Barszcz czerwony a la Czesław.
Wyjątkowy czerwony barszcz ulubiony przez moją rodzinę i znajomych szczególnie w okresie karnawału. Publikuję przepis, bo wart jest rozpowszechnienia - jest bardzo zdrowy i witaminowy! A la Czesław, bo pomysł na ten barszcz pochodzi od mojego szwagra Czesława - super kucharza z zamiłowania - ma 78 lat i pewnie nie potrafi zamieścić go na stronie mniammniam. Robię to za niego i na jego chwałę:)
Składniki na barszcz czerwony a la czesław.
1,5 kg buraczków czerwonych; 3 ząbki czosnku.
1 buteleczka koncentratu barszczu czerwonego firmy Rolnik lub Krakus,
sok z 1 cytryny lub z 1/2 cytryny i 2łyżki czerwonego octu winnego,
1 kostka bulionu, cukier, pieprz mielony i majeranek otarty do smaku.
Przygotowanie dania barszcz czerwony a la czesław.
W dużym garnku zagotować ok. 2,5 litra wody z 2 czubatymi łyżeczkami soli kamiennej, dodać umytego kurczaka pokrojonego na ćwiartki. Po zagotowaniu zszumować, dodać obraną włoszczyznę: najpierw marchew, pietruszkę, cukier trzcinowy i oliwę lub masło GHEE, jak się ponownie zagotuje dodać seler, por, czosnek pokrojony w plasterki, skruszone kawałki suszonych grzybów, liść laurowy, ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Kiedy ponownie się zagotuje dodać Vegetę, zmniejszyć płomień do minimum i gotować rosół na małym ogniu ok. godziny, aż mięso będzie miękkie. Wyjąć z rosołu łyżką cedzakową lub sitem ugotowane mięso i warzywa na miskę (po wystudzeniu mięso obrać od kości, zemleć w maszynce razem z warzywami - przygotować farsz do mięsnych uszek lub pasztecików).Obrać buraki ze skóry i dobrze umyć. Jeden burak pokroić w kostkę i dodać do prużącego się dalej rosołu i gotować jeszcze ok. 15- 20 minut.
Pozostałe buraki i czosnek przepuścić przez sokowirówkę - otrzymamy ok. 1litra aromatycznego soku.
Do rosołu dodać buteleczkę koncentratu z barszczu i kostkę bulionową, zamieszać , dodać pozostałe przyprawy, dolać sok buraczany, ewentualnie dosmaczyć - wyłączyć gaz! Nie wolno tego barszczu już zagotować! Gorącego nie przykrywać pokrywką, bo straci kolor. Barszcz a la Czesław ma intensywny kolor i smak. Wspaniały z uszkami, również mięsnymi lub pasztecikami. Idealny na rozgrzewkę po kuligu, lub w Sylwestra po sztucznych ogniach na powitanie Nowego Roku.
Idealny dla rekonwalescentów i osób z niedokrwistością, po ciężkich chorobach układowych - sprawdzone w praktyce.
Smacznego:) - Maria
❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Pieniędzy zaoszczędzisz! Bo to, co zdrowe, naturalne sprawia, że jesteśmy w lepszej formie.
A domowe jedzenie BEZ chemii to najlepszy sposób, by się dobrze trzymać 🙂
❤️ Przygotowanie wielu rzeczy w domowej kuchni jest dużo tańsze, niż ich sklepowe odpowiedniki.
❤️ Fakt, spędzisz nieco więcej czasu w kuchni niż zwykle (ale w kuchni jest faaajnie(, ale smak, aromat i PRZEDE WSZYSTKIM ich wartościowy skład jest wart. Jedząc zdrowo, będziesz oczywiście w lepszej formie, czyli rzadziej będziesz korzystać z usług lekarzy i aptek.
❤️ Podsumowując: to, co domowe, jest najlepsze. A przed Tobą 100 starannie dobranych przepisów, z których będziesz często korzystać.
No jasne, że jest promocja! Noworoczna.
Nie skorzystasz, Twój wybór. Więcej się taka okazja nie powtórzy.
Kliknij ❤️💕💛 http://bit.ly/ZROBISZ-TO-SAMA
Przepis na ciasto do pasztecików zamieściłam wcześniej jako Ciasto na pizzę i do pasztecików.
Zakwas z buraków na barszcz świąteczny
Czy wiesz, że zakwas z buraków to samo zdrowie? Buraki to skarbnica witamin, mikroelementów i pozytywnych korzyści dla zdrowia. W burakach znajdziesz bardzo dużo witaminy C i z grupy B. Są znakomitym źródłem cynku, potasu, żelaza, magnezu, wapnia, fosforu i kwasu foliowego. Buraki są bogate w przeciwutleniacze i wspomagają produkcję czerwonych krwinek. Buraki oczyszczają organizm i odbudowują...
Zupa z buraków z serami
Smaczne i pełne dobrych składników. Czy wiesz o kim mowa? Tak najprościej można opisać buraki :) Kiedyś uwielbiane, potem zapomniane, ale całe szczęście od jakiegoś czasu buraki dumnie wróciły do naszych kuchni. Bardzo dobrze, bo są zdrowe i można je przygotowywać na wiele sposobów :)
Ale zanim przejdziemy do przepisu na zupę z buraków z serami, najpierw kilka ciekawostek o tych smacznych...
Kapuśniak tradycyjny
Kapuśniak to jeden ze specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Ta zupa kojarzy się głównie z recepturami góralskimi, ale jest popularna właściwie w całej Polsce. I nie tylko, bo swoją wersję kapuśniaka mają także Słowacy i Ukraińcy. Ale tylko polski kapuśniak przygotowany według tradycyjnego przepisu jest najlepszy :)
W książkach kucharskich i internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na...