Chałka na jogurcie

Bardzo puszysta, z chrupiącą skórką
Składniki na chałka na jogurcie
- 1 jajko ( rozbełtać i część zostawić do posmarowania chałki)
- 100 ml jogurtu naturalnego ( powinien być gęsty)
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 4 - 6 łyżek cukru
- 4 łyżki mleka
- 1 łyżka masła ( miękkiego)
- 1/2 łyżeczki soli (łyżeczki kawowej) lub 1/3 łyżeczki herbacianej
Przygotowanie dania chałka na jogurcie
Drożdże wymieszać z cukrem i ciepłym mlekiem. Zostawić na kilka minut aż się napuszą. Do miski wsypać mąkę i sól. Dodać masło, jogurt i podrośnięte drożdże. Dobrze wyrobić. Odstawić na ok. 1 godzinę w przykrytej misce, do wyrośnięcia.Następnie, uderzyć ciasto rękę aby odgazować. Wyłożyć na blat i podzielić na 3 części. Każdą z części delikatnie rozwałkować na długi i wąski prostokąt. Każdy z prostokątów zrolowac jak roladę. Powstaną nam 3 wałeczki, które zaplatamy jak warkocz typowej chałki. Wkładamy do posmarowanej masłem foremki-keksówki . Odstawiamy do wyrośnięcia w przykrytej folią keksówce. Chałka powinna dużo urosnąć. Przed wstawieniem do piekarnika, smarujemy jajkiem i posypujemy czym kto lubi: makiem, kruszonką.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy ok. 30 - 40 minut.
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
Możemy upiec tak jak wyżej, lub zupełnie inaczej : 1. Robiłam z ciasta pleciony wianuszek 2. Były też bułeczki, nadziewane powidłami 3. I chałka, gdzie ciasto przed zrolowaniem smarujemy bardzo miękkim masłem i posypujemy cukrem i makiem (ostatnie zdjęcie)
chleb orkiszowy wieloziarnisty
Orkisz uprawiano wiele lat temu w całej Europie, był znany już w starożytnym Egipcie i Azji. Wymieniany jest nawet w Biblii.Zawiera w swoim składzie 56 % skrobi, 11 % białka, 2,7 % tłuszczy i wiele składników mineralnych. Zawiera też istotne dla człowieka aminokwasy i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Orkisz zawiera ich więcej niż ziarno pszeniczne. Dojrzały orkisz zawiera duże...
Morelowe bułeczki
Lubię bułeczki, o różnych smakach, z masłem i dżemem idealne na leniwe śniadanie lub spokojny podwieczorek. Uwielbiam zapach domowego pieczywa rozchodzący się po pokojach, drażniący obiecujący. Puszyste, delikatne wnętrze, subtelny smak. Rozmarzyłam się…
natknęłam się na przepis na bułeczki morelowe w gazecie Moje Gotowanie ze stycznia 2004 roku i wiedziałam, że go wypróbuję. Efekt przeszedł...
Smakowity razowy chlebek
Przepis ten powstał w wyniku wielu prób, wśród których nie rzadkie były błędy. Jednakże po pewnym czasie udało mi się uzyskać recepturę, która zadowoli niejednego łasucha. Chleb pięknie pachnie, a do tego jest bardzo zdrowy, gdyż zawiera same naturalne składniki. Niestety jego wykonanie jest nieco pracochłonne, ale na weekend warto pokusić się o takie cacko.
Sam proces pieczenia nie zajmuje...