Chlebek puszysty

1 5 5 2
2008-05-26
ok. 2,5-3 godziny
łatwe
Porcje: 1 bochenek
chleb foremki chlebek śniadanie do chleba ciasto dro
Chlebek puszysty

To bardzo prosty chlebek, robi sie bardzo łatwo i dość szybko, smakuje troszkę bułeczkowo,a troszkę tostowo, jest lekko maślany i nie ma nic lepszego na śniadanie:)


Składniki na chlebek puszysty

3 1/3 szklanki mąki,
łyżka soli,
opakowanie suchych drożdży (ok.7g),
3/4 szklanki wody,
3/4 szklanki mleka,
80-85g masła(1/3 kostki; może być masło solone),
1 jajko

Przygotowanie dania chlebek puszysty

1) Makę przesiewamy do miski, mieszamy z solą i drożdżami. W mące robimy dołek, w który wbijamy jajko.

2) Wodę zagotowujemy z masłem- masełko musi się całkiem rozpuścić. Zdejmujemy z ognia i mieszamy z zimnym mlekiem. Całość wlewamy do mąki i mieszamy drewnianą łyżką.

3) Ciasto ma dość luźną konsystencję, więc wyrabiamy je drewnianą łyżką- ok. 10 minut, tak, by "wpompować" w nie dużo powietrza. Odpowiednio wyrobione ciasto powinno odchodzić od brzegów miski, a pod koniec- także od łyzki. Przykrywamy ciasto czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia- choć w temperaturze pokojowej też bardzo ładnie rośnie- na ok. 45 minut lub do momentu, gdy podwoi swoją objętość.

4) Posypujemy stolnicę mąką, wykładamy na nią ciasto, posypujemy je mąką po wierzchu i rozwałkowujemy na dość duży prostokąt. Mniejsze boki składamy- powstanie nam mniejszy prostokąt, który zwijamy jak roladę i umieszczamy w natłuszczonej foremce do pieczenia chleba. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kolejne 45 minut- chlebek powinien w tym czasie podwoić swoją objętość.

5) Wstawiamy do nagrzanego do temperatury ok. 200 stopni piekarnika, po 15 minutach zmniejszamy temperaturę do 180-190 stopni i pieczemy ok. 20 minut. Po tym czasie sprawdzamy drewnianym payczkiem, czy chlebek się upiekł.

6) Kiedy chlebek jest już upieczony, wyłączamy piekarnik, zostawiamy go w nim na ok. 10 minut, po czym wyjmujemy z foremki, smarujemy wierzch stopionym masłem i kładziemy na drucianej siateczce do ostygnięcia.

Przepis znajduje się w kategoriach: Chleb Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.