Cadzyk albo cacyk albo tzazik, generalnie mało ważne, jak się pisze, ważne że do grilla wyśmienite [film video]

  
1 5 5 44
2004-05-08
20 minut
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska

Sos cacyk, czadzyk lub też tzatzik. Niezależnie jak go nazwiemy, to i tak mówimy o tym samym pysznym sosie. Cacyk to idealne towarzystwo do ziemniaków z grilla, może również służyć jako "dip" do warzyw, doskonały również jako samodzielne danie, albo chłodnik do grzanek z grilla. Nasz przepis na sos cacyk znajdziesz poniżej.


Składniki na cadzyk albo cacyk albo tzazik, generalnie mało ważne, jak się pisze, ważne że do grilla wyśmienite [film video]

litr naturalnego jogurtu szklanka śmietany [ja preferuję tłustą - smak będzie bardziej zdecydowany] dwa długie ogórki 3 duże ząbki czosnku pęczek szczypiorkukilka łyżek oliwy opcjonalnie kilka włoskich orzechów czarny, świeżo zmielony pieprz sól

Przygotowanie dania cadzyk albo cacyk albo tzazik, generalnie mało ważne, jak się pisze, ważne że do grilla wyśmienite [film video]

Cacyk to idealne towarzystwo do ziemniaków z grilla, może również służyć jako "dip" do warzyw, doskonały również jako samodzielne danie, albo chłodnik do grzanek z grilla.

By był wyśmienity tak, jak to tylko cacyk być może, należy koniecznie zrobić jedną rzecz, o której nasze mamy i babcie, robiąc klasyczny chłodnik, zupełnie nie myślały - należy pozbawić ogórki soku - i myślę, ze to jest zasadnicza różnica pomiędzy cacykiem a chłodnikiem [bowiem przepisów na cacyk jest wiele i trwają zażarte dyskusje, jaka jest jedyna prawidłowa wersja - z drugiej strony jednak, co to kogo tak na prawdę obchodzi, ważne by smaczny był i howgh na ten temat].

Cacyk zaczynam od starcia na bardzo grubej tarce ogórków razem ze skórą [oczywiście umytych, z odkrojonymi końcami], jak nie mam tarki, a często się to zdarza podczas grillowania, kroję ogórki na najmniejszą kostkę, na jaką mi się uda.

Ogórki wrzucam do miski i mocno solę - odstawiam na bok na jakieś dwadzieścia minut. W tym czasie ogórki puszczą sok, który odlewam, dodatkowo jeszcze ogórki "wyciskam", naciskają je swoją dłonią, tak, by jak najwięcej soku z nich wydostać.

Tak przygotowane ogórki wrzucam do jogurtu, dodaję do niego śmietanę, wyciśnięte ząbki czosnku, posiekany drobno szczypiorek, oliwę, doprawiam do smaku solą [tu uważam, bo już ogórki były posolone] oraz pieprzem. Wersja bardziej popisowa zawiera pokruszone orzechy. Wszystko dokładnie mieszam i wstawiam do lodówki na co najmniej godzinę. Cacyk podaję w dużej wazie - każdy nalewa sobie go do czego tam ma i w ilości jakiej chce. Ważne, by był zimny, a i przed podaniem trzeba go zamieszać, oliwa bowiem lubi się rozwarstwiać z jogurtem.

A dzięki temu, że z ogórków usunąłem sok - cały cacyk będzie miał jednolitą konsystencję, a smak ogórków będzie jeszcze bardziej wyraźny.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.