» Przepisy » Zupy » Zupy z ryb i owoców morza » Bulion rybny

Bulion rybny


1 5 5
2019-11-27
0k. 1 i 1/2 godziny
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Bulion rybny

Bulion rybny jest pyszny i łatwy do przygotowania. Dzięki dodatkowi ryb morskich bulion zyskuje ciekawy smak i aromat. Bulion z ryb to pomysł na ciepłą zupę na wigilijną kolację. Bulion rybny podany z łazankami będzie smakował wyśmienicie :)

Głównym składnikiem bulionu rybnego są rzecz jasna ryby. Wybierz ryby morskie. Sprawdzi się tu łosoś, halibut czy dorsz. Do ryb dołączyły warzywa. W bulionie znajdziesz pora, cebulę, marchewkę, pietruszkę, kawałek selera, a także koperek i natkę. Nie zabrakło przypraw, które dodaje się do tradycyjnych bulionów warzywnych czy mięsnych, czyli liści laurowych oraz ziarenek ziela angielskiego i czarnego pieprzu. Bulion rybny jest delikatny i po prostu bardzo dobry :)

Przepis na bulion rybny nie jest trudny, a efekt końcowy jest pyszny. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi zdobędziesz wiedzę, jak zrobić tę pyszną zupę z ryb :)

  • Przepis na bulion rybny jest łatwy. Na pewno poradzisz sobie z przygotowaniem tego przepysznego wywaru z ryb bez żadnych problemów :)
  • Na przygotowanie bulionu rybnego warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Sekretem dobrego bulionu rybnego jest to, że powinien się gotować na małym ogniu troszkę dłużej niż inne zupy.
  • Lista składników to produkty, które są dostępne w sklepach przez cały rok. Bulion rybny można więc gotować bez względu na pogodę za oknem :)

Bulion rybny znany jest nie tylko w Polsce. Ta ciekawa zupa ma swoje odpowiedniki także w innych krajach. We Francji fumet de poisson jest jedną z podstaw klasycznej kuchni tego kraju. W Rosji je się uchę i szczi. Węgrzy na bulion rybny mówią halaszle, a Holendrzy waterzooi. W Hiszpanii króluje zarzuela de mariscos. W Tajlandii to znana także w Polsce zupa tom yum. Japończycy natomiast gotują misoshiru i suimono.

Bulion rybny to nie tylko smaczny wywar. Bulion można także dodawać do innych potraw. Na jego bazie ugotujesz inną zupę. Może być składnikiem sosu, gulaszu czy rybnego pasztetu. Idealnie pasuje do dań z rybami w roli głównej. Bulion rybny możesz dodać do risotto z krewetkami, curry czy paelli. Bulion rybny doskonale skomponuje się z innymi składnikami dań z rybami i przyjemnie uwydatni ich smak :)

Oprócz ryb morskich do bulionu rybnego możesz dodać owoce morza. Bardzo fajnego smaku nadadzą krewetki, langustynki czy kraby. Wśród składników na bulion rybny mogą znaleźć się także ziemniaki, papryka, a nawet pomidory. Bulion rybny świetnie smakuje z makaronem jak tradycyjny rosół lub z ciepłymi chrupiącymi grzankami :)

Według ludowych podań w czasie wigilii Bożego Narodzenia należy spróbować wszystkich znajdujących się na stole potraw. Ma to przynieść szczęście i zapowiedź, że nie zabraknie ich w kolejnym roku. Jeżeli jednym z wigilijnych dań będzie bulion rybny, możesz być pewna, że nie będzie osoby, która nie będzie chciała go spróbować. Bulion rybny jest przepyszny, a podany z łazankami lub nitkami, będzie bardzo przyjemnym świątecznym daniem :)


Składniki na bulion rybny

6 szklanek wody
1 kg ryb różnego rodzaju (np. halibut, łosoś, dorsz)
2 średnie marchewki
1 duża cebula
1 por (biała część i liście)
1 pietruszka
1 cebula
kawałek selera
3 liście laurowe
5 ziaren ziela angielskiego
10 ziaren czarnego pieprzu
kilka gałązek kopru
kilka gałązek natki
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka soku z limonki
sól
świeżo mielony czarny pieprz

Przygotowanie dania bulion rybny

...

  • Ryby umyj i osusz.
  • Cebulę pokrój na ćwiartki. Por dokładnie umyj i przekrój na dwie lub trzy mniejsze kawałki. Pietruszkę, marchewki i seler obierz.
  • Warzywa oraz koperek i natkę włóż do garnka i zalej wodą. Zagotuj.
  • Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i pieprz w ziarnach.
  • Wlej sos sojowy i sok z limonki. Dopraw solą. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem 30 minut.
  • Do garnka włóż ryby. Bulion gotuj kolejne 30 minut minut.
  • Z bulionu wyjmij warzywa i ryby. Bulion przecedź przez sito.
  • Bulion rybny podawaj jako zupę z kawałkami ryb. Możesz też wykorzystywać go jako bazę do innych zup lub potraw :)


Rada: Do bulionu rybnego możesz dodać także resztki ryb jak łby czy skóry.



Zdjęcia i pomysł: Kamila Dąbrowska-Grec

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.