Chleb razowy

1 5 5 3
2008-01-10
2 dni
łatwe
Porcje: ok. 840 g chleba
Kuchnia europejska
Chleb razowy

To jest wariacja na temat chleba razowego Tatter. Bardzo go lubimy, należy do żelaznego repertuaru chlebów pojawiających się u nas w domu w sposób ciągły. Roboty przy nim dużo nie ma, ale potrzebuje dużo czasu. Ewidentnie slowfood ;).


Składniki na chleb razowy

Ciasto potrójnie zakwaszane:
70 g zakwasu
trzy razy po:
100 ml mąki razowej żytniej
100 ml wody
Chleb właściwy:
ciasto potrójnie zakwaszane
150 ml wody
3/4 łyżki soli
1 łyżeczka brązowego cukru
300 g mąki pszennej razowej
100 g mąki żytniej razowej
oliwa do wysmarowania foremek
otręby do wysypania
ew. czarnuszka, kminek itp do posypania

Przygotowanie dania chleb razowy

Ciasto potrójnie zakwaszane:
Zakwas wymieszać ze 100 ml mąki i 100 ml wody. Przykryć folią. Wstawić do piekarnika z zapaloną lampką na 4-8h (ma ruszyć). Następnie domieszać kolejną porcję mąki i wody, przykryć i zostawić w wyłączonym piekarniku na 4-8h. Domieszać kolejną porcję mąki i wody, przykryć, zostawić na blacie na kolejne 4-8h. Istotne jest, żeby każdy etap przebiegał w trochę niższej temperaturze, przy czym początkowa nie powinna przekraczać 40 stopni.
Chleb:
Foremki wysmarować oliwą bądź olejem i wysypać otrębami. Ja piekę w dwóch małych o wymiarach ok. 9X20cm. Ta porcja pewnie zmieści się do jednej typowej keksówki.
Składniki wymieszać i wyrobić kleiste, dość luźne ciasto. Nie należy długo wyrabiać. Ciasto mocno się czepia rąk, wyraźnie klei - nie należy dosypywać więcej mąki. Przykryć i zostawić do wyrośnięcia na parę godzin aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie odgazować, przełożyć do foremek, posmarować oliwą i wysypać tym, czym kto chce. Wcisnąć te wysypywacze, bo potem odpadają. Przykryć folią i znowu zostawić na parę godzin aby urosło. Wstawić do zimnego piekarnika nastawionego na 200 stopni (ja piekę z termoobiegiem, bez niego trzeba nastawić na 210-220 stopni) na godzinę. Po ok. pół godzinie, jak piekarnik się nagrzeje, wstawić na dno naczynie z wodą.
Po upieczeniu wyjąć na kratkę, odczekać z 10 minut, wyjąć z foremek. Kroić po wystygnięciu.

Ten chleb wymaga cierpliwości i pamiętania o nim, ale naprawdę warto.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.