Chleb pszenny na ciemnym piwie pieczony w garnku

  
1 5 5 29
2013-06-07
180 minut
bardzo łatwe
Porcje: bochenek o wadze około 60 dag
Kuchnia europejska
Chleb pszenny na ciemnym piwie pieczony w garnku

Ma grubą, bardzo chrupiącą skórkę. I bardzo szlachetny smak - nieco "korzenny". Nic a nic nie pachnie, ani nie smakuje piwem :)
Jego przygotowanie jest niezwykle proste i szybkie - od nastawienia zaczynu do wyjęcia chleba z pieca nie upłyną nawet trzy godziny. Chleb pieczemy w garnku żeliwnym z pokrywką - można go również upiec w każdym naczyniu żaroodpornym.


Składniki na chleb pszenny na ciemnym piwie pieczony w garnku

1/2 kg pszennej mąki
4 dag świeżych drożdży
1 łyżka cukru
2 łyżki miodu
1 i 1/2 szklanki (370 ml) ciemnego piwa - powinno być w temperaturze pokojowej)
1/2 szklanki wody (ostateczna ilość może być trochę inna)
czubata łyżeczka soli
3 czubate łyżki mąki razowej (można użyć również mąki zwykłej)

Przygotowanie dania chleb pszenny na ciemnym piwie pieczony w garnku

  1. Piwo (w temperaturze pokojowej) przelej kilka razy z dzbanka do dzbanka, by usunąć gaz. Dodaj miód i wymieszaj.
  2. Drożdże i cukier przełóż do miseczki, dodaj kilka łyżek ciepłej wody, wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsce na 10 minut.
  3. Mąkę z solą przesiej do miski. Dodaj wyrośnięte drożdże, piwo z miodem, by po krótkim wymieszaniu otrzymać dość rzadkie ciasto (jeśli masa będzie za gęsta, dolej trochę ciepłej wody). Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut.
  4. Na stolnicę wysyp mąkę razową. Wyjmij na nią ciasto, rozciągnij i złóż do środka, tak, by cała powierzchnia ciasta była dokładnie (to ważne) pokryta mąką. Miskę wysyp pozostałą mąkę i włóż do niech ciasto. Przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 30-40 minut.
  5. Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
  6. Do garnka włóż ciasto, przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 20 minut bez przykrycia.
  7. Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Jeśli chleb miejsca przywarł do garnka - oddziel go tępą stroną noża od ścianek garnka. Wyjmij i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).
  8. Krój po całkowitym ostudzeniu ostrym nożem.
Piwo (w temperaturze pokojowej) przelej kilka razy z dzbanka do dzbanka, by usunąć gaz. Dodaj miód i wymieszaj.

Drożdże i cukier przełóż do miseczki, dodaj kilka łyżek ciepłej wody, wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsce na 10 minut.

Mąkę z solą przesiej do miski. Dodaj wyrośnięte drożdże, piwo z miodem, by po krótkim wymieszaniu otrzymać dość rzadkie ciasto (jeśli masa będzie za gęsta, dolej trochę ciepłej wody).

Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut.

Na stolnicę wysyp mąkę razową. Wyjmij na nią ciasto.

Ciasto rozciągnij i złóż do środka, tak, by cała powierzchnia ciasta była dokładnie (to ważne) pokryta mąką.

Przykryj ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 30-40 minut.

Do gorącego garnka włóż ciasto, przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 20 minut bez przykrycia.

Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Jeśli chleb miejsca przywarł do garnka - oddziel go tępą stroną noża od ścianek garnka.

Wyjmij i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.