Chleb pszenny wieloziarnisty


1 5 5
2016-02-22
ok. 6 godz.
trudne
Porcje: ok. 10
Kuchnia europejska
Chleb pszenny wieloziarnisty

Przepis na ten pożywny, pachnący chleb pochodzi z książki pana Piotra Kucharskiego. Nie śmiałam modyfikować czegokolwiek i z założenia wiernie trzymałam się rad doświadczonego piekarza. Warto było!


Składniki na chleb pszenny wieloziarnisty

10g drożdży
400ml wody
500g mąki pszennej typ 750
100g mąki pszennej razowej typ 2000
150g mieszanych ziaren: siemię lniane, słonecznik, dynia, sezam + dodatkowo do posypania
10g soli (1 łyżeczka)

Przygotowanie dania chleb pszenny wieloziarnisty

...

ROBIMY ZACZYN
Do dużej miski wkruszamy drożdże, zalewamy je 100ml ciepłej wody i mieszamy dokładnie do ich rozpuszczenia. Następnie dodajemy 100g mąki typ 750, mieszamy raz jeszcze, a gdy składniki połączą się w błotnistą masę, przykrywamy miskę ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 30-60 minut. W tym czasie zaczyn powinien nagazować się, napuszyć i zmienić konsystencję na przypominającą pianę.

ZAGNIATAMY CIASTO
Do wyrośniętego zaczynu dodajemy resztę składników i mieszamy przez chwilę do wstępnego połączenia w jedną, zwartą bryłę. Stolnicę lub blat roboczy oprószamy obficie mąką i przenosimy na nią ciasto. Zagniatamy cierpliwie przez 5-7 minut, podsypując stolnicę i dłonie mąką w razie potrzeby. Ciasto powinno być sprężyste, elastyczne i odchodzić bez oporów od dłoni.

PIERWSZE WYRASTANIE
Zagniecioną kulę ciasta wkładamy z powrotem do miski, owijamy luźno folią spożywczą i okrywamy czystą ścierką. Całość odstawiamy w ciepłe miejsce na 2-3 godziny do pierwszego wyrastania. W tym czasie ciasto powinno przynajmniej podwoić swoją objętość. W połowie procesu wyrastania możemy zwilżyć dłonie i delikatnie naciągnąć przyklejone do miski boki ciasta do środka.

DRUGIE WYRASTANIE
Stolnicę ponownie oprószamy odrobiną mąki. Przekładamy na nią wyrośnięte ciasto, krótko zagniatamy, aby stało się plastyczne i formujemy zgrabny, podłużny bochenek.
Dużą, podłużną keksówkę lub, jeśli posiadacie, koszyk rozrostowy spryskujemy wodą i posypujemy obficie mieszanką ziaren. Przekładamy na nią chleb, zaciągniętą stroną z zakładką do dołu. Całość przykrywamy ściereczką i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na 1-1,5 godziny do drugiego wyrastania. W tym czasie ciasto powinno się jeszcze dodatkowo podnieść i napuszyć, a ziarna na spodzie dobrze do niego przykleić.

FORMUJEMY BOCHEN
Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni (grzałka góra-dół). Blachę piekarnikową oprószamy mąką i wykładamy na nią chleb ziarnami ku górze. Jeśli wyrastał w keksówce, prawdopodobnie będzie miał nieco kanciaste boki, zatem delikatnie formujemy go dłońmi, aby nadać mu zgrabny kształt. Zostało nam już tylko naciąć go ostrym nożem lub żyletką w kilku miejscach, by nie popękał nieregularnie w niekontrolowany sposób.

PIECZEMY CHLEB
Gdy chleb jest gotowy do pieczenia, a piekarnik rozgrzany, sięgamy po... spryskiwacz! Delikatnie uchylamy drzwi piekarnika, aby nie wypuścić z niego zbyt dużo ciepła i spryskujemy obficie jego wnętrze wodą. Szybko wsuwamy przygotowany chleb i jeszcze raz spryskujemy samo dno piekarnika. Natychmiast zamykamy, by w środku zostało jak najwięcej pary. Dzięki temu zabiegowi chleb będzie bardziej wilgotny w środku, a otaczająca go skórka - chrupiąca i lśniąca.
Chleb pieczemy przez 40-45 minut w 220 stopniach, a po wyjęciu natychmiast przekładamy na kratkę, by mógł wystygnąć i odparować.


Zapraszam! https://walkiemipapilotka.wordpress.com/

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.