» Przepisy » Przepisy na obiad » Zupy » Biełucha - zupa z kwaśnego mleka z wędzonym boczkiem

Biełucha - zupa z kwaśnego mleka z wędzonym boczkiem


1 5 5
2022-03-21
45 minut
bardzo łatwe
Porcje: 6-8
Kuchnia europejska
Biełucha - zupa z kwaśnego mleka z wędzonym boczkiem

Biełucha to tania, prosta i jednocześnie bardzo smaczna, sycąca zupa. W smaku przypomina nieco żurek, ale nie jest to żurek ani biały barszcz.
Kilka składników, proste wykonanie. To danie regionalne, pochodzące z Beskidu Śląskiego. Jest w niej wędzony boczek, kwaśne mleko i ziemniaki. Świetnie smakuje na drugi dzień po odgrzaniu.

Jeśli lubisz proste, niezobowiązujące smaki, to ta zupa przypadnie Ci do gustu, w innym przypadku zapraszam Cię na inne zupy :)
Ale nie dowiesz się, jeśli nie spróbujesz, a moim zdaniem ta zupa warta jest tego, by ją raz na jakiś ugotować, bo proste, regionalne smaki mają dużo uroku.


Składniki na biełucha - zupa z kwaśnego mleka z wędzonym boczkiem

1 litr kwaśnego mleka (maślanki lub kefiru)
1/2 litra (2 szklanki) wody
250 ml kwaśniej śmietany (najlepiej 18%)
500 g ziemniaków
350 g wędzonego, chudego parzonego boczku
1 średniej wielkości cebula
3 ząbki czosnku
2 łyżki drobno posiekanego koperku
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania biełucha - zupa z kwaśnego mleka z wędzonym

... boczkiem

  • Boczek pokrój na niezbyt cienkie plastry, o takiej długości, by zmieściły się na łyżce.
  • Obrane ziemniaki pokrój na kostkę o boku około 2 cm.
  • Cebulę pokrój na drobną kosteczkę, czosnek przeciśnij przez praskę.
  • Do garnka wlej zimną wodę, dodaj boczek, postaw na ogniu, doprowadź do wrzenia. Gotuj na małym ogniu przez 20 minut.
  • Dodaj ziemniaki i czosnek, gotuj aż nieco zmiękną (około 5-7 minut).
  • Kwaśne mleko wymieszaj ze śmietaną. Wlej do garnka z boczkiem i ziemniakami, wymieszaj, doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu 5-7 minut, aż ziemniaki będą całkowicie miękkie. Dopraw solą i pieprzem.
  • Dodaj koperek, wymieszaj, zestaw z ognia.


Biełucha - to tania zupa z tanich, ogólnie dostępnych składników

Regionalne, polskie dania opierają na prostych, wszędzie dostępnych składnikach. I tak jest właśnie w przypadku biełuchy. To tylko kwaśne mleko wymieszane z kwaśną śmietaną (które można zastąpić maślanką lub kefirem), trochę wędzonego boczku, ziemniaki oraz cebula i czosnek dla smaku. Jeśli chodzi o przyprawy to nie ma ich wiele, tylko sól i pieprz. Nie można jednak zapomnieć o koperku, który sprawia, że zupa zyskuje na lekkości oraz kolorze.

Oryginalny przepis jest na kwaśnym mleku. A takie kupisz teraz w każdym sklepie, możesz je też zrobić własnoręcznie, pozostawiając zwykłe mleko (nie uht) w temperaturze pokojowej na kilkanaście godzin.

A ile boczku, ile ziemniaków oraz ile cebuli dodać do zupy? Tyle, ile jest podane w tym przepisie "krok po kroku", lub tyle, ile uważasz. Nigdzie bowiem w kulinarnej literaturze nie ma super dokładnego przepisu na tę zupę, jakby nie patrzeć gospodynie domowe z Beskidu Śląskiego nie odmierzały ich w gramach i mililitrach. Lubisz ziemniaki? Mam tu wielki wybór przepisów na ziemniaki.

Jak smakuje biełucha?

Wbrem pozorom, bo składników w niej nie jest dużo, smak zupa ma całkiem rozbudowany. Aromat wędzonego boczku miesza się z czosnkiem i delikatnym, kwaskowatym smakiem kwaśnego mleka. Koperek zaś jest "kropką nad i" całej tej harmonii prosty smaków.

Niektórzy (przepisów na biełuchę w internecie nie ma dużo) zalecają wpierw podsmażyć boczek i cebulę. Moim zdaniem nie jest dobre rozwiązanie, bo zupa tak przygotowania traci swoją delikatność.

Warto zrobić podwójną porcję, bo biełucha ma bardzo przyjemny smak na drugi dzień po odgrzaniu.
Jeśli lubisz takie fajne, polskie klimaty regionalne, to te przepisy na dania z różnych regionów Polski też Ci się spodobają.
Ser dojrzewający podpuszczkowy, prażuchy, babka ziemniaczana, podlaskie racuchy czy kluski śląskie to tylko jedne z wielu sprawdzonych przepisów na nasze wspaniałe, regionalne polskie dania.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.