Dlaczego stosowanie drakońskich diet nie ma sensu?

Danka Cywińska   2003-09-01         2   like 4

Diety polegające na skrajnym ograniczeniu kalorii, a nieraz na długotrwałej głodówce, odnoszą skutek wręcz odwrotny. Ja właśnie jestem ofiarą tego rodzaju diet, dlatego postanowiłam spróbować robić to w sposób inny.

Moi Mili, nasz organizm jest bardzo wyczulony na niedostatek kalorii w pożywieniu i reaguje w bardzo logiczny sposób. Czując, że pożywienie ulega ograniczeniu, zaczyna przygotowywać się do odkładania tłuszczu na jeszcze gorsze czasy w celu zgromadzenia zapasów, aby móc przeżyć jak najdłużej.
Głód powoduje, że nasz mózg cały czas daje sygnały do gromadzenia zapasów. Sygnały są odbierane przez poszczególne narządy i ciało nasze zużywa co raz to mniej kalorii na swoje potrzeby, a z tłuszczem obchodzi się jak z cenną rzeczą. Następuje spowolnienie metabolizmu i zmiejszanie się zdolności organizmu do spalania tłuszczu.

Morał z tego taki "trzeba jeść, aby nie mieć uczucia głodu, ale jeść mądrze" .

Jak sprowokować nasze "urządzenia" do spalania tłuszczu?
Moi Mili Puszyści, w naszym ciele są dwa rodzaje tkanki tłuszczowej, biała i brunatna.

Biała jest to nasz tłuszczyk znajdujący się pod skórą, który pełni rolę termoizolacyjną, ale my mamy go za dużo i chcemy go zamienić w energię.

Tkanka tłuszczowa brunatna
Tkanka ta otacza najważniejsze narządy, serce, nerki i nadnercza. Otula też cienką poduszeczką nasz cały kręgosłup, oraz duże naczynia krwionośne w klatce piersiowej.
Zadaniem tkanki brunatnej jest spalanie kalorii i zamiana ich w ciepło, a nie odkładanie się w postaci białej tkanki tłuszczowej.

Dlaczego jedni jedzą dużo i nie tyją, zaś inni jedzą mniej i tyją?
Tkanka tłuszczowa brunatna swój kolor zawdzięcza licznym mitochondriom. To one cały czas pracują nad spalaniem tłuszczu. Podczas badań naukowych odkryto, że ludzie szczupli mają bardzo aktywne mitochondra, a ludzie otyli również je posiadają tyle tylko, że w uśpieniu. Dodatkowo jeszcze ilość tkanki brunatnej maleje z wiekiem, stąd nasze skłonności do tycia rosną z wiekiem.

Dr. Mowrey dowodzi, że spadek zużycia kalorii o 0,1% w procesie termogenezy [spalania tłuszczu] może prowadzić do odkładanie tłuszczu i wzrostu wagi ciała o 25% ponad normę.

Jak pobudzić tkankę brunatną do wydajniejszej pracy?
Uczeni zajmujący się otyłością, doszli do wniosku, że pomocnym w uaktywnianiu przez organizm ludzki spalania kalorii jest dostarczenie mu niektórych kwasów tłuszczowych wielonienasyconych. Te kwasy znajdują się w oleju z wiesiołka, ale też w oleju lnianym i rybach.
Stosując dietę niskokaloryczną beztłuszczową, mamy ciągle wrażenie, że jesteśmy głodni, nasz mózg daje ostrzeżenie tam gdzie trzeba, aby gromadzić tkankę tłuszczową. Natomiast jeśli dostarczymy organizmowi określone tłuszcze, niezbędną ilość białka i odrobinę "dobrych" węglowodanów, mózg nie będzie czuł zagrożenia i nie da sygnału do gromadzenia białego tłuszczyku "na zaś".

Zgodnie z powyższymi zasadami podaję trochę przepisów "aby głodnym nie być, smacznie pojeść, ale i nie utyć".

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.