» Przepisy » Zupy » Zupy owocowe » Zupa jagodowa - jagodnica

Zupa jagodowa - jagodnica


  
1 5 5 4
2004-05-08
3 godziny
bardzo łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska

Zupa jagodowa - jagodnica

Zupa jagodowa, czyli popularna jagodnica, to danie, które od razu należy zrobić z podwójnej porcji. Takie z niej smaczne danie! Polubią ją Twoje dzieci, a i dorosłych nią zachwycisz. Do smaku - kluski!


Składniki na zupa jagodowa - jagodnica

litr jagód

litr wody

cukier do smaku

łyżka mąki ziemniaczanej

kubek śmietany

Przygotowanie dania zupa jagodowa - jagodnica

...

Połowę jagód rozgniatam widelcem i wrzucam do wody. Gotuję przez 10 minut, następnie słodzę i zaprawiam mąką ziemniaczaną rozpuszczoną w paru łyżkach zimnej wody. Chwilę gotuję i odstawiam.

Teraz wrzucam całe jagody studzę, następnie wstawiam do lodówki na 3 godziny.

Po ochłodzeniu, przed samym podaniem, wlewam śmietanę, lekko mieszam, aby zostawić piękne białe smugi na ciemno-fioletowym tle i podaję. Z przyjemnością patrzę jak moi najmilsi delektują się moim dziełem, a potem czarno im z buzi wyziera.

Ta zupa najlepsza jest z kluskami lanymi.

Dodatkowe informacje
Zupę należy przygotować przynajmniej na 3 godziny przed podaniem, wtedy osiąga apogeum smaku.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Zupa jagodowa - jagodnica - komentarze

Biedroneczka
Biedroneczka
4.09.2014 20:17
Nie przepadam za zupami owocowymi, ale przepis wygląda na prosty, więc skoro każdy prosi o dokładkę, to można wypróbować.
AnnaMarlena
AnnaMarlena
3.08.2014 07:53
Pycha uwielbiam jagody szkoda tylko że są takie drogie :) a sama trochę się boję kleszczy w lesie żeby tak samemu zbierać. Jagody są bardzo zdrowe zwłaszcza dla małych dzieci. Najlepszy sposób na dziecięce brzuszki.
hanialk
hanialk
23.07.2014 14:01
pychota!
kajotka
kajotka
30.06.2002 18:35
Ja to robię trochę inaczej. Gotuję mocny i słodki kompot z jagód, studzę go i schładzam. Przedtem ugotowałam kaszkę mannę na gęsto i lekko tylko słodko i wylałam na coś płaskiego - talerz, taca lub podobne. Kaszkę po zastygnięciu i ostudzeniu należy pokroić w kostki, które wędrują na głęboki talerz konsumenta. Potem jest to zalewane tą schłodzoną zupą i zjadane są ze smakiem. Ta kostka z kaszki, gdy poleży chwilę w zupie, fajnie przebarwia się na fioletowo, a po przekrojeniu pokazuje białe wnętrze. Życzę smacznego