» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Kapusta » Domowa kapusta kiszona

Domowa kapusta kiszona


1 5 5
2017-11-09
Przygotowanie ok. 30 minut + kiszenie 7 dni
bardzo łatwe
Porcje: Słój 3 litry
Kuchnia europejska
Domowa kapusta kiszona

Kiszone warzywa to samo zdrowie :) Kiszonki są cennym źródłem witamin z grupy B, C, A, E, K. Znajdziesz w nich magnez, fosfor, wapń i potas. Kiszone warzywa to skarbnica błonnika, który przyspiesza metabolizm i zapewnia sytość. A dzięki niemu łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę ciała :) Żeby było jeszcze fajniej, kiszone warzywa są niskokaloryczne :)

To jeszcze nie koniec o zdrowych właściwościach kiszonek :) Kiszone warzywa pomagają wyregulować ciśnienie krwi i pozytywnie wpływają na układ krążenia. Zwiększają odporność i chronią nas przed infekcjami. Jedzenie kiszonych warzyw jest ważne szczególnie w chłodne dni, kiedy ryzyko przeziębienia wzrasta. Nic tylko jeść te kiszone warzywa :)

Wiadomo, że domowe jedzenie jest najlepsze. Dlatego kiszone warzywa można zrobić własnymi rękami. Taką domową kapustę kiszoną na przykład :) Dzięki temu, że przygotujesz ją sama, będziesz wiedziała, co znajduje się w słoiku. Domowa kapusta kiszona to tylko cztery składniki. Bez żadnych chemicznych przyspieszaczy kiszenia, dodatków smakowych i aromatów identycznych z naturalnymi.

Właśnie taki jest ten sprawdzony przepis na domową kapustę kiszoną :) To pyszny i zdrowy dodatek do obiadu. Do ryby czy kotleta i tak będzie smakować. Możesz zrobić z niej farsz do pierogów, krokietów czy innych tradycyjnych dań świątecznych. A jaki fantastyczny bigos możesz z niej zrobić! Na Wigilię będzie super :)

Prawda jest taka, że kiszoną kapustę lub inne warzywa warto jeść bez względu na porę roku czy okazję. Przepis na domową kiszoną kapustę jest prosty, a efekt końcowy pyszny i zdrowy :)


Składniki na domowa kapusta kiszona

2 kg białej kapusty
2 marchewki
5 dag soli
1 łyżka kminku

Przygotowanie dania domowa kapusta kiszona

...

  1. Kapustę obierz z brzydkich liści i cienko poszatkuj. Marchewki obierz i zetrzyj na tarce.
  2. Kapustę i marchewki przełóż do miski. Wymieszaj z solą i kminkiem. Odstaw na 10 minut.
  3. Warzywa ugnieć dłońmi lub dużą drewnianą łyżką, aż puszczą soki.
  4. Przełóż do słoja do kiszenia. Wlej sok z miski.
  5. Na wierzchu ułóż kamienie do obciążania tak, aby wytworzone gazy mogły z niej uchodzić.
  6. Słoik odstaw.
  7. Słoik trzymaj 3 dni w temperaturze 15-20 stopni. Następnie szczelnie zakręć słój i przenieś w chłodne miejsce, by przerwać fermentację. Po 7 dniach kiszona kapusta jest gotowa do jedzenia. Najlepsza będzie po kilkunastu dniach.
  8. Kapustę kiszoną podawaj i używaj do czego tylko chcesz :)
Pomysł, opracowanie przepisu i zdjęcia: Kamila Dąbrowska i Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.