Baleron wędzony


  
1 5 5 2
2003-03-26
5 h
średniołatwe
Porcje: ?
Kuchnia europejska
Baleron wędzony

Lepszy jest na pewno niż ten ze sklepu.


Składniki na baleron wędzony

2 kg chudego mięsa z karkówki (bez kości)
6 dag soli
2 g saletry
przyprawy: pieprz, ziele angielskie, jałowiec, ząbek czosnku, liść laurowy, kolendra.

Przygotowanie dania baleron wędzony

...

Mięso umyć, osuszyć. 6 dag soli wymieszać z 2 g saletry i przyprawami (pieprz, ziele angielskie, jałowiec,kolendra - roztłuc roztarty ząbek czosnku, pokruszony liść laurowy), natrzeć starannie mięso i ułożyć ciasno w kamiennym lub emaliowanym garnku. Przechowywać w lodówce ok. 12 dni przewracając mięso co 2 – 3 dni. Po upływie tego czasu wyjąć, opłukać, zwinąć ciasno, osznurować i uwędzić ok. 1,5-2 h sprawdzając co jakiś czas bo łatwo można mięso przesuszyć lub spalić. Tak przygotowany baleron można przechowywać przez 4 tygodnie. Można taki baleron również sparzyć. Zagotować wodę w takiej ilości aby wędlina w niej pływała ok. 1-2 h pamiętając o zasadzie że na 1 kg wędliny przypada 1 h parzenia. Parzenie musi przebiegać na bardzo maleńkim ogniu, praktycznie nie powinno być widać żadnych bąbelków w wodzie. Lepiej parzyć baleron nieco krócej niż za długo ponieważ potem podczas krojenia plastry się kruszą. Do wody, w której się parzy baleron można jeszcze dodać ziele ang. i liść laurowy, następnie wystudzić w tej samej wodzie.

Baci di dama

Baci di dama

Ciasteczka te zobaczyłam w porannym serwisie TVN. Urzekły mnie swoją prostotą i pysznym wykończeniem. Robi się je błyskawicznie, nie są zbyt słodkie, mogą się wydawać mało atrakcyjne same w sobie, ale idealnie współgrają z karmelowym nadzieniem.

Prezentowane były przez Monikę Mrozowską-Szaciłło, aktorkę, autorkę książek z przepisami. Razem z mężem prowadzi ona blog, na którym można znaleźć...


Indyk a`la Książę

Indyk a`la Książę

Tak, jak myślałam, z przepisem było nieco kłopotów, bo zakładał nałożenie nadzienia na wierzch plastrów mięsa i później panierowanie ich w roztrzepanym jajku, wymieszanym z dużymi grzankami. Ciekawe, jak to jajko i te grzanki miały się trzymać na nadzieniu????
Ale zdecydowałam się poeksperymentować, bo smakowo zapowiadało się interesująco.
I powiem wam, że wyszło fantastyczne mięso, świetne...


Tafelspitz – wiedeńska sztuka mięsa w sosie chrzanowym

Tafelspitz – wiedeńska sztuka mięsa w sosie chrzanowym

Tak o tym daniu pisał Robert Makłowicz w książce C.K. Kuchnia: We Francji kiwano głowami z powątpiewaniem. Najlepsi agenci uparcie donosili, że ulubionym daniem Franciszka Józefa I, cesarza Austrii i króla Węgier, jest sztuka mięsa. Jak to, cesarz i kawałek wołowiny wątpliwej jakości? Jakie uczucia budzić może imperator jedzący gotowane w wodzie (z dodatkiem jarzyn, co prawda) mięso?
Trudno,...
Baleron wędzony - komentarze

AnnaMarlena
AnnaMarlena
5.08.2014 09:24
Pięknie wygląda i na pewno jest bardzo pyszna
cytrus
cytrus
23.03.2004 15:59
no pewnie, że lepszy, ale ciekawa jestem skąd wytrzasnąć wędzarkę w mieście....