić od zawsze. Chyba kręcąc się po kuchni, przy babci i mamie, nauczyłam się jej. Jest biała, zawiesista, ozdobiona posiekaną zieleniną.
Ale okazało się, że – jak to z przepisami – różnie ta zupa jest robiona w różnych częściach kraju. Zapiszę więc nasz małopolsko-świętokrzyski sposób jej robienia.


Składniki na domowa zalewajka

2 duże ziemniaki
1 cebula
listek laurowy, 2 ziarnka ziela angielskiego i 1-2 ząbki czosnku
ok. pół szklanki zakwasu żurkowego
2-3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
sól, pieprz, szczypiorek

Przygotowanie dania domowa zalewajka

Na 2-3 osoby biorę 2 duże ziemniaki, obieram, kroję w kostkę, wrzucam do rondla, zalewam zimną wodą gdzieś tak do połowy garnka. Dodaję 1 cebulę pokrojoną w kostkę. Lekko solę. Wrzucam listek laurowy i 2 ziarna ziela angielskiego oraz 1-2 ząbki czosnku. Gotuję do miękkości ziemniaków.
Teraz dodaję zakwas żurkowy, jakieś pół szklanki. Trudno powiedzieć, ile go dać, bo wszystko zależy od tego, jaki on jest, czy bardzo kwaśny. Trzeba dodawać po troszku i próbować, czy smak nam już odpowiada. Chwilę jeszcze trzeba pogotować i na końcu dodaję śmietanę. Taką porządną, kwaśną, gęstą (18 % co najmniej), jakieś 2-3 łyżki. Mieszam mątewką, żeby nie było grudek. Posypuję posiekanym szczypiorkiem lub zieloną cebulką.
Próbuję, ewentualnie doprawiam solą i pieprzem. Gotowe.
W wersji bardziej bogatej, razem z ziemniakami dodaje się do garnka kawałek kiełbasy drobno posiekanej.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.