Chleb pszenno-owsiany z jabłkami - błyskawiczny i przepyszny!
To następna odmiana "FOCHa". Ale przygotowuje się go duuuużo szybciej - cały proces nie trwa dłużej niż 3 godziny, więc można go piec każdego dnia.
Chleb ma w sobie niepasteryzowane piwo - dzięki niemu drożdże rosną jak szalone. Jest też jabłko - sprawia, że chleb jest w środku wilgotny, ma świetną strukturę i długo zachowuje świeżość. Jest też mąka owsiana - ona zapewnia chlebowi "krzepkość" - chleb dzięki niej jest zwarty i "solidny" - nie jest ani za lekki ani za ciężki - w sam raz na codzienne kanapki, chociaż najlepiej smakuje z świeżym masłem :)
Do przygotowania chleba konieczny jest garnek żeliwny bądź naczynie do zapiekania o grubych ściankach, które długo trzymają ciepło - koniecznie z pokrywką o pojemności 2-3 litrów (takie naczynia mają zwykle od 20 do 25 cm średnicy). I potrzebne są grube rękawice, bo garnek będzie nagrzany do 240 stopni :) Jeśli nie masz akurat mąki owsianej, możesz zastąpić ją mąką pszenną - chleb też będzie pyszny.
Aha, chleb mimo tego, że jest upieczony na drożdżach, smakuje jak chleb na zakwasie :) I tak też wygląda :) Nie wierzysz mi? Upiecz i się przekonaj :)
Składniki na chleb pszenno-owsiany z jabłkami - błyskawiczny i przepyszny!
100 gram mąki owsianej
1/2 szklanki jasnego piwa niepasteryzowanego
3 dag drożdży
1/2 łyżeczki cukru
ciasto:
40 dag mąki pszennej typ 750
1 spore kwaśne jabłko
2 płaskie łyżeczki soli
230 ml wody (niepełna szklanka)
do posypywania:
4 łyżki mąki
Przygotowanie dania chleb pszenno-owsiany z jabłkami - błyskawiczny
... i przepyszny!
- Mąkę pszenną przesiej do miski.
- Wszystkie składniki zaczynu wymieszaj w małej misce i odstaw na 10 minut - drożdże z piwem będą szaleć :)
- Do mąki dodaj sól, zaczyn, obrane i starte jabłko na tarce o grubych oczkach.
- Wszystko wymieszaj łyżką przez pół minuty - masa nie musi być jednolita. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30-40 minut od wyrośnięcia.
- Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Rozciągnij i złóż trzy razy na siebie. Oprósz mąką i włóż do miski wysypanej mąką. Przykryj ściereczką, odstaw do wyrośnięcia na następne 40 minut.
- Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach.
- Do gorącego garnka włóż ciasto, przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 20 minut bez przykrycia.
- Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Tępą stroną noża oddziel chleb od ścianek garnka. Wyjmij i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce).
Mąkę pszenną przesiej do miski. Wszystkie składniki zaczynu wymieszaj w małej misce i odstaw na 10 minut. Drożdże z piwem będą szaleć :) Do mąki dodaj sól, zaczyn, obrane i starte jabłko. Wszystko wymieszaj łyżką przez pół minuty - masa nie musi być jednolita. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30-40 minut od wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Rozciągnij i złóż trzy razy na siebie. Oprósz mąką i włóż do miski wysypanej mąką. Przykryj ściereczką, odstaw do wyrośnięcia na następne 40 minut. Do zimnego piekarnika wstaw garnek żeliwny lub żaroodporne naczynie do zapiekania - koniecznie z pokrywką. Piekarnik rozgrzej do 240 stopni, po 10 minutach od osiągnięcia tej temperatury wyjmij garnek - pamiętaj, że jest okrutnie gorący, więc nie zapomnij o gruuubych rękawicach lub kilku ściereczkach. Do gorącego garnka włóż ciasto, przykryj i wstaw do piekarnika. Piecz przez 30 minut, następnie odkryj garnek, zmniejsz temperaturę do 200 stopni i piecz przez 20 minut bez przykrycia. Wyjmij garnek z piekarnika (nie zapominaj o grubych rękawicach, nadal jest piekielnie gorący). Odstaw na kilka minut. Tępą stroną noża oddziel chleb od ścianek garnka. Wyjmij i odstaw do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na kratce). |
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl