Czas powitać kolegów i Panią Wychowawczynię w dobrym humorze!

Danka Cywińska   2003-08-29         1   like 2

A żeby mieć dobry humor od samego rana, to śniadanie przed pójściem do szkoły trzeba smaczne zjeść, a i w szkole prowiant też mieć niezgorszy i wyglądający mocno zachęcająco! Tym razem o kanapkach dla Naszych Milusińskich.

Babcia Daneczka do Dzieciaków:
Najmilsze Moje Dzieciaki, szczególnie te, które idą pierwszy raz do przedszkola, do pierwszej klasy i do trzeciej klasy.

SZKOŁA
Ławki tablica kreda
łza jak diabli się kręci
Szukam nawet kawałka
mej szkoły świętej pamięci.


Tak pisał o szkole poeta Jan Twardowski i w pełni się pod tym podpisuje Babcia Daneczka.

Czas powitać kolegów i Panią Wychowawczynię.
Wakacje są fajne, ale w szkole jest ciekawiej. Dowiemy się w nie np. ile komar ma nóg, czy ziemia jest płaska czy okrągła, czy Mikołaj Kopernik wielkim poeta był, czy astronomem, a może Kubusiem Puchatkiem, czy pierwszy król Polski jeździł Polonezem czy Mercedesem, a może na osiołku.

Jest tyle rzeczy o których moje Najmilsze Dzieciaki jeszcze nie wiedzą, a właśnie w szkole odkryją jaki ten świat jest ciekawy.

Pytanie

Co to jest para wodna?
Tylko umysł dziecka
jak źrebak szybki
odpowiedział od razu:
- Dwie małe rybki.

Jan Twardowski

Moi Mili, czas pomyśleć co podawać naszym Najmilszym Dzieciakom na drugie śniadanie do szkoły.

Chleb
Dobry chleb każdy
żytni, razowy
rogal, co tak jak jamnik zawsze skrzywiony,
dobra jest bułka,
przylepka z makiem,
sucharek, co w grypie chrupie ze smakiem,
placek z powidłem
i na ostatek baranek z ciasta, święty opłatek.
- Pomyślał chłopiec,
co roztargniony
zgubił swe całe drugie śniadanie
biegnąc jak zając z domu do szkoły.

Jan Twardowski

Najpierw pozwolę sobie przedstawić parę zasad, którymi winniśmy się kierować przygotowując śniadanka dla naszego Milusia, ale nie tylko dla niego.

 • nauczmy dziecko zasady: najpierw jemy owoce, a następnie kanapki, jemy raz na dużej przerwie, a nie podjadamy na każdej przerwie;
 • czasem dziaciaczki nie mają zbytniej ochoty na owoce - jak Twój Milusiński jest właśnie taki, przygotuj mu zestaw owocowy, czyli małe pudełko z obranymi i pokrojonymi jabłkami, gruszkami, śliwkami, brzoskwiniami, morelami, czyli po prostu z owocami, które są aktualnie dostępne - to pomysł, który robi furorę wśród jego rówieśników - nie dość, ze Twoje dziecko będzie wcinać owoce, to i jeszcze cała klasa wkrótce też namówi swoich rodziców na coś takiego;
 • nie dajemy dziecku do szkoły słodyczy, słodycze nasze dziecko je raz w tygodniu w określony dzień;
 • nie stosujemy do smarowania chleba margaryny, tylko masło;
 • przynajmniej raz w tygodniu dajemy kanapkę z tłustą rybą (łosoś, makrela, halibut);
 • każde smarowidełko na kanapce przykrywamy pokrojonymi warzywami;
 • do picia dajemy wodę mineralną (butelka z dzióbkiem) wyjątkowo sok (zawiera cukier, a nie zawiera tak potrzebnego błonnika), nie tylko to zdrowe ale i praktyczne, jak dziecku się wyleje woda, to zawartość tornistra wystarczy tylko wysuszyć, jak zaś słodkie picie, to zawartość tornistra trzeba będzie skompletować na nowo, a to chyba nie jest tanie;
 • 4 : 1 czyli 4 razy w tygodniu pieczywo z mąki z pełnego przemiału lub bułka grahamka, a raz w tygodniu bułka pszenna;
 • kanapki zawijamy w folię aluminiową - dużo lepiej się sprawdza niż folia przezroczysta i jeszcze lepiej niż papier;
 • zawinięte kanapki dobrze jest jeszcze zapakować w plastykowe pudełko - wiele ich teraz w sklepach - przed zakupem należy sprawdzić, czy wieczko dobrze pasuje do pudełka i czy po dłuższym używaniu nie zacznie się samo otwierać - najlepsza są pudełka z wciskanym wieczkiem - wszelkie "zawiasy", elastyczne plastyki nie sprawdzają się - po kilki razach, pudełko się samo otwiera;
 • warto mieć w zapasie niezwykle zdrową przyprawę dukkach i dip suchy migdałowo - sezamowy, jako dodatek do różnych smarowidełek.


Kanapkowa geometria czyli koła, trójkąty i prostokąty a czasem i kwadraty
Kanapki nie muszą być nudne. Kanapki nie mogą być nudne!
Trójkątne kanapki idealne są na przerwę przed matematyką - zrób kanapki z chleba foremkowego i przekrój je po skosie - jeden ruch nożem, a radości Dzieciak będzie miał dużo.
Kanapki w kształcie kół - w niektórych sklepach można kupić chleb pełnoziarnisty w kształcie koła - kanapki w takim kształcie, to dopiero można jeść na okrągło, co nie? A jak nie masz dostępu do takiego chleba, raz na jakiś czas możesz posłużyć się szklanką i wyciąć kółka w foremkach ze zwykłego chleba. Resztę wysusz i zmiel - to będzie bułka tarta.
Prostokąty i kwadraty - hmhmh... chyba wiesz już, jak je zrobić.

Nie tylko kanapki
Dziecko spałaszuje w szkole, a koledzy i koleżanki będą z zazdrością patrzeć jak wcina: pieczone pierogi z różnymi nadzieniami, mini pizze, bułeczki z nadzieniami, bułki droożdżowe - np. cebulaki.
Pomysłów na drugie śniadanie dla Milusińskiego wkrótce ciąg dalszy - czym zastąpić obrzydliwe wędliny ze sklepu.

A teraz 5 propozycji na pięć dni tygodnia, na 5 drugich śniadań dla naszych Najmłodszych:
 1. jabłko (przekrojone na pół, ale ze skórką), obrana marchewka, kanapki trójkąty z chleba pełnoziarnistego ze smarowidełkiem jajowo - pieczarkowym, przykrytym bardzo cienko pokrojoną kapustą pekińską.
 2. banan, paczka ziaren dyni, grahamka z masłem pietruszkowym i pieczonym kurczakiem (co np. został z obiadu) przykryty zeskrobaną skrobaczką do warzyw marchewką.
 3. jabłko, śliwki, chleb tostowy pełnoziarnisty ze smarowidełkiem różowym, przykrytym bardzo drobno pokrojoną w długie paski kapustą fioletową.
 4. gruszka, paczka ziaren słonecznika, chleb pełnoziarnisty z masłem szczypiorkowym i smarowidełkiem z ryby.
 5. jabłko, marchewka, buła kajzerka z kotletem z twarogu.


Do tych wszystkich - których Kochane Dzieciaki idą pierwszy raz w życiu do przedszkola.

Wydarzenie
trzydzieści sześć miesięcy temu
może trochę więcej a może mniej
zdarzył się cud odwieczny
- nowe życie
pierwszy oddech,
pierwsze zdziwione spojrzenie
i od razu gejzer miłości.


Ada Rot

Tak - to Wasze Kochane Maleństwo tak nie dawno przyszło na świat, a teraz dumne i pewne siebie odrywa się od waszych ramion i idzie pierwszy raz do przedszkola. A my nie denerwujmy się, nie rozpaczajmy, bo nasze niepokoje i Jemu się udzielą. Bądźmy ufni i pełni wiary w dobre intencje pani przedszkolanki, bo tak naprawdę wszystko zależy od człowieka...

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.