Biszkopt - przepis podstawowy

  
1 5 5 18
2007-02-20
przygotowanie ciasta 15 min. pieczenie30-40 mn.
łatwe
Porcje: 12-18
Kuchnia europejska

Taki prosty przepis na biszkopt, mogący służyć za podstawę dla wielu tortów. Zawsze się udaje, nigdy nie opada i w ogóle same superlatywy.


Składniki na biszkopt - przepis podstawowy

Biszkopt:
1 szkl. mąki
płaska (!) łyżeczka proszku do pieczenia
5 jajek
2/3 szkl. cukru

Przygotowanie dania biszkopt - przepis podstawowy

Białka oddzielić od żółtek.
Ubić białka z cukrem na sztywną pianę. To ważne trzeba bić tak długo, aż da się ją prawie kroić nożem, nie może być gęsta i taka jakby ciągnąca, wtedy nie urośnie taki jak trzeba.

Do białek ciągle ubijając dodawać żółtka.

Później na najmniejszych obrotach miksera albo w ogóle łyżką, delikatnie jakby się zagarniało chmury, wmieszać mąkę.
W tej części procesu chodzi o to, żeby pod ciężarem mąki ciasto nie siadło, żeby nadal było lekkie i puszyste, a nie ciężkie i gumowate.

Wstawić do piekarnika i piec w temp 180 st przez czas uzależniony od grubości ciasta. Jeżeli pieczasz w tortownicy to wtedy będzie grubsze i wyższe a jeżeli w dużej blaszce to cieńsze i krócej się piecze.

Zasada co do długości pieczenia biszkoptu jest nast:

najpierw podnoszą się (rosną) brzegi ciasta, one też najpierw się rumienią i już dalej nie mogą urosnąć. Potem zaczyna rosnąć środek w związku z tym wybrzusza się i zawsze na środku ciasta powstaje górka.
Potem ta górka rumieni się tak jak reszta. Ale to nie jest jeszcze moment na wyjęcie ciasta. Dopiero kiedy ta górka w środku zacznie samoczynnie lekko opadać, zrówna się z bokami i na środku pojawią się zmarszczki wtedy można wyjąć.
Zostawić do ostygnięcia.


Polecam :-)

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.