Chleb razowy


1 5 5 3
2008-01-10
2 dni
łatwe
Porcje: ok. 840 g chleba
Kuchnia europejska
Chleb razowy

To jest wariacja na temat chleba razowego Tatter. Bardzo go lubimy, należy do żelaznego repertuaru chlebów pojawiających się u nas w domu w sposób ciągły. Roboty przy nim dużo nie ma, ale potrzebuje dużo czasu. Ewidentnie slowfood ;).


Składniki na chleb razowy

Ciasto potrójnie zakwaszane:
70 g zakwasu
trzy razy po:
100 ml mąki razowej żytniej
100 ml wody
Chleb właściwy:
ciasto potrójnie zakwaszane
150 ml wody
3/4 łyżki soli
1 łyżeczka brązowego cukru
300 g mąki pszennej razowej
100 g mąki żytniej razowej
oliwa do wysmarowania foremek
otręby do wysypania
ew. czarnuszka, kminek itp do posypania

Przygotowanie dania chleb razowy

...

Ciasto potrójnie zakwaszane:
Zakwas wymieszać ze 100 ml mąki i 100 ml wody. Przykryć folią. Wstawić do piekarnika z zapaloną lampką na 4-8h (ma ruszyć). Następnie domieszać kolejną porcję mąki i wody, przykryć i zostawić w wyłączonym piekarniku na 4-8h. Domieszać kolejną porcję mąki i wody, przykryć, zostawić na blacie na kolejne 4-8h. Istotne jest, żeby każdy etap przebiegał w trochę niższej temperaturze, przy czym początkowa nie powinna przekraczać 40 stopni.
Chleb:
Foremki wysmarować oliwą bądź olejem i wysypać otrębami. Ja piekę w dwóch małych o wymiarach ok. 9X20cm. Ta porcja pewnie zmieści się do jednej typowej keksówki.
Składniki wymieszać i wyrobić kleiste, dość luźne ciasto. Nie należy długo wyrabiać. Ciasto mocno się czepia rąk, wyraźnie klei - nie należy dosypywać więcej mąki. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na parę godzin aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie odgazować, przełożyć do foremek, posmarować oliwą i wysypać tym, czym kto chce. Wcisnąć te wysypywacze, bo potem odpadają. Przykryć folią i znowu zostawić na parę godzin aby urosło. Wstawić do zimnego piekarnika nastawionego na 200 stopni (ja piekę z termoobiegiem, bez niego trzeba nastawić na 210-220 stopni) na godzinę. Po ok. pół godzinie, jak piekarnik się nagrzeje, wstawić na dno naczynie z wodą.
Po upieczeniu wyjąć na kratkę, odczekać z 10 minut, wyjąć z foremek. Kroić po wystygnięciu.

Ten chleb wymaga cierpliwości i pamiętania o nim, ale naprawdę warto.

Chleb żytni na zakwasie bez dodatku drożdży

Chleb żytni na zakwasie bez dodatku drożdży

Cudowny chleb domowy. Niezwykle łatwy. Oczywiście czasochłonny, ale taki musi być chleb na zakwasie. Pośpiech zdecydowanie nie jest tu wskazany :)
Wyrasta i piecze się w tej samej formie, co jest dużym ułatwieniem dla początkujących domowych piekarzy.
No i jest naprawdę zdrowy, a na dodatek masz pewność, że nie ma w nim żadnych spulchniaczy lub innych dodatków.
Ja najczęściej piekę go w...


Chleb na pszennym zakwasie z szałwią

Chleb na pszennym zakwasie z szałwią

Nie będę pisać banałów o domowym zapachu, że chleb to dom, że nie ma lepszego niż domowy. Nie będę, przyrzekam :)

Wszyscy już to wiemy i nie ma się co powtarzać. Można by już po prostu skończyć, pisząc: zrób go i już :)

Ale bez pośpiechu. Bo i przy chlebie spieszyć się nie należy. On lubi spokój i potrzebuje czasu, duuużo czasu. I to wcale nie jest zarzut. W dzisiejszym, zwariowanym...


Prosty chleb na drożdżach

Prosty chleb na drożdżach

Duże dziury, gruba, chrupiąca skórka, przyjemny smak - to najważniejsze cechy tego chleba. I chyba nic już więcej nie trzeba :)
Chleb jest (nie lubię tego słowa, ale muszę go użyć) banalnie prosty w przygotowaniu. Nie przygotowuje się zakwasu, nie rozrabia drożdży, nie wyrabia. Prawie się nic nie robi, a chleb sam rośnie i sam się piecze :)
To świetny przepis dla tych, którzy nie mają dużo...
Chleb razowy - komentarze

e-dytka
e-dytka
8.04.2009 08:05
To mój pierwszy chleb na zakwasie. Pierwszy UDANY z mąki razowej. Pyszny, wilgotny i nie zbity, wyrósł i nie opadł.:-)
Apsik
Apsik
12.02.2009 08:49
Już od pewnego czasu winna jestem opinię do tego przepisu. Generalnie mam kiepskie doświadczenia z razowymi chlebami, zawsze wychodziły mi zbite i kruszyły się przy krojeniu. Ten udaje się nadspodziewanie dobrze. Podobnie jak Irenka dodaję więcej soli i przyznam się, że czasem, kiedy właściwe ciasto robię po przyjściu z pracy i nie mam dużo czasu na ostatnie wyrośnięcie dodaję łyżeczkę suchych drożdży. Najlepiej smakuje z samym masłem, pyszny razowiec :)
Irenka
Irenka
13.01.2008 19:29
Ostatnio żaden chleb nie chciał mi wyjść - zbite były, zakalcowate i niezbyt smaczne, a ten się udał :) Niechcący wprowadziłam modyfikację - ciasto potrójnie zakwaszane dokarmiałam zwykłą żytnią mąką chlebową, nie doczytałam po prostu, że ma być razowa :) Chleb bardzo ładnie wyrósł, nie opadł, jest miękki i wilgotny. Na pewno powtórzę, już z prawidłowym rodzajem mąki, i dodam więcej soli - ze 2 łyżeczki.
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.