Babka gotowana
2 godziny
łatwe
Porcje: sporo
Trudno przeżyć Wielkanoc bez tej babki
Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl
Składniki na babka gotowana
1 kostka margaryny
1 szklanka cukru pudru
5 jaj
1/2 szklanki mąki tortowej
1 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1 małe opakowanie proszku do pieczenia
1/2 olejku migdałowego lub innego
1 szklanka cukru pudru
5 jaj
1/2 szklanki mąki tortowej
1 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
1 małe opakowanie proszku do pieczenia
1/2 olejku migdałowego lub innego
Przygotowanie dania babka gotowana
...
Wszystkie składniki miksujemy razem, wlewamy do natłuszczonej formy do babki gotowanej, zamykamy.Formę wstawiamy do dużego garnka z wodą (wody powinno być tyle, żeby babka pewnie stała) i gotujemy na małym ogniu 1 godzinę 10 minut od czasu zagotowania wody (woda nie może bulgotać, jedynie "pyrkać" ).
Po ostygnięciu babkę lukrujemy lub polewamy polewą czekoladową.
Babka gotowana - komentarze
~Gość
4.02.2018 10:12
Witam.mam na imie Henryka.zabieram sie za babke gotowana z waszego przepisu mysle ze rodzinka bedzie zaslodzona tym lakociem.ps. wasze przepisy sa super pozdrawiam
~Ola
16.04.2014 13:50
Co to znaczy małe opakowanie proszku do pieczenia? Ile to gram, albo łyżeczek?
~Halina
3.04.2012 19:15
jutro będę ją próbować, napiszę potem jak mi wyszła
maridanka
5.05.2010 15:34
Baba - palce lizać!. Jej waniliowy zapach przywabia do kuchni wielu łakomczuchów.
dirk
4.09.2008 13:45
Moja pierwsza gotowana babka, nigdy nie myslalam, ze moze byc tak dobra. Robi ja sie blyskawicznie, a potem to tylko wsluchiwanie sie w pyrkotanie foremki w wodzie i rozkosz jedzenia, babka jest delikatna, wilgotna i co najwazniejsze bardzo smaczna. wprowadzilam tylko 2 zmiany : margaryne zastapilam maslem, a olejek ekstraktem waniliowym. Bede ja robic wiele razy !
kkkarla
28.04.2006 18:34
Babka rzecz zwykła i niezwykła jednocześnie .To drugie zawsze wtedy jeżeli jest tak delikatna i puchowa jak w przypadku gotowanej .
Babek nie lubię ...Ale tą pokochałam ! Sam proces produkcji jest bajecznie łatwy i bardzo , bardzo przyjemny .Wesoło pyrkająca w garnku woda zaprasza do przygody ...bo będzie teraz inaczej , ciekawiej , lepiej. Nie pieczenie ...ale gotowanie !
A później po dalszej ciut chwili ( ponad godzinka ) można ten jasno złocisty puch wyłożyć na talerz .Cieszyć oczy , nozdrza , kubki smakowe .Można zrobić co się chce .Lukrować , polewać polewą, podawać z konfiturą .Można jednak i trzeba po prostu się cieszyć .Ciepłą chwilą przy wspólnym stole z rodziną i przyjaciółmi , przy puszystej delicji jaką jest ta babka .
neya2004
18.04.2006 23:06
Babka pięknie się prezentuje i jest prawdziwą ozdobą stołu. Ale jest dla mnie zbyt "piaskowa" ;) Mimo wszystko znalazło się sporo amatorów, którzy pochłaniali kolejne porcje mamrocząc pełnymi ustami ochy i achy :)
Irenka
18.04.2006 20:35
Zdecydowanie najłatwiejsza babka, którą w życiu zrobiłam, nie licząc tych z piasku w dzieciństwie :) Błyskawicznie się ją robi, ładnie rośnie, a smakuje jak bardzo dobra baba piaskowa (nie z piasku! :) ) - jest bardzo słodka, lekka, puszysta, ale nie sucha. Polałam ją zwykłym białym lukrem, posypałam posiekaną kandyzowaną skórką pomarańczową i babka była prawdziwą ozdobą wielkanocnego stołu. Jedna rzecz mi przeszkadzała, ale to całkowicie moja wina - przesadziłam z olejkiem zapachowym, więc uprzedzam innych, żeby nie przesadzać :) Następnym razem spróbuję zamiast zapachu dodać odrobinę skórki z cytryny.
eposka
25.03.2006 16:35
Jeszcze dwa lata temu popatrzyłabym na kogoś, kto mówi o gotowaniu babki jak na wariata. Jak to, przecież babki się piecze? Owszem, ale nie tą. Ta jest wyjątkowa. I nie tylko dlatego, że zamiast do piekarnika wkłada się ją do foremki, która przypomina wiaderko, po czym zanurza się w wodzie i stawia na gazie. To, że tak powiem, jedynie techniczna różnica. Ale jaka różnica! Babka, której przygotowanie zajmuje tyle czasu, co zagrzanie wody, jest niewysłowienie leciutka, puszysta, ale nie sucha! Delikatna struktura ciasta w sobie tylko znany sposób łączy soczystość z idealną lekkością. Ma się wrażenia, że ciasto pokonało siłę ciążenia i unosi się nad talerzem wbrew zasadom fizyki. Delikatność babki podkreśla jej barwa – pastelowa, jasna, bez ciemnych, przypalonych boków. Bo to ciasto nigdy się nie przypali :) Babka jest też bardzo elegancka. Podczas gotowania podwaja swoją wysokość dzięki czemu jest smukła i bardzo proporcjonalna. Smakuje tak, jak wygląda. Trudno sobie odmówić następnego kawałeczka, naprawdę trudno. Malinno, masz w swojej książce prawdziwy skarb, który Ci podkradłam :)
Malinna
8.04.2004 08:15
To jest taka aluminiowa forma w kształcie babki z pokrywką. Zwykła nie może być, bo się do niej woda naleje.
azmniam
6.04.2004 20:02
Malinno, a jak wygląda taka forma? Czy można wykorzystać normalną formę do pieczenia?