Bułki na niedzielne śniadanko

1 5 5 4
2007-04-22
1 h
bardzo łatwe
Porcje: od 8-12 zależnie od wielkości
pszennej bułki bułeczki śniadania
Bułki na niedzielne śniadanko

Przepis pochodzi ze starego numeru „Kuchni”. Od czasu gdy go tam znalazłam, piekę te bułeczki dość często na niedzielne śniadania. Zaletą jest to, że można je przygotować wieczorem a rano już tylko siup do pieca i można się rozkoszować świeżymi, pysznymi bułkami.


Składniki na bułki na niedzielne śniadanko

50 g rozpuszczonego masła
30 g świeżych drożdży
1 szklanka mleka
½ łyżeczki soli
1 jajko
½ kg mąki pszennej
oliwa do posmarowania

Przygotowanie dania bułki na niedzielne śniadanko

Z podanych składników zagniatamy elastyczne ciasto, formujemy bułeczki. Zależnie czy chcemy mieć małe czy większe bułeczki, wyjdzie nam ich od 8 do 12 bułeczek. Można nadać im dowolny kształt: podłużny, okrągły czy zrobić wałeczki i zawiązać w supełki. Ciasto jest bardzo elastyczne, więc daje się łatwo formować. Gdy już mamy nasze bułeczki o takim kształcie, jaki nam się najbardziej spodobał, układamy je na blasze z papierem do pieczenia, nakrywamy luźno folią spożywczą i odstawiamy do zimnego lub na najniższą półkę w lodówce. I idziemy spać. Rano przynosimy bułki, nagrzewamy piekarnik do 190 stopni. Smarujemy bułki oliwą i pieczemy ok. 15-20 minut (zależnie od ich wielkości).

Można te bułeczki przygotować również bezpośrednio przed pieczeniem. Wtedy dodajemy lekko podgrzane mleko, a ciasto do rośnięcia nie wystawiamy do zimnego, tylko rosną w cieple.

Przepis znajduje się w kategoriach: Chleb Chleb » Bułki
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.