Czas Szarlotki!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2003-10-10         3   like 14

Czas Szarlotki!
Gorąca, z lodami waniliowymi i bitą śmietaną. W towarzystwie mocnej, aromatycznej herbaty. Szarlotka. Czyż jest coś pyszniejszego na wieczory wczesnojesienne i późnojesienne i w ogóle na wieczory?

Ile pań i panów domu, tyle rodzajów szarlotek. Mogą być z kruchego ciasta lub biszkoptowego. Jabłka używane do szarlotki mogą być surowe bądź też wcześniej prażone lub smażone z cukrem. Najlepsze przyprawy do szarlotek to cynamon, wanilia, odrobina gałki muszkatołowej, szczypta goździków.
Do szarlotek najlepiej nadają się twarde i kwaśne jabłka - idealnym jest już trochę zapomniana antonówka.
By jabłka zachowały swój ładny kolor i nie stały się ciemne, od razu po obraniu i pokrojeniu spryskuję je sokiem z cytryny. Jeśli przygotowuję dużą ilość jabłek, wrzucam je do miski z niewielką ilością zimnej wody z dodatkiem soku cytrynowego - nie muszę co chwila pamiętać, by owoce spryskać sokiem.
Ciasto z jabłkami można urozmaicić przeróżnymi chrupiącymi dodatkami: migdałami, orzechami, kruszonką. Finezji większej im dodają wszelkiego rodzaju warstwy piankowe przygotowane z bitych białek.
Szarlotki zyskują na kompozycjach smakowych poprzez dodanie bakalii. Z jabłkami najlepiej komponują się orzechy, migdały oraz rodzynki.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.