Bigos Grześka z Aleksandrowa pod Radzyminem - sielski, anielski z nutą miejską

Bigos Grześka z Aleksandrowa pod Radzyminem - sielski, anielski z nutą miejską, nieco lżejszy, niż tradycyjny. Za to smaku nie można mu odmówić. Wszystko w nim idealnie harmonizuje. Dobry już po pierwszym gotowaniu, pyszny po drugim, urokliwie przesmaczny po trzecim.
Składniki na bigos grześka z aleksandrowa pod radzyminem - sielski, anielski z nutą miejską
1/2 surowego kurczaka
1/2 kg żeberek (nie muszą być specjalnie chude)
1/2 kg kiełbasy wędzonej w prawdziwym dymie
2 spore cebule
2 duże, twarde, słodkie jabłka
garść suszonych śliwek
5 listków laurowych
5 ziaren ziela angielskiego
20 ziaren czarnego pieprzu
6 całych ziaren jałowca
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
2 czubate łyżki cukru
2 łyżki oleju
przyprawy do pieczenia mięsa:
2 łyżeczki czerwonej papryki w proszku
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
3 łyżeczki soli
1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
1 łyżeczka zmielonego kminku
1 łyżeczka zmielonej kolendry
Przygotowanie dania bigos grześka z aleksandrowa pod radzyminem - sielski, anielski z nutą miejską
- Spróbuj kapusty - jeśli jest bardzo kwaśna, przepłucz już w zimnej wodzie, jeśli zaś jej smak Ci odpowiada, włóż do dużego garnka, wlej tyle wody, by kapusta w niej swobodnie pływała, dodaj listki laurowe, ziarna pieprzu oraz ziarna jałowca. Doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut co jakiś czas mieszając i ewentualnie uzupełniając wodę.
- Obraną cebulę pokrój na ósemki. Kurczaka podziej na kilka kawałków. Żeberka pokrój na kawałki (wielkość nie jest ważna). Wymieszaj wszystkie przyprawy do pieczenia mięsa. Natrzyj nimi kawałki kurczaka i żeberek. Przełóż do naczynia żaroodpornego, dodaj cebulę, skrop olejem, wymieszaj, i wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Piecz przez pół godziny - mięso powinno być z wierzchu prawie przypalone (w środku nie musi być upieczone, to nie ma znaczenia).
- Upieczone mięso i cebulę włóż do kapusty i gotuj na małym ogniu przez 30 minut. Wyjmij, ostaw do wystygnięcia, usuń kości, podziel na małe kawałki, włóż do kapusty. Wymieszaj i odstaw na noc do chłodnego miejsca.
- Na drugi dzień bigos zagotuj. Dodaj nieobrane (usuń też gniazda nasienne) jabłka pokrojone na ósemki oraz śliwki pokrojone na cienkie paski.
- Gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut, co jakiś czas mieszając.
- Do suchego rondelka wsyp cukier, włącz ogień i mieszając skarmelizuj go do ciemnej barwy, aż zacznie się lekko dymić. Dodaj ostrożnie do bigosu (uważaj, jest bardzo gorący i może pryskać podczas przelewania). Wymieszaj. Bigos dopraw solą i dużą i ilością świeżo zmielonego, czarnego pieprzu - smak bigosu powinien być wyraźny.
- Bigos jest w zasadzie gotowy, aczkolwiek jest najlepszy na trzeci dzień po ponownym jeszcze zagotowaniu. Ale tego prawdę mówiąc nie wiem, nie zdarzyło mi się, by zostało coś na trzeci dzień :) A jak Tobie się uda, to koniecznie napisz w komentarzu, czy to prawda :)
❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Pieniędzy zaoszczędzisz! Bo to, co zdrowe, naturalne sprawia, że jesteśmy w lepszej formie.
A domowe jedzenie BEZ chemii to najlepszy sposób, by się dobrze trzymać 🙂
❤️ Przygotowanie wielu rzeczy w domowej kuchni jest dużo tańsze, niż ich sklepowe odpowiedniki.
❤️ Fakt, spędzisz nieco więcej czasu w kuchni niż zwykle (ale w kuchni jest faaajnie(, ale smak, aromat i PRZEDE WSZYSTKIM ich wartościowy skład jest wart. Jedząc zdrowo, będziesz oczywiście w lepszej formie, czyli rzadziej będziesz korzystać z usług lekarzy i aptek.
❤️ Podsumowując: to, co domowe, jest najlepsze. A przed Tobą 100 starannie dobranych przepisów, z których będziesz często korzystać.
No jasne, że jest promocja! Noworoczna.
Nie skorzystasz, Twój wybór. Więcej się taka okazja nie powtórzy.
Kliknij ❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...
Tradycyjna zupa ogórkowa
Co jest sekretem zupy ogórkowej przygotowanej według tradycyjnego przepisu? To pyszne ogórki kiszone podsmażone na maśle :) Zupa ogórkowa nabiera wtedy niesamowitego smaku i super aromatu.
Przepisów na zupy ogórkowe tradycyjne są tysiące. Ten sprawdzony przepis na ogórkową tradycyjną właśnie dołączył do grona różnych propozycji na ten rodzaj zup. Ogórkową lubimy, a od czasu do czasu warto...
Pomidorowa błyskawiczna - w kilkanaście minut!
Ilu jest kucharzy, tyle przepisów na zupę pomidorową. Ten przepis jest trochę inny niż te wszystkie tradycyjne, bo tę zupę pomidorową przygotujesz błyskawicznie :)
To świetny przepis na pyszną pomidorówkę, którą ugotujesz w 20 minut. Tak, taka pomidorowa błyskawiczna jest możliwa. Bo szybkie wcale nie oznacza, że niezdrowe czy niedobre. Wystarczy, że będziesz postępować według tego...