»
Przepisy »
Grzyby »
Potrawy z grzybów leśnych »
Bułki drożdżowe do odrywania - z kapustą i suszonymi grzybami
160 minut
łatwe
Porcje: forma o średnicy 28 cm i wysokości 5 cm
Bułki drożdżowe do odrywania z kapustą i suszonymi grzybami są bardzo smaczne, idealne na wigilijny stół. Podawaj z gorącym barszczem. Puszyste ciasto, grzybowy farsz - całość jest naprawdę wyjątkowa.
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na bułki drożdżowe do odrywania - z kapustą i suszonymi grzybami
ciasto:
2 i 1/2 szklanki pszennej mąki 480 (40 dag)
3 dag świeżych drożdży
10 dag masła
3/4 szklanki mleka
1 czubata łyżka cukru
3 żółtka
1 płaska łyżeczka soli
do wysmarowania formy i ciasta:
2 łyżki masła
do posypania:
1 łyżka całych ziaren kminku
nadzienie:
3/4 kg kiszonej kapusty
1 cebula średniej wielkości
spora garść suszonych grzybów
4 łyżki oleju
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
opcjonalnie:
2 łyżki sosu sojowo-grzybowego
2 i 1/2 szklanki pszennej mąki 480 (40 dag)
3 dag świeżych drożdży
10 dag masła
3/4 szklanki mleka
1 czubata łyżka cukru
3 żółtka
1 płaska łyżeczka soli
do wysmarowania formy i ciasta:
2 łyżki masła
do posypania:
1 łyżka całych ziaren kminku
nadzienie:
3/4 kg kiszonej kapusty
1 cebula średniej wielkości
spora garść suszonych grzybów
4 łyżki oleju
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
opcjonalnie:
2 łyżki sosu sojowo-grzybowego
👩🍳😋👍Chcesz na święta podać lekką, pyszną, niebanalną sałatkę?
Z łatwo dostępnych, niedrogich produktów, które kupisz w każdym większym sklepie?
Łatwą i szybką do przygotowania?
To świetnie się składa, bo ja mam dla Ciebie aż 100 takich przepisów! Tak, dokładnie 100!
👍 kliknij po ❤️💕💛kliknij po SUPER SAŁATKI
Przygotowanie dania bułki drożdżowe do odrywania - z kapustą i
... suszonymi grzybami
- Grzyby opłucz w wodzie (by pozbyć się ewentualnego piasku). Przełóż go garnka, zalej 3 szklankami wody, gotuj na średnim ogniu, aż będą miękkie.
- Spróbuj kapusty - jeśli jest bardzo kwaśna, przepłucz ją pod bieżącą wodą. Jeśli zaś jej smak Ci dpowiada, przełóż do garnka, wlej około 4 szklanek wody (kapusta powinna w niej swobodnie pływać) i gotuj na średnim ogniu, aż będzie miękka, ale jeszcze chrupka. Dodaj do kapusty wodę z gotowania grzybów i odparuj płyn na dużym ogniu.
- Cebulę pokrój na drobną kostkę. Grzyby pokrój na cienki paseczki.
- W dużej patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę i smaż często mieszając, aż się zeszkli. Dodaj kapustę i grzyby, dokładnie wymieszaj i trzymaj na średnim ogniu, aż płyn całkowicie odparuje. Dopraw solą, pieprzem i sosem sojowo-grzybowym - kapusta powinna mieć wyraźny, mocno pieprzny smak.
- Drożdże rozetrzyj z łyżką cukru, dodaj 4 łyżki mleka, odstaw w ciepłe miejsce na około 10 minut.
- Pozostałe mleko wlej do rondelka, dodaj masło, postaw na małym ogniu i doprowadź do rozpuszczenia masła. Odstaw do przestudzenia.
- Do miski przesiej mąkę z solą, dodaj mleko z masłem, wyrośnięte drożdże, żółtka, dokładnie wymieszaj. Masa powinna być dość gęsta. Przykryj ściereczką i odstaw na 10 minut.
- Stolnicę wysyp mąką, wyłóż ciasto i wyrabiaj przez kilka minut, aż będzie odstawać od rąk, w razie potrzeby dosyp trochę mąki.
- Przełóż do miski wysypanej mąką, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut.
- Wyrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę wysypaną mąką i rozwałkuj na prostokąt o wymiarach mniej więcej 25 x 35 cm. Rozłóż na nim warstwę kapusty.
- Ciasto zwiń w rulon, krój na plastry o grubości równej połowy wysokości Twojej formy. Układaj je luźno na wysmarowanej masłem formie. Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce, aż ciasto znowu podwoi swoją objętość (około 30 minut). Posmaruj roztopionym masłem i posyp kminkiem.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 25-30 minut, aż wierzch będzie miał piękny, złoty kolor.
Bułki drożdżowe do odrywania - z kapustą i suszonymi grzybami - komentarze
małaczarna
12.01.2015 09:17
Wczoraj robiłam już po raz drugi. Kiedy zrobiłam je po raz pierwszy, przestraszyłam się troszkę tego sosu sojowego w kapuście, gdy jej spróbowałam. Zupełnie niepotrzebnie, bo przepis jest rewelacyjny a smak kapusty .... niebo w gębie. Co prawda daję pieczarki zamiast prawdziwych grzybów. Wykorzystałam go do krokietów. Wszystkim baaaaaardzo smakowało. Dzięki za kolejny super przepis....
vimarlena
5.08.2013 10:31
Super!. Nie tylko na jesienno-zimowe wieczory. Jeszcze parę słoiczków kapusty i suszonych grzybków zostało z ubiegłorocznych zbiorów, to i gości zaskakuję - skutecznie.
agatamk
23.01.2013 09:09
Jeszcze coś zdradzę ;) do farszu dodałam pokrojony w plasterki kabanos wieprzowy (musi być tradycyjny, nie przesuszony). Kiedy go już pokroiłam, pomyślałam, że można też bez krojenia zwinąć go w rulonie - wtedy w samym środku ślimaczka upiecze się kiełbaska. Też może być pysznie. Następnym razem (a więc wkrótce) sprawdzę.
agatamk
22.01.2013 22:50
Na szczęście zrobiłam podwójną porcję :) Rewelacja. Polecam.
Becenas
13.01.2013 17:48
Wspaniale buleczki. Farsz doskonale komponowal sie z delikatnym ciastem. Zdecydowanie bedzie powtorka, na pewno przed nastepna Wigilia.
solienna
11.01.2013 19:23
Bardzo pyszne, delikatne, pachnące i zachwycające bułeczkowe zawijasy. Zrobiłam w drugi dzień świąt (nie jeszcze potem i jeszcze:) z nadzieniem z kapusty i grzybów, które zostało z pierogów świątecznych. Można powiedzieć, że bułeczki uzależniają i same przyczepiają się do rąk. Znajomy Niemiec, który również zaznał przyjemności współbułeczkowania, najadł się tak, że prawie nie mógł spożyć reszty posiłku:) Polecam!
Yola
11.01.2013 18:36
hmmmm... zrobiłam z pysznym ale ciężkim farszem z ziemniaków, twarogu i kaszy gryczanej i...... katastrofa - zakalec, ciasto na dole się nie upiekło, było właściwie zupełnie surowe pomimo przedłużonego czasu pieczenia. A wersja z kapustą była rewelacja, chyba się poddaję z eksperymentami... Ale już wiem, że farsz musi być lekki.. Ten cięzki to był wzięty z przepisu na kulebiak i chyba za dużo go było. A może jakiś inny był błąd?
---
Grzegorz: to jest ciasto na niezbyt ciężki farsz, ziemniaki i kasza to jednak dużo więcej niż kapusta, stąd ten efekt. Następnym razem proponuję dać mniej tego farszu i dodać do niego pianę z białek - będzie dużo lżejszy :)
anemon
10.01.2013 20:17
Dziękuję za odpowiedź, właśnie tak zrobiłam i bułeczki wyszły rewelacyjnie.
anemon
4.01.2013 22:02
Ponieważ nie mam formy o średnicy 28 cm i muszę je upiec w innej, mam pytanie: jak duże odstępy zostawiałeś między bułkami? Muszę je upiec, bo wyglądają wspaniale, smaku się domyślam.
---
Grzegorz: w zasadzie to nie było pomiędzy odstępów :) ułożyłem je po prostu luźno - czasem się ze sobą stykały, czasem był 1-2 cm przerwy :)
Yola
31.12.2012 16:32
Ja zrobiłam na przed Wigilią żeby wypróbować, ciasto rewelacja- bez pudła wychodzi. kapusta też super , dałam strasznie dużo pieprzu, aż grzało. Nie zdążyłam podsmażyć, zjedzone na pniu..... Będę eksperymentować z różnymi farszami....
strawberry5
30.12.2012 16:50
Pierwszy raz zrobiłam ciasto drożdżowe - i wyszło :)
pierwszy raz robiłam kapustę z grzybami - i była przepyszna :)
Bułeczki te obaliły moje obawy związane z drożdżami, bo choć bardzo lubię piec nigdy z drożdżami nie piekłam.. Już zdążyłam nawet zrobić ich słodką wersję, ale tak naprawdę wolę tę wytrawną. Faktycznie podsmażone bułeczki na maśle są przepyszne. Na 100 % wchodzą do mojego wigilijnego menu w przyszłym roku.
karlitka
19.12.2012 18:18
A czy bez odsmażania na drugi dzień czuć, że bułki są już nieświeże?
---
Grzegorz: bułki są świeże przez kilka dni :) Ale podobno odsmażane są lepsze :)
~anja74
17.12.2012 22:36
A z samym farszem grzybowym można zrobić? Gotuję zupę (barszcz) grzybowy a potem grzybki i włoszczyznę, na których nagotowałam zupę mielę na farsz. Do tej pory (z pokolenia na pokolenie) robiliśmy bułki drożdżowe więc przydałaby się jakaś odmiana. Tylko wtedy nie dodawałabym chyba tego kminku, prawda?
---
Grzegorz: oczywiśćie można zrobić bułki z farszem grzybowym. Kminek nie jest wtedy konieczny :)