Chatka z piernika

Domek skleiłam i udekorowałam lukrem z cukru pudru i białka. A okienka i drzwi wykonałam z pokruszonych landrynek, które utworzyły po upieczeniu piękne witrażyki.
Najlepiej jednego dnia upiec elementy chatki, a następnego złożyć domek. Należy przygotować sobie wcześniej szablony na ścianki i daszek chatki i wyciąć z kartonu. Mój domek jest bez komina. Z reszty ciasta wycięłam zwierzątka, serduszka, gwiazdki i płotek. Ciasto na dach za grubo rozwałkowałam, a potem miałam trudności z usadowieniem go na ściankach chatki, radzę Wam, pamiętać o tym, aby grubość daszka była niezbyt duża, bo będziecie mieć ten sam problem co ja;) Chatka z podanych proporcji wychodzi naprawdę okazałych rozmiarów :) Moja stoi na honorowym miejscu - blacie kuchennym - gdzie jak wiadomo spędzamy najwięcej czasu :)
Składniki na chatka z piernika
- dach - prostokąt 22,5 x 11,5 cm
- ściana z drzwiami - prostokąt 20 x 10,5 cm, w tym drzwi 6,5 x 4,5
- ściana boczna szczytowa - u podstawy prostokąt 10 x 14 cm, na szczycie trójkąt o ramionach 11,11 i podstawie 14 cm
- komin - 6 x 5 cm (pominęłam)
Składniki na 1 domek + elementy dodatkowe (np. choinki, płotek, ludziki):
600 g mąki pszennej
250 g masła
200 g ciemnego cukru
7 łyżek płynnego miodu lub golden syrupu
1,5 - 2 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej (lepiej dodać mniej niż więcej sody)
5 łyżeczek przyprawy korzennej do piernika
Dodatkowo:
landrynki (cukierki owocowe)
lukier do dekoracji (przepis poniżej)
Dekoracja lukrem:
1 białko
1 szklanka (+ na pewno) więcej cukru pudru
Przygotowanie dania chatka z piernika
...
Do garnuszka włożyć margarynę, cukier, miód lub golden syrup. Podgrzać, do rozpuszczenia cukru i masła, mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić (ale może wciąż być ciepłe).Do misy miksera wsypać mąkę, sodę, przyprawy, wymieszać. Dodać przestudzoną miksturę maślano-cukrową. Zmiksować na gładką masę. Jeśli masa będzie zbyt sypka można dodać łyżkę miodu.
Masę piernikową wałkować na grubość 4 - 5 mm (grubsze ściany są solidniejsze). Wycinać ściany domu, dach i komin z przygotowanych szablonów. Można wycinać na lekko oprószonej mąką powierzchni, następnie przenosić na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Zrobić otwory na okna i drzwi, nasypać do nich pokruszone landrynki (z czubkiem).
Piec w temperaturze 180ºC przez około 12 minut. Ważne, że brzegi powinny się zacząć wyraźnie brązowić. Ciastka zdjąć z blachy po całkowitym ostudzeniu, aby masa cukierkowa ładnie się odkleiła, następnie przełożyć na kratkę, do wystudzenia.
Dekoracja:
Białko utrzeć z cukrem pudrem np. drewnianą pałką lub łyżką. Nie powinno być najmniejszych grudek w lukrze. Prawdopodobnie trzeba będzie dodać więcej cukru pudru (kilka łyżek - do pół szklanki) co zależy od rozmiarów jajka. Lukier powinien być bardzo gęsty. Gęsty na tyle, że będzie się dało z niego zrobić wzorek. Można zrobić próbę: wziąć na patyczek do szaszłyków małą ilość lukru i zrobić wzorek - nie powinien się rozlewać. Z papieru do pieczenia (lub woreczka strunowego) wykonać rożek, odciąć końcówkę (powinna być bardzo mała) i dekorować nim chatkę.
Lukier można zabarwiać barwnikami spożywczymi - wtedy trzeba dodać więcej cukru pudru, bo lukier się rozwodni. Niewykorzystany, dobrze się przechowuje przez noc w temperaturze pokojowej, ale koniecznie w woreczku. Jeśli zastygnie zbyt mocno, wystarczy dodać odrobinę wody.
Sklejać ścianki domku gęstym lukrem z białka. Nie jest to proste, najtrudniejszą czynnością jest przyklejenie dachu, gdyż grozi to zniszczeniem domku, ja swój uratowałam nitką, którą obwiązałam dookoła chatkę, a po dobie, usunęłam nitki.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Chatka z piernika - komentarze
