Będziesz się lepiej czuć. Dużo zaoszczędzisz. To jest takie łatwe❗️❗️❗️
Kliknij ❤️💕💛 po książkę ze zdrowymi przepisami do pudełek

Chlebek na miodzie

  
1 5 5 7
2008-05-13
4 godziny
łatwe
Porcje: 2 bochenki
Kuchnia europejska
Chlebek na miodzie

Zdrowy, z chrupiącą skórką i wilgotnym środkiem, długo świeży, pachnący miodem... Przepis pochodzi z książki "Treasury of country recipes".


Składniki na chlebek na miodzie

1/4 litra mleka,
45g masła lub margaryny,
2 opakowania(po 7g) drożdży instant,
1/4 litra ciepłej wody,
700-875g mąki pszennej,
300g mąki razowej,
5 łyżek miodu,
2 jajka,
łyżka soli,
łyżeczka cukru,
stopione masło do posmarowania
Przygotowanie dania chlebek na miodzie

1) Mleko wlewamy do rondelka, dodajemy masło i podgrzewamy, aż się rozpuści (3-4minuty). Odstawiamy na chwilę do ostygnięcia- ma być ciepłe, ale nie gorące.

2) W dużej misce mieszamy drożdże z ciepłą wodą, dodajemy mleko z masłem, oba rodzaje mąki, miód, jajka, sól i cukier. Do wyrabiania możemy użyć miksera. Jeśli robimy to ręcznie- wyrabiamy do uzyskania gładkiej, nielepiącej się do rąk masy. Przekładamy na wysypaną mąką stolnicę i wyrabiamy ok. 10 minut.

3) Dużą miskę smarujemy olejem i przekładamy do niej ciasto. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia- ciasto musi podwoić swoją objętość(ok. 1,5 godziny).

4) Wyrośnięte ciasto dzielimy na pół i z każdej części formujemy bochenek, umieszcamy je w dwóch jednakowych foremkach. Ciasto jest plastyczne, więc możemy mu tez nadać inny kształt- w moim wykonaniu bochenki mają formę plecionki- warkocza splecionego z 7 wałeczków ciasta. Przygotowane ciasto przykrywamy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia i podwojenia objętości- na kolejne 1,5 godziny.

5) Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni i wkładamy do niego ciaso. Pieczemy 25 do 35 minut albo do momentu, gdy postukany bochenek będzie wydawał głuch dźwięk. Po wyjęciu z piekarnika od razu wyjmujemy z foremek, za pomocą pędzelka smarujemy roztopionym masłem i odstawiamy na kratkę do ostygnięcia.

Obiady łatwe, szybkie i kolorowe - książka#
49.99 zł     39.99 zł
Zdrowie z pudełka - książka drukowana#
49.99 zł     39.99 zł
Najlepsze ciasta bez pieczenia#
24.99 zł     14.99 zł
Pasty kanapkowe. Wege, pyszne, super zdrowe!#
19.99 zł     14.99 zł


 

Morelowe bułeczki

  
3
AgaTA
2007-11-04
60 min + wyrastanie
bardzo łatwe
Porcje: 6
Morelowe bułeczki

Lubię bułeczki, o różnych smakach, z masłem i dżemem idealne na leniwe śniadanie lub spokojny podwieczorek. Uwielbiam zapach domowego pieczywa rozchodzący się po pokojach, drażniący obiecujący. Puszyste, delikatne wnętrze, subtelny smak. Rozmarzyłam się…
natknęłam się na przepis na bułeczki morelowe w gazecie Moje Gotowanie ze stycznia 2004 roku i wiedziałam, że go wypróbuję. Efekt przeszedł...
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.