Wiosenne ogórki małosolne

koperku chrzan ogórki ogórki małosolne chili dania ziarna małosolne porzeczki
Wiosenne ogórki małosolne

Wiosenne ogórki małosolne to prawdziwy przysmak. Tradycja robienia ogórków małosolnych znana jest chyba tylko w Polsce. Czas to zmienić i rozsławić przepis na ogórki małosolne na cały świat :)

Wiosenne ogórki małosolne najlepiej smakują właśnie teraz :) Te pierwsze zbiory nadają się na małosolne idealnie. Smaczne, chrupiące, z wyczuwalną nutą czosnku i chrzanu. No i takie ogórki mają jedną wielką zaletę. Słój z ogórkami małosolnymi można przygotować bardzo szybko :) Wiosenne ogórki małosolne mają też jedną wadę. Trzeba czekać, aż zrobią się z nich małosolne. Ale poczekać warto :)

Przepis na ogórki małosolne jest taki jak lubisz. Został sprawdzony, więc nie ma opcji, żeby ogórki się nie udały. Bo to są najlepsze wiosenne ogórki małosolne :)

Ogórki małosolne świetnie smakują do lekkiego wiosennego obiadu. Albo pokrojone w plasterki na kanapce. Sprawdzą się też w smacznej sałatce z nowalijek. Bardzo fajne są te małosolne, nieprawdaż? :)

Warto korzystać z sezonu na ogórki gruntowe i wcinać małosolne, robiąc je oczywiście z tego najlepszego przepisu :)

  
1 5 5 20
2011-05-15

10 minut + kilkanaście godzin oczekiwania
bardzo łatwe
tanie danie
Porcje: 6-12

Składniki na wiosenne ogórki małosolne

1 kg ogórków gruntowych
2 litry wody (lub trochę więcej lub mniej - zależy od naczynia)
2 łyżki soli
2 łyżki cukru
główka czosnku
spory kawałek korzenia chrzanu (około 8 cm długości)
4 liście czarnej porzeczki
pęczek koperku

Przygotowanie dania wiosenne ogórki małosolne

  1. Ogórki zalej zimną wodą i pozostaw na kilka godzin. Chrzan obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Czosnek podziel na pojedyncze ząbki.
  2. Ogórki ułóż w słoju przekładając koperkiem, ząbkami czosnku i chrzanem.
  3. W litrze przegotowanej i przestudzonej wody rozpuść sól i cukier. Zalej ogórki o dopełnij wodą tak, by były nią całkowicie przykryte.
  4. Słój zamknij, ale nie szczelnie i to już. Teraz trzeba poczekać co najmniej 24 godziny. I to jest, moi Kochani, najtrudniejsze w tym przepisie.

Dodatkowe informacje Do zalewy możesz dodać także ziarna gorczycy ("wzmacniają" smak), papryczkę chilli (jeśli lubisz ostre dania) lub, jak to robi veto12, a robi moim zdaniem i wielu bardzo dobrze, 2 łyżki miodu.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.