» Przepisy » Ciasta i ciastka » Ciastka i ciastka bez pieczenia » Biały blok czekoladowy z pistacjami i żurawiną

Biały blok czekoladowy z pistacjami i żurawiną


1 5 5
2015-04-12
1 godzina
łatwe
Porcje: ok. 15
Kuchnia europejska
Biały blok czekoladowy z pistacjami i żurawinąSkładniki na biały blok czekoladowy z pistacjami i żurawiną

125g masła
100g cukru
100ml wody
250g pełnego mleka w proszku
220g herbatników petit beurre
150g pistacji (waga po usunięciu skorupek)
100g suszonej żurawiny
50g kandyzowanej skórki pomarańczowej

Przygotowanie dania biały blok czekoladowy z pistacjami i żurawiną

...

1. Przygotowujemy pistacje
Obieramy je ze skorupek i staramy się usunąć jak najwięcej fioletowej skórki, powstałej przy ich prażeniu. Możemy użyć pistacji niesolonych. Ja, w ramach tego, że ich cena jest absurdalnie wysoka, kupuję pistacje solone, a następnie płuczę je dokładnie i suszę na kilka godzin lub dzień przed planowanym przygotowywaniem deseru.

2. Przygotowujemy ciacha
Herbatniki dzielimy na dwie równe części. Pierwszą rozdrabniamy na pył blenderem (możemy również włożyć herbatniki do woreczka i porządnie utłuc je wałkiem). Drugą część łamiemy na mniejsze kawałki.

3. Przygotowujemy formę
Standardową keksówkę wykładamy folią spożywczą (polecam przykleić brzegi foli do formy taśmą samoprzylepną, wtedy nie będziemy musieli używać niecenzuralnych słów przy wykładaniu masy do formy i jej w niej wyrównywaniu).

4 Bierzemy się za robotę
Odmierzamy wszystkie składniki i przygotowujemy je sobie zawczasu, gdyż masa będzie bardzo szybko tężeć i nie będziemy mieć czasu na to, żeby odważać bakalie i rozcinać torebeczki w trakcie mieszania.
Do rondelka wrzucamy masło, cukier, wlewamy wodę i podgrzewamy to wszystko do ładnego rozpuszczenia i połączenia wszystkich składników. Następnie zdejmujemy z ognia i do takiej ciepłej masy dodajemy mleko w proszku. Miksujemy przez chwilę, dodajemy zmielone herbatniki i znów miksujemy jeszcze chwilę do uzyskania jednolitej masy. Od tego momentu masa będzie już bardzo szybko tężeć, więc zaczynamy działać szybko. Odstawiamy mikser, łapiemy łychę i do naszej bardzo gęstej masy wrzucamy razem żurawinę, pistacje i pomarańczę. Mieszamy, aby rozłożyć bakalie w masie w miarę równomiernie. Na końcu wrzucamy herbatniki połamane na kawałki, znów chwilę mieszamy i od razu wykładamy do przygotowanej wcześniej formy. Dociskamy masę, wyrównujemy wierzch i wkładamy na minimum 2 godziny do lodówki.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.