» Przepisy » Kuchnia polska » Czeremcha

Czeremcha


1 5 5
2021-09-21
bardzo łatwe
Porcje:
Kuchnia europejska
Czeremcha

Czeremcha to drzewo lub krzew, którego owoce cenione są ze względu na ciekawy aromat, oryginalny smak oraz właściwości prozdrowotne. Jakie właściwości ma czeremcha? Kiedy zbierać czeremchę? Właśnie tu znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania na temat czeremchy :)

Czeremcha należy do rodziny różowatych. Do tej samej rodziny zalicza się pigwowca, głóg, gruszę i jeżynę. Czeremcha jest znana od setek lat i występuje także pod ludowymi nazwami. Na czeremchę mówi się śliwa kocierpka, trzemcha lub smrodynia. Czeremcha rośnie w Europie, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. W Polsce czeremcha rośnie w wilgotnych lasach łęgowych i olsach. Występuje także nad brzegami rzek, strumieni i jezior. Większość rodzajów czeremchy kwitnie wiosną. Kwiaty mają intensywny i charakterystyczny aromat. Świeże lub suszone kwiat czeremchy można wykorzystać do przygotowania naparu.

Czeremcha - owoce


Jak wygląda czeremcha? Drzewo czeremchy może osiągnąć nawet 15 m wysokości. Krzewy dorastają do 4 m. Liście czeremchy są jajowate i mają ząbkowane brzegi. Wierzch liści jest ciemnozielony, a od spodu przypomina kolor seledynowy. Czeremcha kwitnie w kwietniu i maju. Jej kwiaty mają białą barwę i intensywny aromat. Owoce czeremchy zmieniają barwę od zielonej, przez czerwoną, po prawie czarną.

Czy owoce czeremchy są jadalne? Tak, owoce czeremchy nadają się do spożycia. W owocach czeremchy znajdują się pestki, zawierające toksynę cyjanowodór. Pestek należy unikać, a miąższ można wcinać na surowo. Owoce czeremchy możesz poddać krótkiej obróbce termicznej, na przykład ugotować. Następnie delikatnie przetrzyj je przez sitko, aby nie uszkodzić pestek.

Jaki smak mają owoce czeremchy? Smak owoców czeremchy można określić jako wyrazisty, słodki z nutą cierpkości. Czeremcha może przypominać w smaku aronię. Owoce czeremchy mają intensywny aromat.

Kiedy zbierać owoce czeremchy? Do spożycia najlepsze są dojrzałe owoce czeremchy, które są błyszczące i mają bardzo ciemny, prawie czarny kolor. Czeremchę należy zbierać na przełomie sierpnia i września. Warto jednak pamiętać, że owoce czeremchy bardzo szybko dojrzewają i przejrzewają. Smak przejrzałych owoców czeremchy nie jest już słodki, a gorzki.

Z czym można pomylić owoce czeremchy? Czeremchę niestety można łatwo pomylić z dwoma innymi roślinami. Są to kruszyna pospolita i szakłak pospolity. Owoce tych roślin są łudząco podobne do czeremchy. Zbierając czeremchę, należy uważać, aby nie pomylić jej z tymi krzewami, ponieważ oba są trujące.

Czeremcha zwyczajna a amerykańska


W Polsce najczęściej występują dwa gatunki czeremchy. Są to czeremcha zwyczajna i czeremcha amerykańska.

  • Czeremcha zwyczajna - zwana także czeremchą pospolitą. Występuje dziko w Europie i Azji. Krzew owocuje wcześniej niż inne odmiany. Owoce są małe.
  • Czeremcha amerykańska - gatunek został sprowadzony z Ameryki Północnej. Owoce są duże i słodkie. Owocuje we wrześniu i październiku, dlatego nazywana jest czeremchą późną.

Czeremcha - właściwości


Właściwości lecznicze czeremchy doceniono już w starożytności. Wówczas z owoców czeremchy przygotowywano lekarstwa na przeziębienie. Owoce czeremchy są bogate w różne składniki odżywcze i wpływają pozytywnie na zdrowie całego organizmu. W owocach czeremchy znajdziesz błonnik, rutynę, naturalne barwniki pochodzenia roślinnego, karotenoidy i flawonoidy. Owoce czeremchy są bogate w witaminę C oraz potas, wapń i fosfor. W owocach czeremchy znajdują się antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia. Antyoksydanty działają przeciw rozwojowi chorób serca i oczu, cukrzycy, udarom i nowotworom.

Owoce czeremchy wzmacniają odporność. Wykazują działanie przeciwzapalnie, antybakteryjne i przeciwkaszlowe. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy, łagodzą stres, lęki i zmęczenie. Pomagają usunąć toksyny z organizmu, wspomagają pracę wątroby i leczenie w zatruciach pokarmowych. Dbają o prawidłową mikroflorę w jelitach. Owoce czeremchy są pomocne w czasie menstruacji i regulują cykl u kobiet. Czeremcha jest polecana także kobietom przechodzącym menopauzę.

Właściwości lecznicze wykazują również liście i kora czeremchy. Liście działają bakteriobójczo i odkażająco. Niegdyś liście czeremchy wykorzystywane były w medycynie ludowej. Leczono nimi rany i miejsca po ukąszeniach owadów. Każda część czeremchy przeciwdziała rozwojowi chorób skóry. Z kolei napar z kwiatów czeremchy pomoże w czasie zapalenia spojówek. Napar z kwiatów czeremchy zadziała przeciwświądowo, a także zmniejszy cienie i opuchliznę pod i wokół oczu. Z kory czeremchy można przygotować napar do stosowania w czasie chorób skóry.

Czeremcha - zastosowanie


Czeremcha zawiera wiele dobroczynnych substancji, więc warto wprowadzić ją do diety. To naturalny suplement, który można jeść na surowo lub dodać do różnych dań. Owoce czeremchy możesz wykorzystać do przygotowania zdrowych koktajli i smoothie. Z czeremchy robi się pyszne i pełne witamin desery, dżemy i konfitury. Czeremchę możesz dodać do ciasta lub sałatki. Bez problemu można suszyć owoce czeremchy i wykorzystać je w czasie zimy. Czeremcha doskonale nadaje się na domową nalewkę lub sok.

Czeremcha to nie tylko pyszny smak i szerokie zastosowanie w przepisach kulinarnych. To naturalny suplement diety, który warto wprowadzić do menu. Poznaj czeremchę i przygotuj z jej owoców pyszne i zdrowe dania :)


Składniki na czeremcha

owoce czeremchy

Przygotowanie dania czeremcha

...

Owoce czeremchy możesz wykorzystać do:
  • deserów
  • lodów
  • koktajli i smoothies
  • sałatek
  • sosów
  • nalewek
  • soków
  • dżemów i konfitur


Opracowanie tekstu: Anna Szulc-Górska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.