Chleb domowy na zakwasie z ziarnami.
Piekę ten chleb najmniej raz w tygodniu - pyszny:) Wiele osób wzięło ten przepis i zakwas, pieką chleb w domu, bardzo sobie chwaląc ten pomysł. Jest to zdrowy chleb bez polepszaczy i można go upiec praktycznie z każdej mąki. Tylko skąd zakwas? Trzeba go sobie zrobić uzbrajając się w cierpliwość. Potrzebny duży szklany słój, mąka razowa żytnia najlepsza, ale może być zwykła żytnia i letnia woda. Przez pięć dni do słoja dodawać 1 szklankę mąki i jedną szklankę letniej wody, przykryć słój kilkoma warstwami gazy lub tetrową pieluszką, trzymać w cieple. Po 5 dniach do chleba zużyć 2 szklanki zakwasu, pomijając I etap realizacji przepisu. Resztę zakwasu można zużyć np. do ugotowania żurku.
Składniki na chleb domowy na zakwasie z ziarnami.
1 szklanka mąki żytniej razowej lub chlebowej,
Zakwas ze słoiczka (z lodówki).
*
1 litr wody letniej,
1 szklanka otrębów żytnich lub pszennych lub owsianych lub orkiszowych (do wyboru),
1 kg mąki pszennej lub żytniej lub mieszanej (pszenna, żytnia, orkiszowa, kukurydziana), najlepiej o jak najniższym numerze na torebce – 400, 450 czyli np. tortowa lub krupczatka, – jeśli chleb ma być bardzo zdrowotny, ale może być każda mąka,
3 łyżeczki soli grubej kamiennej,
1/6 kostki ze 100g drożdży,
*
2 szklanki różnych ziaren np. płatki owsiane, łuskany słonecznik, sezam, siemię lniane, orzechy laskowe, płatki innych zbóż, ewentualnie rodzynki, czy suszone śliwki.
Przygotowanie dania chleb domowy na zakwasie z ziarnami.
...
ETAP IDo dużej miski wsypać szklankę mąki żytniej razowej lub chlebowej. Do słoiczka z przechowywanym w lodówce zaczynem wlać trochę z 1 szklanki LETNIEJ wody, zakręcić słoik i mocno wstrząsnąć, rozpuszczając zaczyn, wlać do miski z mąką. Dolać resztę wody i dobrze wymieszać łyżką. Przykryć miskę ściereczką lub pokrywką i zostawić w cieple przez 12 godzin. Zaczyn najlepiej nastawiać wieczorem, aby rano po 12 godzinach przystąpić dalej do robienia ciasta.
ETAP II
Przygotować 1 litr LETNIEJ wody (4 szklanki). Do kubeczka rozkruszyć 1/6 z dziesięciodekowej koski drożdży i rozprowadzić z ½ szklanki wody z przygotowanego 1 litra. Wlać rozprowadzone w wodzie drożdże do miski z przygotowanym 12 godzin wcześniej zaczynem, dolać resztę LETNIEJ wody i 3 łyżeczki czubate soli kamiennej, 1 szklankę otrębów – zamieszać. Dodać 1 kg mąki i dokładnie wymieszać. Odłożyć teraz 3 łyżki ciasta do słoiczka na następne pieczenie chleba – można przechowywać w lodówce 2 do 4 tygodni lub zamrozić w zamrażalniku (wtedy okres przechowywania wydłuża się do pół roku). Jeśli chce się podzielić z kimś zaczynem i przepisem, trzeba odłożyć jeszcze jedną porcję 3 łyżek ciasta do drugiego słoiczka.
ETAP III
Teraz do ciasta dodać 2 szklanki różnych ziaren. Zwykle można dodać 1 szklankę płatków owsianych zwykłych lub błyskawicznych i 1 szklankę mieszanki łuskanego słonecznika z siemieniem lnianym lub sezamem. Można dodać orzechy laskowe rodzynki, jeśli ktoś lubi, również kminek lub czarnuszkę dla aromatu. Ale razem mają być 2 szklanki ziaren. Jeśli ktoś nie chce lub nie lubi ziaren w chlebie może dodać jeszcze dwie szklanki zwykłej mąki (żytniej lub pszennej), albo 1 szklankę mąki i 1 szklankę otrębów. Dobrze wymieszać drewnianą łyżką, posypać ciasto odrobiną mąki krupczatki, przykryć ściereczką i zostawić w cieple na 2 – 2,5 godziny do wyrośnięcia .
ETAP IV
Przygotować 2 foremki podłużne babkowe średniej wielkości wysmarowane tłuszczem i wysypane otrębami. Przerobić w misce wyrośnięte ciasto drewnianą łyżką, podzielić na dwie części i przełożyć do foremek wyrównując powierzchnię ciasta (ciasto jest dość klejące, przyczepia się do rąk, łyżki, miski, dlatego najlepiej robić to przy pomocy drewnianej łyżki, czy kopyści i narzędzia do wygarniania resztek, żeby całość ciasta znalazła się w foremkach. Foremki powinny być zapełnione najwyżej do 2/3 wysokości, bo ciasto jeszcze urośnie. Niektórzy pieką chleb na jednej blaszce z wysokim rantem o szerokości do 25-30 cm i wtedy ciasta nie dzielą. Ciasto w blaszkach pozostawiamy do wyrośnięcia na ok. półtorej godziny do dwóch bez przykrycia w bardzo ciepłej kuchni (25 stopni C).
ETAP V
Rozgrzać piekarnik do temperatury 150 stopni. Ostrożnie i delikatnie wstawić foremki do rozgrzanego piekarnika (stuknięcie foremką może spowodować opadnięcie wyrośniętego ciasta ) i pieczemy chleb w tej temperaturze przez 20 minut. Następnie zwiększamy temperaturę pieczenia do 200 stopni i pieczemy dalej jeszcze 50 minut. Pod koniec pieczenia można wierzch chleba posmarować przy pomocy pędzla wodą czystą, lub z dodatkiem cukru lub białka dla błyszczącej i chrupiącej skórki. Upieczony chleb wystawić i po ok. 2 minutach wyrzucić z blaszek na drewnianą deskę ( w rękawicach kuchennych, bo bardzo gorące!!) Chleb będzie sprawiał wrażenie dość twardego. Wynieść do wystygnięcia z kuchni w neutralne, chłodne miejsce i co pewien czas obracać na boki dla równomiernego stygnięcia (ok. 4 godz.). Najlepszy jest na drugi dzień po upieczeniu, ale zdatny do spożycia nawet 7 dni. SMACZNEGO!!
Chleb domowy na zakwasie z ziarnami. - komentarze














