Barszcz ukraiński
Barszcz ukraiński to zupa, której nie trzeba przedstawiać. Oryginalny przyrządzany jest z kwasu buraczanego. Można jednak kwas zastąpić sokiem z cytryny lub dodać do zupy gotowego koncentratu barszczu. Przepis koniecznie do spróbowania!
Składniki na barszcz ukraiński
4 buraki średniej wielkości - około 3/4 kg
4 ziemniaki średniej wielkości
4 szklanki bulionu
4 szklanki wody
2 marchewki
1 korzeń pietruszki
sok z cytryny
1 puszka białej fasoli - 25 dag
1 liść laurowy
2 łyżki masła
2 ziarna ziela angielskiego
4 ziarna czarnego pieprzu
cukier do smaku
1 ząbek czosnku
sól
świeżo zmielony czarny pieprz
1/2 szklanki kwaśnej śmietany
1 łyżka mąki
Przygotowanie dania barszcz ukraiński
- Buraki, marchewki oraz pietruszkę obierz, umyj i pokrój "w zapałkę".
- Na patelni rozgrzej masło, wrzuć pokrojone warzywa i cały czas mieszając smaż na średnim ogniu przez 5 minut, aż się lekko zeszklą. Warzywa przełóż do garnka, zalej bulionem i wodą, dodaj ziele angielskie, pieprz w ziarnach, liść laurowy i gotuj na wolnym ogniu przez 20 minut.
- Pomidory natnij płytko i zalej wrzątkiem a po 2 minutach wyjmij, obierz ze skóry i pokrój na ćwiartki. Potem usuń nasiona oraz sok i pokrój je na drobną kostkę. Tak przygotowane wrzuć do zupy.
- Ziemniaki obierz i pokrój na kostkę o boku ok. 2 cm. Dodaj je do zupy, kiedy warzywa będą prawie miękkie.
- Ząbek czosnku zmiażdż ze szczyptą soli i dodaj do barszczu. Gotuj przez 10 minut, następnie wrzuć odsączoną z zalewy fasolę, wymieszaj i trzymaj na ogniu jeszcze kilka minut.
- Zupę dopraw solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny - powinna mieć zdecydowany smak.
- Śmietanę wymieszaj dokładnie z mąką, posól, dolej do niej kilka łyżek gorącej zupy i znowu wymieszaj dokładnie. Wlej do barszczu i doprowadź do wrzenia.
- Teraz garnek zdejmij z ognia i przykryj. Po 5 minutach zupa ma właśnie ten smak, który mieć powinna (czasem trzeba ją jeszcze odrobinę doprawić cukrem lub sokiem z cytryny).
Jeśli nie lubisz dużej ilości buraków zupie, możesz najpierw ugotować połowę buraków w bulionie, a kiedy będą całkiem miękkie wyrzucić je i następnie postępować zgodnie z przepisem. Barszcz można również przyrządzić używając zamiast bulionu wody.
- A, że mój syn zdrowo się odżywia i dość obficie (trenował i nadal trenuje sztuki walki), "śmieciowe" jedzenie nie wchodziło w rachubę. Drożdżówki i kefir ze sklepu nie wystarczały. Obiady w stołówce na uczelni nie były złe, ale stanowczo niezbyt dobrze zbilansowane.
- Wiesz, ja lubię gotować, więc codzienne przygotowanie kilku pudełek nie było dla mnie wyzwaniem, a raczej przyjemnością. Skorzystała z tego też oczywiście moja Żona, której nadal często przygotowuję jedzenie w pudełkach.
- Testowałem różne dania. Pewnie setki. Jedzenie do pudełek musi być bowiem pozbawione intensywnych aromatów oraz produktów, które są ciężkostrawne i mogą być powodem różnych dolegliwości, zwłaszcza przy siedzącym trybie.
Wszystkie dania muszą być pełne cennego białka, dających energię węglowodanów, odpowiedniej ilości tłuszczów oraz witamin i mikroelementów.
No jasne, że muszą być też smaczne i ładne, jemy przecież oczami. Z tego względu muszą się dobrze przechowywać w pudełkach przez kilka godzin.
Co ważne, sprawdzają się też w domu. Zdarza mi się często wyjeżdżać na dzień lub dwa, wtedy lodówkę zapełniam... pudełkami :)
- Fakt, na początku było kilka posiłków, które się nie sprawdziły - najczęściej były w nich składniki, które po kilku godzinach zamieniły się w mało apetyczną papkę. Albo sałatki, które mocno zwiędły. Ale praktyka czyni mistrza :)
W końcu to 5 lat :) Oraz setki zestawów pudełek "extra" zamiast kanapek, czy na weekendy, kiedy jeździłem na rowerze i nie było mnie w domu :)
- Te lata doświadczeń zawarłem w mojej najlepszej książce.
O, tej Książce z przepisami na ZDROWE obiady
Jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, dbać o swoją rodzinę, to ta książka jest właśnie dla Ciebie.
✅ DARMOWA DOSTAWA!
✅ SUPER GRATIS
✅ BŁYSKAWICZNA WYSYŁKA!
👉👉👉 Kliknij po NOWĄ książkę z NAJLEPSZYMI przepisy na obiady »»
Burgery buraczane nie tylko dla wegan wg Jadłonomii
Przeglądając książkę Marty Dymek "Jadłonomia" ten przepis od razu wpadł mi w oko i zaznaczyłam go karteczką. Po pierwsze dlatego, że ma w sobie buraki - warzywo cud :) Po drugie dlatego, że składniki są w każdym sklepie. A po trzecie, bo robi się je dosłownie chwil kilka.
Na dodatek te burgery przekonają najbardziej zatwardziałego mięsożercę, że warzywa to moc. Moc smaku. Każdy kto...
Sałata z pieczonymi burakami, fetą i prażonymi ziarenkami
Sałata z pieczonymi burakami, fetą i prażonymi ziarenkami, to pyszna, zdrowa sałatka. Polecam przed obiadem, jako przystawkę lub na kolację. Smaczna jako forma lunchu. Kolorowa, słodka, aromatyczna. Z wyraźną fetą, chrupiącą cebulą i ziarnami. Do tego zachwycające buraki.
A swój oryginalny smak i właściwości zawdzięcza sosowi, który zawiera olej z pestek dyni. To jeden z najlepszych...
Klasztorna minestrone
Przygotowana według receptury benedyktyna, brata Victora. Według autora o jej niezwykłym smaku decyduje dodatek wina, a moim wkładem w recepturę jest użycie fasoli świeżo wyłuskanej i zasmażka: kiedy skończyłam zupę wydawało mi się, że czegoś jej jeszcze brakuje, jakiegoś akcentu. Spróbowałam dodać zasmażkę, i to nietypową, bo wsypałam mąkę do smalcu ze skwarkami, i to było to! Zupa palce...