Chlebek na miodzie

  
1 5 5 7
2008-05-13
4 godziny
łatwe
Porcje: 2 bochenki
foremki skórką razowej chlebek drożdże miód
Chlebek na miodzie

Zdrowy, z chrupiącą skórką i wilgotnym środkiem, długo świeży, pachnący miodem... Przepis pochodzi z książki "Treasury of country recipes".


Składniki na chlebek na miodzie

1/4 litra mleka,
45g masła lub margaryny,
2 opakowania(po 7g) drożdży instant,
1/4 litra ciepłej wody,
700-875g mąki pszennej,
300g mąki razowej,
5 łyżek miodu,
2 jajka,
łyżka soli,
łyżeczka cukru,
stopione masło do posmarowania
Przygotowanie dania chlebek na miodzie

1) Mleko wlewamy do rondelka, dodajemy masło i podgrzewamy, aż się rozpuści (3-4minuty). Odstawiamy na chwilę do ostygnięcia- ma być ciepłe, ale nie gorące.

2) W dużej misce mieszamy drożdże z ciepłą wodą, dodajemy mleko z masłem, oba rodzaje mąki, miód, jajka, sól i cukier. Do wyrabiania możemy użyć miksera. Jeśli robimy to ręcznie- wyrabiamy do uzyskania gładkiej, nielepiącej się do rąk masy. Przekładamy na wysypaną mąką stolnicę i wyrabiamy ok. 10 minut.

3) Dużą miskę smarujemy olejem i przekładamy do niej ciasto. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia- ciasto musi podwoić swoją objętość(ok. 1,5 godziny).

4) Wyrośnięte ciasto dzielimy na pół i z każdej części formujemy bochenek, umieszcamy je w dwóch jednakowych foremkach. Ciasto jest plastyczne, więc możemy mu tez nadać inny kształt- w moim wykonaniu bochenki mają formę plecionki- warkocza splecionego z 7 wałeczków ciasta. Przygotowane ciasto przykrywamy i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia i podwojenia objętości- na kolejne 1,5 godziny.

5) Piekarnik nagrzewamy do temperatury 180 stopni i wkładamy do niego ciaso. Pieczemy 25 do 35 minut albo do momentu, gdy postukany bochenek będzie wydawał głuch dźwięk. Po wyjęciu z piekarnika od razu wyjmujemy z foremek, za pomocą pędzelka smarujemy roztopionym masłem i odstawiamy na kratkę do ostygnięcia.

Przepis znajduje się w kategoriach: Chleb Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.